Muž našel pozůstatky meče z 335 let starého vraku bývalé pirátské lodi

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Jedná se o 4. nález Roberta Felce z Dolarové zátoky u Gunwalloe, poblíž Helstonu v Cornwallu. V předchozích letech zde našel třeba pozůstatky tří ručních granátů z vraku lodi Schiedam ze 17. století. Zbytky meče našel v silné inkrustaci, která se tvořila na povrchu meče pod mořskou hladinou přes tři staletí.

Zkorodovaný a silnou krustou obalený meč byl rozdělen na tři díly. Pan Felce ho nalezl v písku při odlivu: „Myslím, že je to pravděpodobně šavle, jejíž typ se používal od 16. století. Byla vybavena jediným ostřím s mírně zakřivenou čepelí o šířce asi 5 cm. Tvar nalezeného předmětu by tomu odpovídal,“ upřesnil, a dodal: „Jak by se dalo očekávat u takového artefaktu, který pravděpodobně pochází z potopené lodi Schiedam v roce 1684, stáří a působení moře si vybralo svou daň. Většina čepele je buď zkorodovaná nebo chybí. Celá délka čepele mohla mít možná více než 60 centimetrů a pravděpodobně byla udržována v dobrém stavu původním majitelem, kterým mohl být námořník, voják nebo dokonce i pirát ze severní Afriky.“.

Ačkoli z tohoto místa existují dřívější nálezy větších částí výzbroje a válečných zbraní, nález meče z této doby je poměrně vzácný. O lodi nebylo nic známo až do roku 1971, kdy byla na mořském dně spatřena potápěčem Anthony Randallem a natočena, než znovu zmizela pod nánosem písku. Místo vraku bylo následně označeno podle zákona o ochraně vraků z roku 1973. Během posledních dvou let ho několikrát navštívili potápěči námořní archeologie Mark Milburn a David Gibbins z Cornwallu. Natočili odkryté části vraku, v jehož útrobách dosud leží větší množství nákladu, včetně velkých děl a munice.

Schiedam byla holandská obchodní loď, která v srpnu roku 1683 plula s nákladem dřeva do Španělska, u jehož břehů padla do rukou pirátů; posádka byla zotročena. Zanedlouho však loď zajalo královské námořnictvo pod vedením kapitána Cloudesleye Shovella, který ji následně dopravil do tehdejší anglické kolonie v marockém Tangeru, kde sloužila jako dopravní loď. Když byla kolonie opuštěna, Schiedam dostala kompletní výzbroj včetně děla, mušket, granátů a dalšího vojenského vybavení a sloužila armádě. V dubnu 1684 se Schiedam při bouři potopila, když narazila do skal u Cornwallu. Část nákladu a vybavení tehdy vyrabovali místní obyvatelé, ale většina dosud vězí na písčitém dně.

Videa


300 leté působení moře si vybralo svou daň. Většina čepele je buď zkorodovaná nebo chybí


fotografie zátoky


meč byl rozdělen na tři části a nalezen na dně tátoky při odlivu


Nález byl učiněn v blízkosti Land's End - konkrétně u skalnaté zátoky Dollar Cove v Gunwalloe, na Mount's Bay nedaleko Helstonu v Cornwallu


silná koroze a inkrustace

Roman Němec

Zdroje: dailymail.co.uk, bbc.co.uk, thehistoryblog.com, youtube.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tak takovou šavli bych chtěl taky najít.

Já ne. :-(

Ja som ju nenašiel ani na tých fotkách. :-D :-D :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru