Na severu Čech byl objeven přes 3 000 let starý bronzový poklad

Kategorie: Poklady , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

V blízkosti Budyně nad Ohří byl objeven poklad ze střední doby bronzové. Soubor devatenácti bronzových předmětů složený z nástrojů, zbraní a šperků objevil na poli při okraji města detektorista, který artefakty předal do Podřipského muzea v Roudnici nad Labem.

Poklad sestává z osmi náramků, osmi seker, dvou dlouhých jehlic s kulovou hlavou a jednoho hrotu kopí. Všechny předměty jsou odlity z bronzu, který bude nyní podroben rozboru v brněnském Ústavu archeologie a muzeologie. „Našlo se to na Budyňsku, přesnou lokaci ale nechceme uvézt, a to zcela záměrně, aby nedošlo k narušování té lokality – to by totiž jinak bylo dost pravděpodobné vzhledem k tomu, že existuje celá řada neukázněných a nespolupracujících detektoristů,“ vysvětloval pro Český rozhlas okolnosti nálezu archeolog Doc. PhDr. Martin Trefný, Ph.D.

Při analýze bylo využito rentgenové fluorescenční analýzy ke stanovení materiálového složení, což může pomoci k trasování původu kovů. Mikroskopická fotografie čepele sekery umožní rozpoznat druh poškození a stopy, které mohou indikovat, jakým způsobem a k jakému účelu byla čepel využívána: „Rentgenfluorescence je metoda, která nám určí složení té bronzoviny. Jestliže bude to složení nějakým způsobem specifické, mohlo by nám to napovědět něco o jejím původu,“ doplnil Trefný.

Poklad byl do země vložen úmyslně. Za jakým účelem, se dnes jen těžko odhaduje; mohlo se jednat o votivní oběť božstvu, nebo depot uložený v reakci na nebezpečí – např. nepřátelský nájezd a původní majitel se již k vyzvednutí nedostal. Kov byl velmi cenný, jemně opracované nástroje představovaly značné jmění. Předměty mohly být rovněž určeny k prodeji a umístěny do země pro dočasné uskladnění např. obchodníkem v blízkosti kupecké stezky nebo samotným výrobcem.

Artefakty po analýze projdou konzervací a začátkem roku 2025 by měly být vystaveny v Podřipském muzeu.

Roman Němec

Zdroje: thehistoryblog.com, irozhlas.cz

celý soubor z Budyně nad Ohří

jehlice s kulovou hlavou

detail zdobené kulové hlavy jehlice

jehlice

hrot kopí

zdobený náramek

sekery

Archeolog Martin Trefný

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Moc pěknej kop se mu povedl, jen co je pravda. Já bych byl skromnější, mě by stačila i jedna kompletní a pěkně zachovalá lištovka :-D

Budyně třes se. Hned po sklizni tam jedu a tak dlouho tam budu kroužit, dokud ten poklad nevykopu. :-D

Vše příkladné jak ze strany nálezce tak ze strany archeologů a přístupu muzea. Mám radost, když se to celé takto povede a v budoucnosti budou detektoráři vnímány pozitivně pro zachování a zkoumání naší historie 😃👍✌️

Nádhera :-O

Dobrá práce 👍👍👍

Super nálezy. :-O :-) :-) :-)

Nádhernej soubor!

ty kráso 5 let tam chodím a ty pole jsou tam vyloženě mrtvý,Kacuro by to mohl potvrdit...a pak tohle :-O 8-) :-)

Byl sem tam taky párkrát a neúspěšně.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru