Na poli objevil skrýš vikingských stříbrných mincí

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy nejenom s detektorem ve Skandinávii

Velkou radost měl finský hledač s detektorem kovu Oskari Heikkilä, který na poli objevil vikingské stříbrné mince. Šlo celkem o dvanáct kousků, některé zřejmě sloužily jako šperky. Pochází z desátého století. 

Mince se hledači podařilo najít už na začátku května letošního roku. Finská památková agentura o tom ale informovala teprve před pár dny prostřednictvím tiskové zprávy. Hledač dvanáct stříbrných mincí objevil na poli v Mynämäki v jihozápadním Finsku.

Některé mince mají dírku a vypadá to, že byly použity jako šperky. Ražby každopádně pochází z desátého století, tedy z období vlády krále Haralda I. Modrozuba. Je s ním spojená legenda, podle které váhal, který bůh je silnější. Váhal mezi Odinem a Ježíšem Kristem. Jeho nerozhodnost „rozsekl“ až německý kaplan Poppo, který přenesl kus rozpáleného železa do červeného žáru holou rukou. V roce 965 Harald přijal křest a v Dánsku zavedl křesťanství.

Pro nadšence do hledání s detektory kovu Oskari Heikkilä jde o životní objev, doposud se mu nic vzácnějšího najít nepodařilo. Když si uvědomil, že našel skutečný poklad, byl z toho úplně „mimo“.

„Třásly se mně ruce. Tohle je doposud můj nejúžasnější objev. První neporušená skrýš, jakou jsem kdy našel,“ uvedl Oskari Heikkilä.

Když mu došlo, že našel něco výjimečného, přestal kopat a zavolal do finské památkové agentury. Následující týden pak odborníci zahájili vykopávky. Dospěli k závěru, že mince byly původně ukryté v koženém měšci. K této myšlence je přivedl fakt, že mince byly těsně vedle sebe. 

V prostoru, kde probíhaly vykopávky, archeologové také objevili malé kousky keramiky z doby železné. Nálezy naznačují, že lokalita byla patrně hojně obydlená. Oblast, kde byla skrýš nalezená, archeologové zapsali do registru nalezišť. Do znamená, že bez povolení finské památkové agentury zde nelze hledat s detektory kovu ani provádět vykopávky.

Mince jsou nyní součástí archeologických sbírek agentury. Mynämäki je známé svými četnými nalezišti a nálezy z doby železné. Nachází se totiž v samém centru tehdejší důležité oblasti doby železné v jihozápadním Finsku. Archeology proto objev mincí až tak nepřekvapil. 

Zdroje: https://yle.fi/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Wow :-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru