Našli pozůstatky 130 mrtvých vojáků

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , První světová válka

Tři měsíce archeologové zkoumali válečné zákopy v belgickém městečku Wijtschate, které jako mladý voják dobře znal i Adolf Hitler. Našli pozůstatky 130 mrtvých různých národností. Na výzkum se vrhli poté, co developer ve stejných místech ohlásil výstavbu domů. Výzkum zafinancovaly i známé osobnosti.  

Už před třemi lety byl belgický archeolog Simon Verdegem odhodlaný obnovit zákopy z první a druhé světové války, které se nacházely ve Wijtschate. Bylo to jedno ze stěžejních měst během střetů. Bojovalo se tam prakticky po celou dobu především první světové války. Sehrálo velkou úlohu také během Blitzkrieg. Bylo to jedno z prvních míst, ze kterého se Němci pokusili obsadit Belgii a dostat se přes sever až do Paříže. První vojáci, kteří dorazili do Wijtschate, urazili předtím denně několik kilometrů. Netušili, že řada z nich se v tomto belgickém městě zdrží.

Verdegem se domníval, že narazí na velké množství koster padlých. Nakonec našli pozůstatky 130 mrtvých různých národností. Řada z nich se nacházela ve dvou masových hrobech. Jsou mezi nimi například příslušníci bavorských jednotek z první světové války. Byly tam zakopané i oběti masakru ze sedm kilometrů vzdáleného Ypres, kde byl poprvé v roce 1917 nasazený bojový plyn yperit. Po městečku ho také pojmenovali.

„Pátrání po stopách první a druhé světové války není v dnešní archeologii ještě příliš běžné. Je to způsobeno tím, že z obou máme k dispozici rozsáhlé písemné a fotografické podklady. Mnohé archeology proto více fascinuje pátrat po artefaktech ze starého Říma či Egypta,“ tvrdí si Verdegem.

Na místě zákopů ve Wijtschate plánuje developer postavit nové domy, to byl také důvod, proč Verdegem společně se svým týmem začal prohledávat danou oblast. Developer ale nemohl pokrýt všechny náklady na výzkum. „Požádal jsem proto o čas, abych se mohl pokusit najít řešení. Spustili jsme kampaň, nechali jsme vyrobit i trička. Od sponzorů se podařilo vybrat 200 tisíc eur, což pokrylo asi dvě třetiny nákladů,“ přiblížil archeolog, co předcházelo samotnému výzkumu.

Patrony archeologické výzkumu se stal britský komik Al Murray, ale také historikové Peter Doyle či Robin Schaefer, kteří společně napsali knihu Fritz a Tommy o  zkušenostech obyčejných vojáků z první světové války. Na místo dorazili i vědci z londýnské univerzity.

Průzkum oblasti je už u konce. Verdegem nyní pracuje na 3D modelu zákopové pevnosti. Vychází se snímků, které pořídili dronem. Na místě se archeologové zdrželi tři měsíce. Našli i osobní předměty vojáků, dokonce kus kůže z bot. „Narazili jsme i na kabel, který napájel signální lampu. Vedl přes údolí až do Ypres. Měli jsme hodně dobových fotografií, proto jsme měli jasnou představu, co chceme hledat. Věděli jsme dokonce, že dvakrát prozkoumával údolí během první světové války tehdejší mladý voják Adolf Hitler,“ uzavřel Verdegem.



Foto: www.dw.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Paradni, dekuju za clanek!

Dobrej článek

Díky za článek, super.

Viky dík :-)

Děkuju. Jsem ráda, že se vám článek líbí :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru