Mučení ve středověku

Kategorie: Co se jinam nevešlo

Během temného středověku se na potrestání provinilce používalo ve většině případů mučení. Ať už se jednalo o zrádce, špiony nebo zloděje, mučení bylo nejběžnější metodou trestu. Těžcí zločinci byli odsouzeni k trestu smrti, jemuž předcházela obzvlášť bolestivá předehra…

Kdybychom se měli pustit do popisu všech mučících metod, pár stovek stran bychom určitě zaplnili. To svědí o krutosti, jež panovala v období středověku. V pár řádcích se tedy seznámíme s těmi nejpikantnějšími, mezi které patří i známá Jidášova židle.

Ilustrační_foto

 

V literatuře se s ní můžete setkat i pod názvem Jidášova kolébka. Údajně se používala během Španělské inkvizice. Předpokládá se však, že se k mučení využívala o mnoho dříve. Vypadá jako sedadlo zformované do pyramidy. Oběť byla umístěna na sedadlo tak, aby hrot protínal intimní partie. Nahoře se pak nachází řemen nebo lana k připevnění. Mučený pak byl na hrot pomalu „spouštěn“, což bylo velmi bolestivé a jen málo lidí přežilo.

 

 

Ilustrační_foto

 

 

Bez povšimnutí si také nezaslouží zůstat mučící kolo. Tento mechanismus jste mohli vidět ve filmu Máj. Bylo určeno pro zvlášť nenáviděné kriminálníky. Kolo pochází z Řecka a rychle se rozšířilo i do Německa, Anglie, Francie, Ruska a Švédska. Zařízení se skládá, jak název napovídá, z kola, které má mnoho výpletů. Končetiny oběti se rozbíjely železným kladivem, aby se mohly do kola zaplést. Potom se oběť, již zapletená, umístila na vysokou tyč, kde čekala na smrt. Často se stala potravou pro ptáky.

 

 

 

 

Ilustrační_foto

 

 

 

Dalším nástrojem s hodně bolestivým efektem je i drtička prstů. Proces probíhal tak, že se prsty oběti strčily do nástroje a otáčením kliky se pomalu drtily. Čím více člověk zapíral, tím více mučitel otáčel klikou.

 

 

 

 

 

Během Španělské inkvizice se používala i tzv. kacířova vidlička. Nástroj se skládá z dvou vidliček umístěných proti sobě navzájem. Ty pronikaly bradou na jedné straně a hrudí na druhé straně. Jako obyčejně neohrožoval tento nástroj životně důležité orgány, neboť cílem nebylo zabít, ale mučit. 

Ilustrační_foto

 

Ilustrační_foto

 

 

 

Ve stejném období se k mučení používala i štípačka kolena. I přes svůj název se však využívala k deformaci i jiných částí těla: lokty a prakticky na většinu kloubů. Mechanismus byl opět velmi jednoduchý. Mučitel otáčel klikou a zuby, nacházející se proti sobě, se pomalu přibližovaly. Někdy se hroty i nahřívaly.

 

 

 

 

Ilustrační_foto

 

 

 

Speciálně pro ženy pak byla vymyšlena maska, která se nasazovala na hlavu. Odměňovány jí byly ty, co dělaly rozbroje mezi sousedy, pomlouvaly nebo lhaly. Jako bonus se na masku připevňovaly zesměšňující předměty. Dozadu se dával zvon, aby lidé slyšeli, že se blíží potvora.

 

 

 

 

Ilustrační_foto

 

 

 

Lehké to ve středověku neměli ani obzvlášť obézní lidé. Ti bývali zavírání do tzv. mučící rakve, kde pobývali i několik týdnů. Záměrně se dělali menší, aby byly co nejméně pohodlné. Mučení probíhalo za přítomnosti veřejnosti. V podstatě se dá říci, že se jednalo o středověké kino, jen místo plátna se lidé dívali na rakev. Obzvlášť kruté bylo, když ji dali mučitelé na slunce a ještě na bezmocnou oběť vypustili zvířata, které ji zaživa ožírala.

 

 

 

Ilustrační_foto

 

Až z antického Řecka pochází mučící metoda založená na býkovi. Tyran Perillos vymyslel pro zvlášť těžké kriminálníky krutý trest smrti.  Člověka nacpal do těla býka a pak pod ním zatopil. Tím se oběť doslova uvařila. Výkřiky oběti zněly jako od rozzuřeného býka. Celý proces se neobešel bez publika. Tato mučící metoda se používala i ve středověku.

 

 

 

Mezi další kruté mučící metody patřil i známý skřipec, vařený oběti ve vodě, polévání hlavy vodou, která pomalu zamrzala nebo upálení. Je až zarážející, co všechno dokázali lidé vymyslet…

http://www.medievality.com/

http://www.medieval-castles.org/

http://www.onelargeprawn.co.za/

Artefakty z této doby můžete hledat pomocí našich detektorů kovu.
 

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tož uměli to ;-)

Škoda že se mučení nepraktikuje i dnes- hned by ubylo kriminálníků :-O

Zajímavý článek, díky za něj:-).Chápu, že jde jen o překlad, ale stejně je zvláštní, že pár věcí tam neuváděli:-)
Strapado, železný osel, obligátní železná panna...

Dovolím si ale opravit úvod článku - mučení se používalo už při vyšetřovací fázi (v té šlo samozřejmě o donucení k přiznání se k činu, nebo k vyznání podrobností o činu, či udání kompliců - použité metody pak samozřejmě neměly způsobovat smrt, ovšem jako životní pojistku bych to nebral:-D) a následný trest potom mohl být zostřen ještě mučením (typicky trhání masa rožhavenými kleštěmi, vplétání do kola, trhání koňmi atp).

zdravím :-)bylo tam více mučících metod, ale to bych musela napsat knížku :-) do článku jsem se snažila dát, co jsem uznala za vhodné :-)

Viki,velmi zajimave tema..a dost dobre popsane v knize M.Monestiera Historie trestu smrti,vrele doporucuji vsem,co ji jeste necetli a koho by zajimalo treba to,ktere nabozenstvi si v muceni primo uchylacky libovalo.

Pěkné a zajímavé :-)

Zajímavý článek, hned bych použila některé metody pro pedofily, násilníky a vrahy.

zajímavý
:-)

Ahoj,znáte tento středověky trest mučení jen pro ženy? Odsouzená se svlékla,ruce se jí daly od sebe stejně tak nohy a spoutaly. Potom přišel kat silou jí roztáhl spodek do ní ji strčil krysu nebo potkana a spodek jí pak zašil. AU :-/

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru