Nález žárového hrobu pomocí detektoru kovů

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Když už jsem poněkolikáté kopal do hloubky více než normální, nešetřil jsem nadávkami v očekávání dalšího hliníku. Avšak na dně díry se neobjevilo víčko od zavařovačky, ale kousek zeleně. Nabuzen adrenalinem jsem začal jámu rychle rozšiřovat a opatrně preparovat bronzový kroužek ven. Při kopání jsem však narazil na větší kusy keramiky a v hlavě to začalo pomalu šrotovat, tohle asi nebude pouze další artefakt v ornici, jsem zřejmě v nějakém objektu.

Vytáhl jsem kapesní nůž a začal zkoumat dno jámy. Po chvíli jsem vyryl několik bronzových knoflíků – pukliček. Adrenalin stoupá, jámu dále rozšiřuji, ale signál tam stále je a při zkoumání nacházím i nějaký popel. V tu chvíli už vytáčím číslo na archeologa, že jsem kopl pravděpodobně žárový hrob. Domlouváme se, ať místo zaměřím, zamaskuji a druhý den se stavím u nich na budově. Pořídil jsem ještě několik fotografií, zaměřil hrob GPS a druhý den jsem zamířil na archeologické oddělení MVČ v Hradci Králové. Po zhlédnutí fotografií z terénu uznali, že se jedná pravděpodobně o hrob a je důležité ho vyzvednout. Následovaly telefony na místní zemědělské družstvo, proti malé sondě v poli nic neměli, jen ať si pospíšíme, za tři dny budou podmítat. Druhý den mě archeolog vyzvedl doma, vzal jsem detektor a jelo se kopat.

Nález detektorem

Čtyři hřebíky, sonda metr krát metr, rýč. Společně jsme skryli ornici na úroveň hrobu, vše jsem řádně prošel detektorem a padlo několik dalších bronzových pukliček. Veškerá hlína byla nasypána do pytlů, nečekali jsme, že toho bude tolik, takže musel přijet ještě muzejní tranzit a ornici převést na plavení pro získání maxima nálezů. Teď už kromě rýče přišla na řadu i špachtle, nejprve odkrytí první půlky sondy, nákres, focení – dokumentace. Vzhledem k tomu, jak těžká byla půda a špatně se v ní kopalo, šla práce pomalu. Najednou se přehouplo poledne a archeology čekala ještě další práce. Pokračování tedy zítra. Další den na lokalitě se nesl ve stejném duchu. Dokopání zbytku sondy, zdokumentování. Vypadalo to, že urna je rozbitá a střepy jsou promísené s těžkou tvrdou hlínou. Kvůli neskutečnému vedru tvrdla hlína pod rukama na kámen. Abychom ji vyzvedli celou včetně kovů, rozhodl se archeolog nechat ji v bloku hlíny a ten vyzvednout in-situ. Rýčem jsem ho opatrně z každého úhlu podryl a nakonec jsme ho společně podebrali lopatou. Ozvalo se mlasknutí, jak povolil jíl a hrob byl v celku venku. Putoval do banánovky a další jeho zkoumání bylo prováděno v laboratoři. Vzhledem k jílovité půdě a tedy soudržnosti hrobu byl s místní nemocnicí dohodnut rentgen a později i tomografie, když se ukázalo, že zřejmě jde o výjimečný nález.  Dokonce zaujal natolik, že o něm televize zpracovala krátkou reportáž, viz:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/200007-na-poli-u-hradce-nasli-archeologove-hrob-samana/

Nálezy detektorem kovů

V útrobách hrobu se skrývalo ještě mnoho tajemství. Pominu-li ohořelé kosti, popel, keramiku, zlomek pazourku, tak zde bylo přes 30 bronzových pukliček, několik bronzových spirálek coby části náhrdelníku - ten byl doplněn zhruba 40 korálky z jantaru a asi 200 perleťovými korálky, všemu kraloval kruhový závěsek se soustřednými kruhy. Urna a druhá přidaná nádoba spadají přibližně do 9. - 8. stol. př.n.l..do přechodu mezi dobou bronzovou a železnou. Jeho výbava, hlavně bronzy jsou ještě o několik stovek let starší. Nález je to dle slov archeologa velmi výjimečný a stále se pracuje na jeho zkoumání. Přibyl další kamínek do mozaiky historie…

Jan Skala (Azaz)

Nález žárového hrobu detektorem kovů - nálezy

Nález žárového hrobu detektorem kovů - nálezy

Nález žárového hrobu detektorem kovů - nálezy

Nález žárového hrobu detektorem kovů - nálezy

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Je to nádhera. Článek který by měl přečíst každý detektorář, aby pochopil o čem hledání je. Chválit Azaze nemá smysl, on stejně ví že je jednička :)

Pěkná práce,gratulace ;-)

super :-)

Tak to je paráda. Gratulace k nálezu. ;-) :-)

Hezké, taky se nám jeden kremouš loni na poli podařil :) byl to nějaký bohatší germoš, popelnice se po cestě k autu docela pronesla :D už to máme taky proplavené i prolepené, taky pošlu výsledek!

To smirtak: tak to se opravdu těším, pošli :)

tak tohle je SEN, paráda a obrovaká gratulace. Jak píše Elmara, o tom to naše hledání je...užít si ten omamný adrenalin a zachránit kus historie, super!!!!! :-)

... moc pěkný článek i fotodokumentace ;-)

Moc pěkný přístup a zachráněný kus historie.

Moc pěkné.Taky jsem měl možnost být u podobného nálezu přímo na místě. Neskutečný zážitek.

gratulace..obrovská :) v něco takového doufám s každým nálezem..o tom to je!

Azaz, ty bejku - ses nám naučil i vomáčku - prezentace je nedílnou součástí vědecké práce - čili dvojitá gratulace :-)

To je fakt bomba,jenom zýrám až do konca :-)

Super ;-)

Jedním slovem nádhera, takhe vypadá ukázková spolupráce :-)

Co dodat.Prostě supr :-)

Jseš, borec, když jsi to dotahl až takhle do konce. Pěkné čtení a záslužný čin.

Opravdu krásný! Jak nález tak příběh.

Počtení parádní ;-) radost koukat na fotky

Super nalez,a jeste lepsi pristup.A to obe strany. :-P

Super, paráda, závidím vám ;-) na slovensku na h??no :,-(

prečo to nemôže byť takto aj u nás ? :-/

Rozdíl mezi Slovenskem a Českem byl především v tom, že v Čechách se našli jak hledači nadšení do archeologie tak archeologové ochotní riskovat pověst a akademickou karieru tím, že si zadali s tohle cháskou. Tohle se prostě na Slovensku z několika různých příčin nepotkalo. Obecně se na Slovensku přijímají v mnoha případech hodně ostré zákony. To že je trestný čin, když člověk zaparkuje na kraji lesa a jde na houby, se dá považovat už za hodně přitažené za vlasy. Tudíž doufám že se podobnými blbostmi nikdo v ČR inspirovat nebude. Zatím máme stále v ústavě bod, který každému zaručuje volný pohyb krajinou. Je to ta nejsvobodnější věc, kterou ten zákon obsahuje! A navíc to není samozřejmost a rozhodně to neplatí ve všech zemích EU.

Jsi borec.. úžasný

Děkuji všem za komentáře. Já myslím, že hodně detektorářů (snad i muzeí) má nakročeno podobným směrem. Snad časem toto bude běžná praxe. :-)

Zajímavý, pěkný.. ;-)

Velmi pěkný nález, navíc s množstvím artefaktů jinde nevídaných. K naprosté výjimečnosti už tam chybí jen skleněné korálky, které byly ještě vzácnější než jantar. Věřím, že z tohoto objevu měli hradečtí opravdu radost. Jen tak dál!

paráda,pěkné čtení a super fotky a jesné že i SUPER přístup 8-)

Je to jak píše Elmara. A jsem rád, že tady u nás v Přerově je ta spolupráce taky výborná :)

Pěkný a je to i docela mělko já bych to čekal hloub.

Dobrá práce :-)

Nejde,abych taky nepogratuloval a palec je alespoň to málo co můžu dát ;-)

Musím poblahopřát k nálezu. Fotky a článek byly perfektní.

Honzo, fakt pecka!

To Azaz,gratuluji k nádhernému nálezu a k celému tvému přístupu k této záležitosti a zárověň i k tvému článku,který to bezvadně dokresluje. Zároveň souhlasím s Márou,že by si to měl každý hledač přečíst..
Můžu se jen dohadovat jak se ti asi rozběhla pumpička :-D :-D

Klobouk dolů a palec nahoru :-O :-) :-) :-D

Azazi ,tak to je paráda. A co se týče té běžné praxe,tak Pán Bu uslyš... 8-)

Pěkný kop :-)dobrá práce :-D a poučný 8-)
Gratulace

Zdravím všechny příznivce tohohle krásného relaxačního a zároveň poučného koníčka. Vím, že jsem zatím nijak nepřispěl ani písmenkem na tenhle web, ale nedovolilo mi dlohodobé a hlavně hodně trapné zranění chodit přes rok ani na práh. Ale o tom nepíšu ozívám se na poznámku o právu na volný pohyb po krajině . Zkuste to prosím říct některému z místních majitelů pozemků . Myslím lánů luk polí a lesů, ne zahrádkáře a podobně. Během třech let co vím, tak tady byly 4 pěkně drsný konflikty s místnímy velkostatkáři a lidmi, kteří si třeba jen přes louku zkrátily cestu . Hledač by asi dopadl hůř. já osobně jsem z jedním statkářem vycházel celkem dost dobře, protože si u mě nechával občas udělat něco ze dřeva , ale do chvíle než mě potkal jak vylézám z lesa na jeho louku .po slovní rozepři bitka o detík a čest a nakonec nepřátelství na život a na smrt. a to bohužel není jedinej v naší vesnici takovej rapl. Vyjít si kdokoliv z dítětem na procházku za humna znamená obejít celou vesnici a pak se obloukem doplazit na vyhlídnutou mez odkud je krásný rozhled. a určitě to není jen u nás .takže svoboda jaksi pokulhává.
K příspěvku můžu napsat je to že moc závidím a těším se , až budu moct zahodit klacky a vzít do ruky ten pípací klacek a trochu se provětrat a snad konečněi přispět nějakým fotem či jiným přízpěvkem sem. ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru