Můj první nález - jsem ani nevěděl co je to detektor :-)

Je to teda už nějaký rok zpátky, (podzim 2008) kdy jsem s přítelkyní koupil v Modřicích stavbu na zbourání s tím, že si postavíme domek. Demolice proběhla celkem v klidu, jen ke stavebnímu povolení se vyjádřili archeologové , že chtějí být u zemních prací.(což je v Modřicích normální)

Po zbourání jsem je teda obeslal aby se dostavili , že v sobotu budeme provádět zemní práce. Nikdo nereagoval tak jsme v plánovaný den zahájili práce bagrem na výkopu pro budoucí sklep. Asi po hodině se najednou objevila na hromadě hlíny lebka a nějaký kosti (první foto). Nevím proč ale u mě zavládlo zděšení, že tam někdo někoho kdysi zabil.. Přijela kriminálka, technik koukl do výkopu a se suchým konstatováním-borci, to není naše, to je starý - zase odjel. Někdo ze sousedů si vzpomněl , že kousek od nás zrovna probíhal záchranný archeologický výzkum na nalezišti římského pochodového tábora. Zajeli jsme pro archeologa, ochotně s námi zajel na stavbu a provedl rychlý průzkum oč kráčí... byl to hrob, odhad z 11.století.

A začali peripetie s výzkumem který trval několik měsíců( jak probíhal jsem v kostce napsal nedávno na chatu). Nic méně, nakonec se tam odkrylo malohradištní pohřebiště - 19 hrobů-. Jestli si dobře vzpomínám tak některé byli dětské, základy pozdně středověkého dřevěného domu, dvě pece, nějaké denáry,(11 století), korálky , dvě záušnice a skořápky od vajíček ,nechápu jak se tak dlouho uchovají v zemi. To všechno je zajímavé nic méně tam byl nález jakési kosti či co (fotka 2) nebo z parohu, který se sice už někde našel ale jenom část a nikdo doposud pokud vím tak nezjistil, k čemu to sloužilo. Pro úplnost dodávám, že některá foto nálezů jsou z Archaia, tak snad nebude problém, je to už 12.let, ostatní jsou moje.

Protože jsem měl možnost osobně být přítomen výzkumu, tak mě to nějak chytlo a koupil jsem si detektor a od té doby občas někam vyrazím na hledačku.... No závěr byl takový, že přítelkyně prohlásila, že na hřbitově bydlet nebude :-))), tak jsme hrubou stavbu prodali a koupily si už stojící dům k opravě. Snad to bude pro někoho zajímavé...... PS: a kdyby někdo něco věděl o té kosti, tak ať to sem hodí....

První odhalení hrobů
První odhalení hrobů
Záhadný předmět - parohová kost - jiná se myslím doposud nenašla
Záhadný předmět - parohová kost - jiná se myslím doposud nenašla
Denáry a jejich zbytky
Denáry a jejich zbytky
Korálky
Korálky
Obnažené hroby
Obnažené hroby
 
Takhle vypadal pozemek po odchodu archeologů
Takhle vypadal pozemek po odchodu archeologů
Archelog při průzkumu těsně po nálezu
Archelog při průzkumu těsně po nálezu

 

Komentáře

Zajimave cteni, diky! Uvedli by to do puvodniho stavu, kdybys to po nich chtel? Takhle to vypada jak po najezdu kopacu na jihu Cech :D

Je to zajímavé, postavit na takovém místě z kusem historie. :)

Mysak - jj , měsíční krajina :-), no neuvedli, to tenkrát opustily tak jak je to na fotkách se sdělením že nemusí. jestli je to pravda to nevím. Mě to bylo tenkrát jedno a stejně jsem jim platil kontejnery na odvoz vytěžené zeminy ( i když jako občan jsem nemusel) ale potřeboval jsem to trochu urychlit. Starousedlíci si to mezi sebou řekli v hospodě co s tím bylo za peripetie a pokud tam v budoucnu někdo něco našel tak to zmizelo bůh ví kde.... Ale za to už si mohou archeologové samy( teda někteří ) :-)
Elmara - tam je to skoro pod každým domem v té ulici jak se zjistilo, ale je to takové zvláštní, že se na tom místě bydlí už skoro 1000 let.. někdy v 15tém století to tam vyhořelo, aspoň mě to archeolog ukazoval v řezu...
Jinak děkuji za přijetí do klubu... ať se Vám daří...

Zajímavý čtení. Bydlím na halštatském sídlišti za barákem stejně staré pohřebiště. Ve středověku jsme byli manové Vrškamýka pak Karlštejna. Střepy jsou všudepřítomné.

Já bydlím taky na sídlišti...z roku 1988. :-D Jinak velice zajímavé čtení a fotky super.
Ta parohová kost mi připomíná dýmku na hašiš. :-) Ale bude to něco rituálního, dárek do hrobu.
Ať se daří. A více takových příspěvků.

KostinF5 :-D :-D :-D někdo s těch archeologů tenkrát, jestli si dobře vzpomínám, říkal že si myslí že to byla píšťalka.... ale nějak se to doposud neprokázalo... :-/
Waffen, a co na to tvoja?? :-D

https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.dobrylov.cz%2Fprodukt%2Fpistalka-jeleni-parozi%2F&psig=AOvVaw1PmUbY5-R374MewSfRLOKQ&ust=1582732134992000&source=images&cd=vfe&ved=0CA0QjhxqFwoTCKiwpOiG7ecCFQAAAAAdAAAAABAG

Máš asi pravdu, někde jsem viděl, že se do ní pískalo i z boku. Pokusím se najít,

Missel1 mojí to nevadí. Všude už někdo žil nebo zemřel. Mrtví neublíží. Na živé je potřeba si dát pozor.

Missel - tak to je velká parádička, přesně z mého šálku. Přečetl jsem několikrát za sebou a fantazie šrotuje na plný plyn. Úžasný vstup do světa hledačů historie, díky za zveřejnění.
Ještě si to budu asi tak půl hodiny číst, fantazírovat a zítra to zcela učitě zopakuji :-D

Apropo - přítelkyně má recht, to místo je zatížené víc než dokáže trochu vnímavější člověk pobrat. Rozhodně bych prodal také i když... Mnoo, je to těžký ;-)
Že zdravím slečnu přítelkyni.

Povedená a zajímavá příhoda 👍.Určitě je víc podobných pohřebišť na kterých stoji domky...Pokud to člověk neví ,tak mu to je myslím úplně jedno .
Pokud se nepletu ,tak kdyby se na tom místě stavěla budova k podnikání,tak ty archeologické práce by platil majitel... I když mám rád archeologii ,tak tohle je docela slušně řečeno vyčuranost ..

Waffen- jj, máš pravdu, jen té moji se to nedá vysvětlit... :-)

Namor ..díky a přítelkyně taky zdraví, všechno zlí je k něčemu dobrý- teď máme trochu větší domek.

Cement je to tak - právnická osoba nebo osvč ti to platit musí, občan ne. Vyčuranost je jedna věc, druhá je ta , že spousta firem když něco najde , tak to raději zahrne neb by to musela platit a ještě dostane penále za nesplnění termínu (a byl jsem u toho , když i na zakázce od města úředník pokrčil rameny , že ho to nezajímá, pokud se nesplní termín tak penále. Tak co se divíme??) tak si myslím že ten zákon je pro archeologii kontraproduktivní.
A v mém případě to bylo tak, že přijel archeolog převzít pozemek k výzkumu a na mou otázku kdy zahájí mě suše odpověděl že NEVÍ , že na to musí sehnat grant. Jakej grand?? ptám se, On no peníze. Já na to a vy nemáte s čím dělat ? On to máme ale musí sem kontejner na vytěženou zeminu a bla bla.. Proto jsem tam ty kontejnery platil aby se do toho pustily hned neb z jeho slov vyplynulo, že taky mohou zahájit až na jaře... tenkrát jsem byl z toho dost vedle ale postupem času jsem zjistil jak to funguje a to je pro archeology katastrofa, a třeba i pro technické památky... no škoda mluvit.. jestli se to teda do dnes nezměnilo... :-/

Cement - ... co oko nevidí, to srdce nebolí.

Jsou lidi, co naopak kupujou stavební pozemky s tím, že ví, co tam je (bylo) ;-).
A co se zahrnulo při některých stavbách na jihu Moravy ...

Moudrej kdybych věděl co mě čeká, a co si užiju , tak tenkrát s mým přístupem bych to asi zahrnul taky. Ale nejspíš bych dnes ani neměl detektor. No tady platí přísloví, že každý dobrý skutek má být po zásluze potrestán... :-D :-D :-D

Misel, jestlipak si novému kupci řekl že kupuje domek nad hřbitovem :-D?

Johndeeere - jsem ani nemusel, byl to člověk z Modřic a to je dědina, tam se nic neutají.. :-D :-D

Zajímavý článek, pěkné fotky. Děkuji. :-)

Hledamcomuzu díky.

se priznam...jsem toto pouzil na jednoho ,,dobraka,,..co mne nechtel nechat dohledat kousek stare cesty co vedla pres parcely co ted stoji novy baraky..nikdo nemel problem jen tady ten chytrolin..vsichni ostatni rekli jasny tak si to tam propipej,jen tady ten blb NE to je moje.....no tak jsem mu rekl ze zavolam svymu archacovi at to propipa muzeum...a bylo po problemu,sice na te ceste bylo prd,ale mne by to stvalo ze kdyby nahodou,tak je to nenavratne ztraceno pod betonem... 8-) 8-) 8-)

...a s jednim neustupnym ,,zemedelcem,,to bylo obdobne.....krasny poorany policko,tak akorat...no tak si jdu a mavam hromovou holi,a hned na zacatku...trubka,tak 60mm prumer pul metru dlouha,tak ju vezmu a odnesu na mez na kraji pole...delam to tak i s radlicema a dalsim bordelem...a jdu dal..najednou se v oblaku prachu priritil traktor jak stodola a z neho vylitl takovej malej uřvanej čertik-bertik..tak jsem ho nechal at dokonci svuj proslov,na vsechno mu prikyvoval...no a kdyz mu dosel kyslik,tak jsem se ho zeptal kolik stoji pneumatika na ten jeho velkostroj...zablekotal neco kolem 30 tisic..tak jsem ho dovedl k te trubce,ukazal na tu cerstvou hlinu po dire a rekl...tady ti lezelo minus 30 tisic...od te doby hledam vesele a kdyz jede okolo jeste zamava... 8-) 8-) 8-)

:-D :-D :-D

Kurtino...... Vloni se taky prihnal traktor se zemědělcem a jal se mě vyhanet, ve mně vždy bouchno saze tak sem mu dosti sprostě odvětil, a ještě sem mu řekl že když vyhrají komunisté osobně mu všechno zaberu a jeho zavřu namlich jako jejich dědka.......... No pak mne to mrzelo, ale já tyhle pány světa s 18ti hektary prostě nemusím....

:-D :-D :-D

V nálezech se objevil od kolegy Merlingora kousek parohové kosti podobně zdobené jako byl nález u nás. Nález byl odevzdán do muzea a tak jsem prostřednictvím zmíněného kolegy kontaktoval archeologa a ten se domnívá, že "Nález z Modřic vzdáleně připomíná nálezy středověkých parohových schránek na sůl, jejichž povrch bývá rovněž zdoben rytou výzdobou." Tak třeba trochu posun dopředu. Díky Merlingore.. :-) ;-)

Merlingor je u.....č. Má na uhlí podavač :-(

JohnDeeere, asi mám IQ šumící trávy ale nějak jsem to teď nepobral.... :-D

Misel sry, to je mimo téma .... K jedné staré věci, promiň :-) ;-)

V poho, jsem si začal myslet , že jsem úplně blbej... :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru