Nadace odkoupila ze soukromé sbírky poklad keltských mincí a šperků za 1,3 milionů korun

Kategorie: Kalendárium

Nezávislý svěřenecký fond pro ochranu historických památek ostrova Jersey zakoupil část jednoho z největších evropských pokladů doby železné. Artefakty tvoří asi dvě třetiny souboru „Le Câtillon I“ z náhodného nálezu v roce 1957, který je provázán s největším britským pokladem keltských mincí nalezeným detektorem kovů v roce 2012.

Poklad nazvaný „Le Câtillon I“ doslova vyoral 22. ledna 1957 tehdy sedmnáctiletý Peter Langlois poté, co se snažil odstranit balvan, překážející jeho pluhu. Byl objeven na stejném poli v Grouville, kde v červenci 2012 detektoristé Reg Mead a Richard Miles našli dosud největší britský poklad doby železné  – tzv. Le Câtillon II s téměř 70 000 keltskými mincemi a zlatými i stříbrnými šperky. Protože nález z roku 1957 nebyl dle tehdejších zvyků nárokován korunou, většina souboru byla následně „rozptýlena prodejem, aniž by byla zaznamenána“, uvedla nadace Jersey Heritage. 

Výsledkem je, že přesná povaha a okolnosti nálezu nemají dostatečnou vypovídací hodnotu, nicméně Société Jersiaise a Jersey Heritage od té doby provedly řadu odkupů, a to jak soukromě, tak i z veřejných aukcí. Získaly tak další části pokladu, včetně některých vzácných šperků či důležitého zlatého statéru. Také přímo v době nálezu pokladu bylo muzeu věnováno několik artefaktů. Nejnovější část pokladu, kterou zakoupila nadace nyní, čítá na 1 600 keltských mincí a 35 šperků z doby železné.

Podle představitelů fondu byly nejnovější položky zakoupeny prostřednictvím patronů a dobrodinců z programu Jersey Heritage poté, co byly pro uplynutí více než 60 let od nálezu opět nedávno odmítnuty korunou: „Naše nadace je velmi vděčná za možnost získání předmětů, které tak můžeme zabezpečit ve veřejné muzejní sbírce, kam takové předměty patří,“ uvedl Jonathan Carter z Jersey Heritage. A dodal: „To, že mezi objevením a získáním uplynulo tolik času, dokládá potřebu moderní legislativy k ochraně zájmů všech (v archeologii) zúčastněných.“

Philip de Jersey, archeolog a numismatik se specializací na keltské mince a poradce pro Jersey Heritage řekl: „Nálezy Le Câtillon jsou bezpochyby jedním z nejvýznamnějších objevů doby železné napříč celou Evropou. Je třeba uvítat každou příležitost (odkoupit významné artefakty), abychom jim porozuměli. Nákup těchto mincí a šperků z nálezu v roce 1957 je obzvláště důležitý, protože tyto předměty nebyly v té době řádně zaznamenány a nyní máme konečně šanci je podrobně prozkoumat.“

Jersey Heritage závěrem vydala doporučení, aby všechny artefakty objevené na ostrově byly ze země vyjmuty pouze tehdy, pokud by hrozilo jejich poškození nebo krádež. Zakoupené mince a šperky budou nyní konzervovány a poté vystaveny vedle předmětů z pokladu Le Câtillon II z roku 2012.

Roman Němec
Zdroje: jerseyheritage.org, bbc.com, archaeology.co.uk


Peter Langlois (vpravo) objevil poklad Le Catillon I v roce 1957. Na fotografii s Emile Guitonem ze Societe Jersiaise


Le Câtillon II byl rozebírán odborníky za účasti tisíců návštěvníků muzea


Zakoupený poklad Le Câtillon I obsahuje stovky mincí a 35 šperků


zlaté šperky a 70 000 keltských mincí čítal poklad Le Câtillon II


Le Câtillon II z detektorového nálezu v roce 2012


Le Câtillon I zakoupen pro veřejnost za 1 300 000 Kč

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Neskutečné. Dík za článek. :-O :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru