Nádherný torques našel 59-letý hledač s detektorem kovu

Kategorie: Poklady

Maurice Richdson po čtyřiceti letech hledání našel nádherný torques, jehož cena se vyšplhala na 350 tisíc liber. Všechno však mohlo překazit špatné počasí…

Ilustrační_foto

Již čtyřicet let Maurice Richardson chodí pravidelně hledat se svým detektorem kovu a to takřka za každého počasí. I díky jeho vytrvalosti se mu konečně v 59 letech podařilo najít 2000 let starý poklad. Jedná se o zlatý torques, jehož cena se vyšplhala na 350 tisíc liber.

Vědci z Britského muzea jej označili za jeden z nejcennějšího nálezu z doby železné. Zejména v souvislosti s dokonale provedenou řemeslnickou prací vzniklo podezření, zda se nejedná o padělek. Následný výzkum však potvrdil, že nalezený torques je originál.

Detektor začal vydávat signál, ale protože hodně pršelo, tak jsem si říkal, že se na kopání tentokrát vykašlu. Nicméně mně pořád vrtalo hlavou, co se asi pod zemí skrývá. Nakonec mi to nedalo a začal jsem kopat. Po chvíli jsem narazil na nějaký předmět, tak jsem si kleknul a začal hrabat rukama. V té chvíli jsem vůbec netušil, že se pod vrstvou hlíny skrývá zlatý torques. Když čtete o podobných nálezech, tajně sníte, že možná budete mezi vyvolenými i vy. Když jsem konečně vyjmul šperk ze země, byl jsem prostě ohromen. V tu chvíli jsem na peníze nemyslel,“ řekl Maurice Richardson.

Ilustrační_foto

Torques je podobný ostatním nalezeným šperkům tohoto druhu na území Evropy. Svým vzhledem se podobá velkému nákrčníku, který byl objeven ve Velké Británii v roce 1950. Ten podobně deklaruje obrovskou zručnost řemeslníků z první poloviny prvního století před naším letopočtem. Jedná se o jeden z nejpropracovanějších antických šperků. Za celou dobu se mu římské, řecké ani čínské vzácné předměty nedokázaly vyrovnat.

Ilustrační_foto

Tento velký nákrčník je větším „bratrem“ toho, jež našel Maurice  Richardson. K výrobě bylo totiž použito na jeden kilogram zlata a stříbra. Konstrukce dohromady obsahuje 64 vláken, z nichž jedno měří 1,9 mm. Ty jsou shromážděny v osmi svazcích, které tvoří dokonalý vizuální efekt. Tento velký torques byl pohřben kolem 75 BC. V současné době je uložen v Britském muzeu.

Ilustrační_foto

Ilustrační_foto

 

 

 

 

 

Torques nosily jen ty nejmocnější ženy a muži v keltské Británii. Někdy se umísťoval i na sochy bohů. Byl oblíben jak u keltských tak i u římských hodnostářů. Vyráběl se z bronzu a zlata, někdy i ze stříbra a železa.

Chcete také najít nějaký poklad? Prohlédněte si naše detektory kovu.  
 
 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.britishmuseum.org/

http://www.dailymail.co.uk/

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

tohle kopnout, tak mě klepne pepina :-P

Mně už vezou.... :-OParádní úlovek.

Jj nedávno o těhlech nákrčnicích dávali na History dokument ,páráda

Krásná řemeslnická práce :-)

Už mi tam něco nechte :,-(,jinak moc pěkné ;-).Sen každého hledače :-D

TO bych se neprobral z toho :-O

Tak to je paráda taky bych chtěl něco najít :-)

Neveril bych, kdybych kopnul zlatý torques ;-)

Je to nádhera, krásná řemeslná práce a nález který se podaří jednou za život. :-)

Moc pěkné to je nález snů :-)

… třeba ho ztratila Keltská rebelka Boudica z kmene Icenu je o tom i film Warrior Queen Boudica :-)

Zlatá dobrá Anglie,tam se toho bude nacházet dost ještě za tisíc let.Nepojedem tam? :-O

Jó,jó, Anglií šly dějiny... Ale abych tady nevzlykal,u nás šly taky. A tak není vyloučeno,že by něco podobného mohlo někde ležet i u nás! A vo vo tom to je! ;-)

Životní nález , snad se jednou také zadaří , něco podobného kopnout. ;-)

jenom bych se p....l :-D

To je tak nadherne, ze bych to archeologum prines do muzea jen ukazat a pak se s tim jeste mesic mazlil doma , nez bych jim ho odevzdal. :-))))

Krásná práce velice unikátní provedení. Gratulace.

Podle starých map byla určitě větší část Čech osídlena Kelty než začaly migrovat po celé Evropě
takže tady musí někde něco být.Jen na to přijít.

to najíz tak se zblázním :-P

Tomu se říká ůlovek..to najít tak budu létat jako ten orel.. 8-)Kelti tu byly takže na nás taky někde čeká.. Zítra se po něm půjdu mrknout 8-) 8-) 8-)

Frajer, už jen, že to ustál... Mě by kleplo!!!

To je nádhera, málem jsem se poslintal.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru