Na Sibiři našli vzácné „brnění“ vyrobené ze sobích parohů

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Unikátní ochranný oblek pro válečníka objevili archeologové na Sibiři, přesně na severozápadě. Je vyrobený ze sobích parohů. Jednotlivé části jsou většinou bohatě zdobené. Podle odborníků jde o hezkou řemeslnou práci.

Brnění podle všeho patřilo válečníkovi, který žil v období mezi 1. stoletím před naším letopočtem až 1. stoletím našeho letopočtu. „Nejdelší části jsou 23 až 25 centimetrů dlouhé. Některé mají jen 12 až 14 centimetrů. Skoro všechny jsou bohatě zdobené. Některé části jsou v poměrně dobrém stavu. Našli jsme ale i takové, na kterých se čas podepsal dost výrazně,“ poznamenal archeolog Andrey Gusev.

Brnění archeologové našli na místě, které je považování za posvátné. Proto se i domnívají, že brnění bylo dáno darem Bohům jak jistá oběť. Na stejném místě se našel i dva tisíce let starý prsten. Je to údajně důkaz jakéhosi medvědího kultu, mezi jehož vyznavače patřili třeba lidé žijící za polárním pruhem. Neexistují ale o něm takřka žádné písemné záznamy. 

Prsten je vyrobený z vysoce kvalitního bronzu. Vyobrazená je na něm hlava a tlapy medvěda. „Má tak malý průměr, že ho nenavlékne ani dívka. Spíš to vypadá, že se během rituálu dával na dráp medvěda,“ míní Gusev.

Medvěda jako posvátné zvíře uctívaly kmeny Khanty. Zvíře zabily a pak uctívaly jeho památku. Hlavu a přední tlapy zdobily různými věcmi, třeba právě prsteny. Několik dnů pak pak tyto části zvířete ležely v domě.

Podobné brnění se našlo v Omsku

Brnění vyrobené ze zvířecích kostí se našlo i před dvěma lety u ruského Omsku. Jeho stáří odhadli archeologové na 3900 let. Pravděpodobně patřilo elitnímu vysoce postavenému bojovníkovi. „Brnění se zachovalo ve velmi dobrém stavu. Nebylo pohřbené společně s válečníkem. Nic podobného jsme v oblasti kolem města Omsk ještě neviděli,“ uvedli archeologové.

Brnění bylo všeobecně velmi ceněné.  To, nalezené u Omsku, mohlo být válečnou kořistí. Tím by se podle odborníků vysvětlilo, proč nebylo pohřbeno s bojovníkem. „Brnění se nacházelo v místě archeologického naleziště, které zahrnuje komplex památek spadajících do různých historických epoch,“ sdělili ještě archeologové.

Foto: www.siberiantimes.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Hezký...... ;-)

Mazec :-) :-O :-O

Zajímavé jako vždy. :-) :-)

Hustý brnění..... ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru