Na zahradách se během koronavirového omezení našly desítky pokladů

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Anglický „Lockdown“ v průběhu koronakrize přinutil stovky tisíc Britů přizpůsobit jejich zájmy a koníčky tak, aby si je mohli užívat doma. Pro lovce pokladů to znamenalo příležitost, jak si opravdu poctivě prohledat vlastní zahrádky. Výsledkem je mnoho úžasných nahlášených pokladů...

Protože detektorové hledání v přírodě bylo plošně zakázáno, tisícovky detektoristů se věnovaly hledání na jejich vlastních zahradách. V průběhu posledních několika měsíců tak bylo na pozemcích detektoristů, ale také zahrádkářů nalezeno značné množství informačně hodnotných artefaktů, jako např. středověká stříbrná mince na zahradě ve Stoke-on-Trentu ve Staffordshiru, kamenný hrot šípu v Chithurstu v Sussexu nebo fragmenty římské keramiky ve Wymeswoldu v Leicestershire.

Mezi unikátními odevzdanými a hlášenými artefakty byly např. středověký zlatý prsten, nalezený stejně jako stříbrná mince v Herefordshiru. Ve stejné oblasti byla nalezena taktéž bronzová opasková spona ve tvaru hada. Pohledem archeologů asi nejzajímavější se jeví kompletní zrnotěrka z doby bronzové / neolitu v Bradfordu v západním Yorkshiru a také vzácný nález pískovcového kamene se zápisem v ogamovém skriptu v nejranější tzv. „primitivní irštině“ ze 4. století v Coventry.

Ogamové písmo pochází z Irska, kde se užívalo především ve 4. až 8. století, kdy bylo zcela nahrazeno latinkou. Jednoduchá abeceda ve formě čar a linií se zapisovala ve čtyřech skupinách po pěti znacích do hran kamenných nebo dřevěných hranolů horizontálně i vertikálně. Původ písma dosud není spolehlivě potvrzen, někteří odborníci se domnívají, že vychází z jednoduché posunkové řeči kněží, jiní spojují ogam s runovými znaky. V každém případě tento nález patří mezi zhruba jen 4 stovky dosud nalezených ogamových zápisů v celém Irsku, Skotsku a Walesu.

Podle archeologa a styčného důstojníka PAS Petera Reavilla tráví stále více lidí svůj volný čas na zahrádkách a proto především laiky dlouhodobě vyzývá k tomu, aby si všímali předmětů, které občas v půdě nacházejí: „S tolika lidmi, kteří věnují tolik času svým zahradám, došlo k několika opravdu zajímavým nálezům. Viděl jsem různé tabákové dýmky, úlomky starověké keramiky a dokonce i prehistorické pazourkové nástroje. Lidé si bohužel často neuvědomují archeologický význam toho, co najdou. I když nálezy nemusí hned být cennými poklady, často vypovídají něco velmi zajímavého o místní historii.“

Roman Němec

prsten-z-Herefordshire
prsten z Herefordshire

piskovcovy-kamen-se-zapisem-v-ogamovem-skriptu.jpg
piskovcový kámen se zápisem v ogamovém skriptu

opaskova-spona-ve-tvaru-hada-z-rane-novovekeho-obdobi.jpg
opasková spona ve tvaru hada z raně novověkého období

kompletni-zrnoterka-1.jpg
kompletní zrnotěrka

kamenny-hrot-sipu-z-neolitu.jpg
kamenný hrot šípů u neolitu

detail-stredovekého-prstenu.jpgstředověký prsten

Zdroje: expressandstar.com, thesun.co.uk, todayheadline.co

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru