Mrkev vystřídal vzácný poklad šperků z doby bronzové

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Amatérský archeolog – dobrovolný spolupracovník našel se svým detektorem kovů v čerstvě sklizeném a zoraném mrkvovém poli u švýcarského Güttingenu 3 500 let starý poklad dámských šperků. Obsahuje zlaté a bronzové ozdoby, prsteny, jantarové korálky a mnohé další předměty.

Franz Zahn objevil soubor letos v srpnu, když se procházel po zoraném mrkvovém poli se svolením jeho majitele. Jakmile spatřil první bronzové kotouče v rozorané zemině, okamžitě si jako zkušený detektorista uvědomil, že se jedná o cenný archeologický nález. Protože v minulosti již objevil několik předmětů z doby železné a bronzové, okamžitě kontaktoval Úřad pro archeologii v Thurgau.

Vzhledem k tomu, že podobné kotouče bývají občas nalézány na řetízcích v hrobech nebo rituálních depozitech, byli na místo rychle vysláni archeologové. Následující den bylo místo nálezu vyzvednuto v jednom půdním bloku o velikosti 50 x 50 x 50 cm. Při tom nebyly objeveny žádné důkazy o pohřbu. Zřejmě se tedy jednalo o depot, který byl na místo uložen snad v koženém vaku nebo nějaké organické nádobě, jejíž zbytky se nedochovaly.

Kompletní půdní blok byl převezen do konzervátorské dílny ve Frauenfeldu k extrakci předmětů v laboratorních podmínkách. Každá vrstva byla pečlivě dokumentována s cílem zjistit, jak se soubor dostal do země, jaké bylo původní vzájemné uspořádání šperků a ostatních artefaktů. Podobný soubor byl již před dvěma lety objeven poblíž Etzwilenu, odporníci zde proto uplatnili získané zkušenosti.

Celkem bylo odhaleno 14 bronzových „ostnatých“ disků (kvůli špičatému trnu uprostřed) se třemi soustřednými kruhy. Otvorem na každém z kotoučů byl protažen provázek nebo kožená šňůrka. Mezi kroužky byly jako distanční vložky navlečeny spirály. Dohromady bylo v souboru jedenáct bronzových a osm větších zlatých drátových spirál o hmotnosti 21 gramů.

Dále prsteny a velice drobné jantarové korálky. Překvapivými nálezy byly bronzový hrot šípu, bobří zub a perforovaný medvědí zub, horský krystal, zkamenělý žraločí zub, drobný amonit a několik kusů leštěné železné rudy. Předměty tohoto typu mohly být považovány léčivé a ochranné; mohly být také nošeny jako druh amuletu.

Depot pochází z doby, kdy ve středomořské oblasti vzkvétaly důležité vyspělé kultury. Z této doby nejsou v kantonu Thurgau známy téměř žádné osady. V Güttingenu byla před několika lety v oblasti „Myší věže“ prozkoumána velká osada z doby bronzové s bohatými nálezy, nicméně ta se datuje až do období kolem roku 1 000 před naším letopočtem.

V současné době probíhá konzervace, protože některé artefakty jsou velmi choulostivé a před vystavením musí být ošetřeny. Souběžně probíhá řada vědeckých analýz. Soubor by měl být v příštím roce vystaven v Archeologickém muzeu ve Frauenfeldu. Archeologický úřad vyjádřil nálezci a majiteli pozemku velký dík.

Video

Roman Němec

Zdroje: tg.ch, thehistoryblog.com


celý soubor


vyjmutí bloku zeminy s pokladem


v laboratoři

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Mě se líbí, jak to preparujou z té hlíny 👍👍

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru