Na Slovensku našli dům z doby bronzové, předznamenává objev celé osady

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Ve slovenské Detve v Luční čtvrti objevili archeologové tři tisíce let staré obydlí, které zásadně mění vědecký pohled na celou oblast. Nález učinila archeologická společnost z Banské Bystrice Midland Adventure, jejíž členové pod vedením Martina Kvietka zkoumali půdu na území plánované výstavby rodinných domů.

Základy domu, jenž archeologové objevili při rutinním průzkumu, jsou 5 metrů široké a 8,5 metru dlouhé. Výzkum započal 21. března tohoto roku a ještě minulý týden odborníci zkoumali a odebírali vzorky pro botanickou analýzu. Archeolog Roman Hrončiak byl z objevu nadmíru překvapený. Podle něj je nález významný nejen pro oblast Detvy, ale pro celý region. Význam tohoto objevu potvrzuje i nadšení dobrovolníků, např. čtyřiašedesátiletého celoživotního zájemce o historii Mariána Ilizi z Dětvy: „Nyní jsme našli nálezy staré tři tisíce let, ale já jsem přesvědčený, že v budoucnu najdeme i starší osídlení“.

Hlavní části budovy byly sestaveny z masívních kůlů, mezi nimiž byly propletené menší pruty a jejich spáry vymazané hlínou. Po kůlech dnes zůstaly jen stopy. Naznačují půdorys pravděpodobně obytné budovy, což potvrzuje značné množství nalezených střepů. Mezi nimi archeologové a dobrovolníci objevili fragmenty nádob pro přípravu a podávání potravin, přičemž některé jsou na svou dobu velmi luxusní, tvarově rozmanité, mají leštěný povrch.

Mluví města Zuzana Juhaniaková objev komentovala: „Nález je významný tím, že doteď byli  v Detve nalezené pouze jámy, jež se nedaly interpretovat jako obydlí. Poprvé se v Detve potvrdilo sídliště, které lidé přímo obývali tisíc let před Kristem, tedy přibližně v době biblického krále Davida a jeho syna krále Šalamouna“.

V roce 2016 byla na sousedním pozemku objevena pravěká pec, která naznačovala trvalejší osídlení. Kdyby nedošlo k výstavbě nové čtvrti, těžko by se kdo dozvěděl o tomto tři tisíce let starém sídlišti. Mimo dotčeného období se v oblasti osídlení z jiných dob nepotvrdilo. Archeologové předpokládají, že nově nalezená osada významně souvisí s hradištěm „na Kalamárke“, které stojí na skále a nemělo možnost doplňovat zásoby z vlastních zdrojů. Ty si tedy museli obyvatelé hradiště obstarávat z okolních osad. Podobné jednotlivé nálezy byly učiněny např. v nedalekém, asi 5 km vzdáleném Krném, kde odborníci předpokládají další osadu.

Roman NěmecZdroje: archaeology.org, naszvolen.sme.sk, unexplained-mysteries.com, slovak-republic.org, twitter.com

Článek je zařazen v kategoriích:

KomentářeCo tam bude parkoviště?

Midland Adventure? nepočul som o tom.... mali tam spraviť poriadny výskum, tak sa to zase len odflákne a postavia sa tam domy/bytovky.... archeoskanzen asi nikoho kompetentného tam nenapadne spraviť :(
Ale rád by som sa mýlil ...

...KubaJ:...tak trochu sa mýliš... v prvom momente som na článok reagoval s podobnou nedôverou ako ty. Súkromná archeologická spoločnosť? S.r.o.-čka? Vznik 11.11.2016? 17.3.2017- zápis činnosti "vykonávanie archeologického výskumu" do obchodného registra?
Ale keď som zistil, že majiteľom je JUDr. M. Kvietok, tak mi niečo hovorí, že konečne správny človek na správnom mieste:

JUDr. Mgr. Martin Kvietok :

Rodák z Banskej Bystrice. V rokoch 1997 – 2003 študoval na Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre odbor história – archeológia. V rokoch 2000 – 2007 vyštudoval právo na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V rokoch 2005 – 2006 pracuje ako archeológ na Mestskom ústave ochrany pamiatok v Bratislave. Podieľa sa na viacerých významných výskumoch (rekonštrukcia Hlavného námestia, obnova Apponyiho paláca a pod.) V rokoch 2007 – 2009 pracuje ako archeológ v spoločnosti Labrys, o.p.s. v Prahe. Tu bol vedúcim niekoľkých desiatok záchranných výskumov na území Prahy.....atd...

...bohužiaľ sú to stavebné parcely, tak archeoskanzen nebude, ale aspoň archeologický výskum by mal byť odvedený poctivo...
:-)

Romane, ináč vďaka za článok...konečne niečo pozitívne od nás, teda čo sa týka archeológie... ;-)

kelt122: dík za info

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru