Nacisté a korunovační klenoty

Kategorie: Války

 

Ilustrační fotoDramatický vývoj v sousedním Německu přiměl státní představitele k úvahám o bezpečnosti klenotů. Akce dostala krycí jméno KFC (klenoty fascinující ceny) a byla tak dokonale utajená, že dodnes neznáme její detaily. Jako jediný znal všechny podrobnosti prezident Edward Beneš. Ten také rozhodl. Že jen on sám vydá pokyn k realizaci. Podmínkou byla „maličkost“- zajistit všechny klíče pro případné okamžité použití. Dne15. září 1938 se za přísných bezpečnostních opatření sešli všichni majitelé klíčů v korunní komoře, prof. Zdeněk Wirth prohlédl klenoty a následně byli přítomní vyzváni, aby zanechali klíče od korunní komory na Pražském hradě. Po kratší diskuzi, aniž bylo cokoli jiného sděleno o jejich budoucím osudu, byly klíče svěřeny do rukou prezidenta republiky.

Ilustrační foto

Už 19. září večer Pražský hrad opustila dvě auta. Jedním z nich byla pancéřová cestovní limuzína prezidenta T. G. Masaryka. Ve voze se zapečetěnou dubovou truhlou seděli pracovníci Státní banky, a teprve když opustili Prahu, směli otevřít obálku s cílem cesty: Národní banka v Žilině. Účastníci transportu později vzpomínali, že netušili, co přepravují, byť jim logika ledacos napověděla. Jak složitá to byla doba, naznačuje i skutečnost, že přes nejpřísnější utajení měly nepřátelské slovenské politické kruhy o převozu klenotů na Slovensko od počátku informace.

 

Proto také po podepsání mnichovského diktátu už 6. října 1938 putovaly klenoty zpět do Prahy. Návrat byl mimořádně dramatický, v jednu chvíli kolonu aut dokonce pronásledoval německý tank. Klenoty se na Hrad dostaly naštěstí v pořádku a byly pro jistotu uloženy v tajném trezoru prezidenta. Ten byl tak dokonale maskován, že ani prezident Emil Hácha dlouho nevěděl o jeho existenci. Když ho 16. března 1939 vyzval Adolf Hitler k prohlídce klenotů, musel Hácha přes opovržlivé komentáře jen bezmocně krčit rameny. Skutečně totiž nevěděl, kde jsou ukryty, a po pravdě ho to do chvíle, kdy se po nich začal Hitler pídit, ani nezajímalo.

Jestliže byly klenoty v průběhu staletí několikrát ohroženy, vždy se našli stateční lidé, kterým se podařilo poklad zachránit. Svoji roli určitě sehrála i jejich symbolika. To platilo do 13. listopadu 1941, kdy držitelé klíčů dostali příkaz okamžitě je odevzdat v Černínském paláci.

Dne 19. listopadu 1941 nacisté korunní komoru otevřeli za přítomnosti Reinharda Heydricha, Emila Ilustrační fotoHáchy, Jaroslava Krejčího a K. H. Franka. Korunovační klenoty českého království byly nainstalovány na stole připraveném přímo v komoře a nastal nedůležitější okamžik návštěvy, fotografování. Heydrichovi bylo jasné, že těmito snímky ukáže národu, kdo je v zemi pánem. Zdařilo se mu to natolik, že tehdy vzniklé fotografie jsou dodnes jedním z nejsilnějších symbolů nacistické okupace. Podle pozdějších svědectví ale Heydricha klenoty nijak zvlášť nezaujaly, chtěl jen přesný seznam instalovaných drahokamů a zajímal se o váhu použitého zlata. Na závěr prohlídky ještě v korunní komoře předal tři ze sedmi zabavených klíčů Emilu Háchovi, aby je rozdělil mezi protektorátní představitele. Nikdo z přítomných ale netušil, že si předtím protektor nechal v Berlíně udělat kopie. Ty se našly za květnové revoluce v jeho bývalé pracovně.


V únoru roku 1944 Státní ministerstvo pro Čechy a Moravu vydalo Stavební správě Pražského hradu příkaz vybudovat v podzemí Starého královského paláce komoru, kde budou korunovační klenoty Ilustrační fotoukryty před nálety. Podle publikovaných svědectví ale pravou příčinou bylo zjištění českých zaměstnanců Černínského paláce, že klenoty jsou u nich v budově. Dokonce snad několik let, ještě z dob Heydrichova místodržitelství. Jak se podařilo okupační úředníky přesvědčit, aby vydali příkaz klenoty zazdít na Pražském hradě, už zůstalo provždy tajemstvím. Před zazděním byly klenoty prohlédnuty zlatníkem, podrobně fotografovány a zakresleny. I když i tato akce byla před veřejností utajena, přímo na Pražském hradě o ní muselo vědět určitě několik lidí, navíc podrobná dokumentace jako výsledek německé pečlivosti také něco napovídala. Proto je dodnes vlastně záhadou, proč se s takovým napětím čekalo, zda při výslechu v pankrácké věznici prozradí K. H. Frank jejich úkryt. Podezření, že je chtěl vyvést z Prahy, se v těchto souvislostech zdá jen spekulativní a nesouhlasí ani termíny.

Jisté je jediné: v září roku 1945 pozval prezidenta republiky Edvard Beneš do své pracovny československou vládu k prohlídce korunovačních klenotů. Snad tehdy bylo také rozhodnuto, že ve významných dnech na konci října 1945 budou veřejně vystaveny.

Klenoty byly vždy v noci vyzvednuty z vitríny a přeneseny do sakristie katedrály sv. Víta, kde prof. Jan Kašpar a jeho asistent Ing. Hilský z pověření československé vlády prováděli jejich první odborný systematický průzkum. Jejich úkolem bylo především vyvrátit pověsti, že nacisté nechali v Praze jen bezcennou kopii. Na svou dobu měli k dispozici velmi moderní vybavení: rentgen, mikroskopy, spektrometr a celou řadu velmi přesných měřidel. Výzkum po týdnu potvrdil, že klenoty jsou pravé, neporušené a ve velmi dobrém stavu.

I když korunovační klenoty, a především svatováclavská koruna, ztratily 28. října 1918 svůj státoprávní význam, na rozdíl ode všech ostatních korun je stále obestírá posvátnost symbolů. I proto jsou trvale uloženy na Pražském hradě, o jejich vystavení může rozhodnout jen prezident republiky, a to pouze na území Pražského hradu.


Jan Boněk, Tomáš Boněk: ČESKÉ KORUNOVAČNÍ KLENOTY

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Viky, prosím Tě, ten text článku vytváříš Ty, nebo je to výtah, nebo jen přepsaný překopírovaný článek????Nemyslím to nijak špatně, ale jen by mě to ze zvědavosti zajímalo.

Děkuji za odpověď.

Jak kdy, většinou si vezmu fakta a píšu vlastníma slovama, ale někdy se mně podaří najít v knížce text, který jenom opravým, aby měl hlavu a patu, ale nedělám to ráda=(( Většinou pracuju s více zdroji, třeba s pěti i více

zdravím viky.obdivuji ženu s takovým zajímavým koníčkem!!držím palce !!!

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru