Na podlaze domu z 10. století ležely zlaté mince z 6. století
Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy nejenom s detektorem kovů ve východní Evropě
Při výzkumu středověkého domu ve vesnici Debnevo na severu Bulharska byly objeveny zlaté mince východořímského císaře Justiniána I. Velikého. Mince zřejmě objevili raně středověcí stavitelé v ruinách byzantského domu, na nichž nový dům postavili.
Při srpnových archeologických vykopávkách bylo objeveno 5 zlatých mincí z 6. století. Ležely na podlaze shořelého domu z 10. století. Zřejmě si je majitelé novějšího domu ponechali jako upomínku nebo dědictví ze starších období. Kromě mincí zde byly objeveny železné nástroje, včetně dvou srpů a dvou seker, dále opasková přezka, keramické nádoby a tři bronzové prsteny.
„Obydlí bylo postaveno na zbytcích raně byzantské budovy,“ řekl pro Live Science vedoucí expedice Stiliyan Ivanov, archeolog z Národního archeologického institutu Bulharské akademie věd. „Předpokládáme, že mince byly původně nalezeny při stavbě raně středověkého obydlí. Naše pracovní hypotéza je, že si majitelé mince ponechali kvůli hodnotě zlata,“ doplnil.
Malé zlaté mince jsou typu „tremissis“ v hodnotě jedné třetiny solidu. Avers zobrazuje císaře s perlovým diadémem, revers personifikaci vítězství s věncem v pravé ruce, křížem a zeměkoulí v levé. Nápis na přední straně zní „Náš Pán Justinian Věčný Augustus“, což je odkaz na prvního římského císaře, který zavedl titul Augustus (vznešený). Zadní strana pak nese nápis „Vítězství Augustů“. Dvě z mincí jsou slepené, zřejmě v důsledku požáru domu.
Za vlády Justiniána I. Velikého po pádu Západořímské říše dosáhla Byzantská říše největšího rozmachu. Císař vydal řadu nových římských zákonů, stojí za vývojem nových uměleckých a architektonických stylů. Jedním z Justiniánových cílů bylo obnovení vlivu Římské říše, čehož se snažil dosáhnout opětovným ziskem kontroly nad západoevropskými a severoafrickými provinciemi. Justinián významně přispěl k transformaci antické římské společnosti ve společnost středověkou – byzantskou.
Vykopávky vesnice společně s nedalekou pevností z počátku pátého století probíhají nepřetržitě od roku 2019. Archeologové zde kromě byzantských artefaktů a zlatých mincí našli také pozůstatky velkého osídlení ze čtvrtého až třetího století před naším letopočtem a také stopy struktur z mladší doby kamenné.
Roman Němec
Zdroje: thehistoryblog.com, livescience.com
- Na mince Flaviuse Petrusu Sabbatiuse Justinianuse v LH: Flavius Petrus Sabbatius Justinianus
- Na nálezy mincí detektory kovů se můžete podívat v sekci LH: Mince
- Na nálezy artefaktů z Doby římské se můžete podívat v sekci LH: Doba římská
- Na nálezy artefaktů z Doby stěhování národů se můžete podívat v sekci LH: Stěhování národů
zlaté mince z vesnice Debnevo v Bulharsku
zlaté mince Justiniána Velikého
zlatá mince z období Justiniana I.
pohled na dům shora
Článek je zařazen v kategoriích:
- Archiv článků > Mincovnictví - Numismatika
- Archiv článků > Archeologie a nálezy detektory > Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí > Nálezy nejenom s detektorem kovů ve východní Evropě
Komentáře
V chatu není žádný příspěvek.
Přidat příspěvek
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.