Nastavení detektoru kovu Minelab E-Trac podle Elmary

Kategorie: Detektory kovů - Recenze a Testy , Detektor kovů Minelab E-Trac

Není žádné tajemství, že v podstatě neustále používám alespoň jeden multifrekvenční detektor od Minelabu. Stejně tak to, že je považuji za ty nejlepší v číslicových přístrojích na trhu. Jelikož tento článek není žádný test, ale popis nastavení, nemusím se tak zabývat objektivním měřením dosahu a tak se omlouvám všem, kteří tyto detektory nepoužívají, protože pro ně to asi nebude mít velký přínos. :-)

Má nastavení u E-Tracu nejsou pouze z mojí hlavy. Často jsem nastavení probíral s řadou hledačů, kteří tyto přístroje používají po mnoho let a tak jsem i dost triků okoukal. Na nastavení detektoru se můžete podívat několika způsoby. Buď preferujete lokalitu nebo cíle, které se snažíte vyhledávat. Úplně nejlepší je, když dokážete ve svém nastavení dát dohromady oboje. Podle mě je velká škoda, když s takhle sofistikovaným přístrojem chodíte pořád ve stejném, jakoby universálním módu na vše. Přijdete tak o řad výhod.

1. Jdu na válku aneb čistý a již hodně probraný les

Je to takové nastavení pro lokality, jako je Český Rudolec, kde se snažíte jít co nejhlouběji a to Vás může stát trochu rychlosti při zpracování signálu.

Citlivost: nastavuji vždy stejně na maximum. Pokud je detektor zarušen, odladím ho pomocí funkce Noise Cancel a až když to nepomůže, teprve pak snižuji citlivost hezky pomalu po jednom stupínku. Vždy tak máte jistotu, že budete chodit v dané lokalitě na maximum. V dosahu na předmět velikosti IDčka se sice nic moc nezmění pokud je nastavená citlivost na 31 nebo třeba na 24. Můžete ale ztratit pár centimetrů na drobný zlatý prstýnek a to je škoda.

Prahový tón threshold: záleží na tom, zda chodím se sluchátky nebo bez nich. Jelikož ale v tomto nastavení nebudu používat diskriminaci, pak vždy prahový tón nastavím na hranici slyšitelnosti. Pokud nepoužíváte žádnou diskriminaci, pak odpadá možnost využití funkce, kdy se Vám nechtěné cíle hlásí pauzou v thresholdu. Prahový tón tak pouze lehce ovlivňuje citlivost detektoru. V tomto případě bych nastavil na číslo 14, což je úplně na pozadí.

Expert Menu: Chceme jít do hloubky a tak určitě Recovery Deep na On, Recovery Fast na Off, Trash Density Low a Ground na Neutral (předpokládám tak v tomto režimu malé množství odpadů a žádné čediče).
Audio Menu: Prahový tón jsme popsal již výše, nastavení na 14, volume limit záleží na Vaší preferenci a taky zda používáte sluchátka. Pokud chodím bez sluchátek, pak nastavuji volume na 30, Gain (zesilovač audio signálu) nepřidá detektoru na hloubce, ale pouze zesílí slabé signály na konci dosahu na stejně hlasitou úroveň jako kdyby byl cíl na povrchu. Pokud chodím bez sluchátek, doporučuji tovární nastavení na 24. Poznáte tak z audia sice pouze, zda je to na povrchu nebo hluboko, většinou to ale úplně stačí.

Response: odpověď detektoru. Vzhledem k vyhledávanému typu cíle se nemá smysl zdržovat nějakým protaženým tónem a klidně nastavte na Normal. Počet tónů na 4 a Sounds na Ferrous (zjednodušeně -  železa bručí, barvy pískají). Variability a Limits  mám trvale ve všech režimech na maximum.

Sensitivity: již popsáno výše; vždy v manuálu a na co nejvíce. Automatický režim je dobrý na to, když se s detektorem seznamujete, pak to ale chce jej rychle vypnout.

Diskriminace – pokud je les relativně bez cílů, nastavuji prázdné pole a rád si poslechnu všechny cíle. Ve chvíli, kdy sem díky většímu počtu železa nucen diskriminaci nastavit, měním i celé nastavení detektoru. K tomu se ale dostanu v následujících odstavcích.

2. Pole plné železa

Častý úkaz, hlavně v lokalitách blízko vesnic a městeček kde se stále něco dělo. Takové lokality jsou plné zajímavých nálezů a polaři je mají nejraději. Stále je co kopat a neustále se pokoušíte přeprat maskovací schopnosti železa. Na to jak vyhodnotit zda použít následující nastavení si udělejte malý test. Pokud se s detektorem otočíte o cca 120° a dostane tři a více signálů železa, a to několik kroků po sobě na každé mávnutí, je toto nastavení určeno právě pro tuto lokalitu.

Citlivost: stejný postup. Nastavuji vždy na maximum. Pokud je detektor zarušen, odladím ho pomocí funkce noise cancel a až když to nepomůže, teprve pak snižuji citlivost hezky pomalu po jednom stupínku. Vždy tak máte jistotu že budete chodit v dané lokalitě na maximum
Prahový tón – budeme chodit s diskriminací a tak záleží na tom, zda mám sluchátka nebo ne, protože chci vnímat ty pauzy v thresholdu. Bez sluchátek tak klidně nastavím na 20 nebo i více. Záleží i na počasí, jak moc fouká a na dalších vlivech, které mohou stěžovat poslech. Platí samozřejmě to, že hodně rušivých vlivů zvenčí odpadne, když se rozhodnete sluchátka používat a úroveň thresholdu pak lze nastavovat stabilně na 14 nebo 15.

Expert Menu: Budeme pracovat v lokalitě plné odpadu a tak nastavíme Recovery Deep na Off, Recovery Fast na On, Tresh Density na High a pokud nejsem v nějakých čedičích tak Ground na Neutral.
Audio Menu: Prahový tón nastavte tak, jak je popsáno výše, Volume limit znovu závisí na tom, zda používáte sluchátka nebo ne a jak hlučné je Vaše okolí.

Response: odpověď detektoru v takových místech volím na Long a nebo Smooth. Smooth není tolik “kostrbatý” a méně ruší. V Longu je ale o něco více slyšet rozdíly hraničních tónů.
Tone ID: no a je to tady. Do bordelu samozřejmě Multitone a to z mnoha a mnoha důvodů. Ten hlavní ale je, že mi tento režim umožní slyšet rozdíl mezi moderním odpadem a tou nejdrobnější stříbrnou mincí. Variability a Limits nastavte na maximum. Tady nemá smysl nic ořezávat.

Poslední položkou v tomto chlívečku je Sounds a to u Multitonu nastavuji na Conduct. Pro dokonalé zpracování drobných signálů je to podle mě klíčové. Pokud ale chodíte v Conduct, chce to v diskriminaci zavřít železa, která se díky vysoké povrchové vodivosti začnou hlásit vysoko.

Diskriminace – nastavili jsme režim Conduct a tak to chce zavřít železo. S diskriminací vždy šetřím a myslím si, že každé políčko navíc je zbytečné. To platí i pro cíle, které se třeba snažím vyloučit (rozházené náboje atd). Je to ok, když vyloučíte pouze předmět v jeho ideální poloze. U náboje by to bylo, když leží rovně a na placato. Tím jste schopni v lokalitě třeba někde po Rusech odfiltrovat hezký kousek zbytečného kopání. Pokud ale nábojnice stojí, zahlásí se trochu jinak a snažit se vyloučit všechny alternativy je špatně. Můžete tak dosáhnout toho, že přejdete drobný zlatý šperk, což platí třeba pro právě popisovaný příklad, pokud je tedy ten náboj vystřelený.;-)

Detektor kovů E-Trac - diskriminace železa

3. Pole s menším počtem cílů

Třetí popisovaná možnost je asi nejčastější s čím se hledač setká. Políčko, kde se sice "najde", ale moc to "nesype".

Citlivost a nastavení prahového tónu jsem již dvakrát popsal výše a tak se již nebudu opakovat.

Expert Menu: v takových místech se dá opravdu s nastavením vyhrát. Obě nastavení Recovery se dají nastavit na On ( Deep On, Fast On). To se může projevit zhoršenou přesností vyhodnocení. Není to ale tak zlé a když je cílů méně a lokalita se třeba mění tak, že jdou za sebou pásy plné železa, které se střídají s místy, kde není vůbec nic, je to dosti vhodný způsob. Ground znovu na Neutral. Problematický typ půdy se nastavuje pouze v místech s feromagnetickými horninami nebo také na slaných plážích.

Audio menu: volume limit nastavíte dle toho zda používáte sluchátka nebo ne. Se sluchátky okolo 24, bez sluchátek dle počasí od 24 po maximum. Response je na preferenci a také podle toho, zda chcete používat diskriminaci nebo ne. Pro velkou většinu hledačů s E-Tracem by to ale bylo nastavení na 4 tóny. Vzhledem k nižšímu počtu cílů v takovém místě je ostatně snesitelné, že se podíváte takřka na každou “barvu”. Tudíž nastavíme response na Ferrous a délku tónu na Normal a počet tónů 4.

Diskriminace: nechal bych ji úplně otevřenou, popřípadě si vyrobil pouze krátký proužek dole (viz foto). To, zda ale pracujete s diskriminací nebo bez, je dost na odpovědi znát. Je tak potřeba si obě varianty naposlouchat.

Detektor kovů Minelab E-trac - diskriminace

Je to o rychlosti pohybu aneb pár obecných rad závěrem

Každý detektor má svojí nejlepší rychlost a čím dříve si ji osvojíte tím lépe. Na podobná cvičení jsou velice dobré domácí polygony. E-trac má rád pohyb připomínající pomalu se pohybujícího staršího pána. Pokud během pěti minut zmizíte kdesi za horizontem, o hodně cílů přijdete. Když se budete pohybovat v opravdu hodně zaželezněné lokalitě, kde na každou otočku s detektorem dostanete spoustu železných signálů, je potřeba zpomalit opravdu výrazně. Zde doslova platí, že pokud se Vám zdá, že jdete už opravdu velice pomalu, ještě o 50% na rychlosti uberte.

E-Trac Vám to vrátí nálezy mnoha barevných cílů, které tady všichni před Vámi nechali. Abyste měli představu, tak pokud v takové lokalitě uděláte cca 50 m2 za dopoledne, mohu Vás stále považovat za fofrníky.:-)
I když je E-Trac velmi povedený přístroj i on má svoje slabiny. Tou asi nejčastěji zmiňovanou je, že nevidí nejtenčí gramové řetízky. Je to tak a občas můžete vidět na “nezávislých” videích jak moc mu to nejde. Pro většinu hledačů je ale takový šmuk zcela nazajímavý a vše ostatní jde tomuto detektoru zatraceně dobře.

Detektor kovů E-Trac a Elmara

Doufám, že všem těchto pár rádků pomůže. Nebojte se experimentovat a vždy platí, že čím horší je lokalita tím více se projeví výhody multifrekvenčního detektoru jako je E-Trac. Chce to jenom je využít.:-D

Elmra

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

SUPR. Souhlasím, a líbí se mi, že jdeš též jakmile to podmínky dovolí do ferrous soundu.Taky se mi líbí, že to nastavení je spíš "pusť draka z řetězu a poslouchej jeho oheň když to umí" než to vořezat tutovou staženinou na identifikaci mincovny a mincmistra na displeji na hloubku průniku dechu půdou. :-)

Tak tenhle přístroj zvažuju,návod vypadá dobře..... 8-)

Taky musíte kluci všechno prozradit :-D

Dík za popis chodím tak nějak takhle jako ty akorát ten multitón moc nepoužívám budu se muset ještě učit ;-)

Opět vynikající práce Máro.Ted si každej s toho vezme co potřebuje a já též :-)

klobuk dole a klaniam sa super hlavne dakujem ;-)super spracovane a dobre pochopitelne aj pre zaciatocnika dakujem elmara ;-) :-) :-) :-)konecne :-D

Tak s Trakařem jsem odhledal 2 sezony a to co jsem s ním našel za drobotinu snad nelze ani vyčíslit. Malá silverka a mnoho dalších minicílů - je to o kopání co dva kroky a milionu neskutečně malých kouscích šrotu, které člověk vykope. To s řetízkama není zcela přesné - našel jsem s ním 2 jeden v trávě na povrchu po zimě a druhý cca 5 čísel v zemi. Jeden nízkoryzostní zlato a druhý stříbrný. 50m2 jsem měl na celý den ale od doby co mám pulzák je to tak polovina, protože co krok, to něco kopu a železo to není... ;-)

to Dark Warrior: Rozumim,spousta nálezů tam je pořád, hledač wifičel.

Dík všem za pochvalu, se normálně červenám :-)

Náčelníku, nezapomeň to nalinkovat do trakařovýho fóra. Na věčný časy. :-)

Pěkně popsané to je.Dávám palec hore...Elmara,kdy asi bude ten druhý díl (Jak na detektor kovů Minelab GPX 4500) a ten očekávaný test digitálů...Nemohu se dočkat..Diky za info... :-/

Ahoj.. chodím s ním krátce a co mi dělá největší problém je dohledávka v díře.S Tejonem to je pohodička ,ale tady kopu krátery a ne a ne to najít:-))))
Jinak zkusím to Vaše nastavení pro prázdný les a prázdné pole..takových míst mám kolem plno :-) . Pěkně napsáno,je vidět ,že víte....

Přesně jak napsal Litrfree dát to na to nový fórum http://www.minelab-tech.cz/ a nahrát tam ty vzory a nějaký odkaz na hlavní straně by taky nebyl na škodu moc lidí oněm asi neví ;-)

miki ..to je tím chozením krátce..věř tomu,chodím traktora 4roky a myslím,že už bych ani dohledávačku nepotřeboval,ale pro pohodlí a rychlé dohledání v hromadě půdy ji už i ze zvyku nosím. ;-)

Jen jsem přemýšlel jestli přikoupit ultimatku nebo spíš dohledávačku :-))) Ale asi budu víc trénovat. 8-)

To kofak: GPX 4500 už asi nikdy neuděláme, neboť se již nevyrábí. Tesrů číslicových detektorů je na jaro plánovaných hodně. To je jenom o počasí ;-)

Jestli ti můžu miki poradit,tak si kup S.E.F- umí víc

Sefku 30x25 ? Mám ji na tejonovi hned co je začli dělat a opravdu posunula detík hodně dál oproti základu....Ale ted hodně mluví právě o ultimatce.....Jestli je i lehčí ...Nebo jestli jste zkoušel obě,jaký je mezi nimi rozdíl...??

Víc ti k tomu nemám co říct ..kulatá ultimatka může budit dojem lehkosti,kdežto ovál je zřejmě méně vyvážený vůči poloze držení detektoru.V tvém případě bych stejně první koupil tu dohledávačku,pokud nechceš výhledově traktora prodávat,ale už jsem s ní párkrát posloužil i tejónkovi,takže investice by nebyla určitě ztracená.

Ok díky....

Ahoj všem.
Chtěl bych ještě upozornit na jednu zajímavost. Na webu Minelabu je post Gordona Heritage (http://www.minelab.com/emea/treasure-talk/e-trac-manual-versus-auto-features-for-expert-users), který říká, že v případe nastavení citlivosti manuálně je třeba zvolit kanály Noise Cancel mezi 1 až 4. Dle jeho slov dojde k dramatické změně v odpovědi detektoru, než když se použijí vyšší čísla kanálů - automatika má tendenci nastavovat kanály spíš výše, alespoň mně to jde vždy kolem 10. Z vlastní zkušenosti nemohu říci zda-li je v tom takové zlepšení, ale horší to určitě není. Každopádně se snažím toto pravidlo dodržovat jak to jde.

Zdraví Aleš.

To ales.zima: no je to dost zajímavé a to jsem tedy nidkdy netestoval. Nevím jak by to mohlo mít vliv na audio odpověď, což ale neznamená že nemá. Mám na polygonu pár cílu na hranici dosahu a dnes nebo zítra musím otestovat :-) Uděláme i separační test zda odpověď barevného cíle nebude výraznější 8-) Škoda jenom že je taková kosa, ta zima už mě leze na nervy :,-( :-D

To Elmara: ještě podotýkám, že v té zprávě uvádí největší význam tohoto nastavení v audio režimu CONDUCTIVE. Jestli máš možnost to na polygonu vyzkoušet, určitě budu rád (a nejen já) když se tu s námi o výsledku podělíš. Je pochopitelné, že se nikomu do té zimy moc nechce, přesto věřím, že nás nebudeš dlouho napínat ;-)

Mě se tam taky moc nechce. Ale stejně musím, jelikož chodím testovat detektory po servisech ;-) Dnes to už nestihnu, jelikož jsme tady sám. Freon má s dětmi zimní prázdniny a sleduje někde na baru jak se mu ratolesti koulí po svahu a Tacudek musel pádit do družiny, tudíž zítra ráno. Ta poznámka o Conduktivitě je ale dost podstatná, předpkládám že se to bude týkat pouze multitonu v nastavení max/max?

To Elmara: o multitónu není zmínka. Sice píše, že používá Response na Smooth, ale není to uvedeno jako klíčové nastavení. Zdůrazňuje pouze ten režim CONDUCTIVE. Zajímavé je, že pokud zůstane SENSITIVITY na Auto, tak změna kanálu NOISE CANCEL již nemá ten kýžený efekt (tedy kromě odladění EMI rušení).

elmara tak som to bol v sobotu skusit tie nastavenia co doporucujes ;-)celkom to uslo :-D ale ja som prevazne chodieval v automate a teraz som dal manual a teda pekne hlboko som si musel kopnut ;-)a mal som dost prezvukov lae to uz neako doladim dakujem
:-)

Zdravím.Kolik přidá Ultimátka na výkonu a jestli má cenu ji koupit.Díky.

Tedy musím se omluvit, že nejdu testovat to nastavení kanálů, ale tady se už to nedá. Sněží sice drobně zato ale dva dny. Na polygonu je tak 10 cm sněhu a to už je moc. :,-(

Eravisk: nemusíš se bát v manuálu citlivost snížit. Jsou lokality kde je to i lepší. Nakoec se to ale naučíš chodit vyšponované kam to půjde :)

Hujer: Ultimate přidá na drobné mince cca 15 % a myslím, že je to to nejlepší co tam můeš nasadit. Vůbec špatná taky není 38x30 S.E.F. Zejmena na větší předměty přidá opravdu hodně výrazně :-)

Kolega tracka ma a kdyz jsme zkouseli 4,8g rozepnuty stribrny naramek tak mu ho to hlasilo do zeleza to same novodoba 10 a 20Kc mu to hlasi zelezo.Mel to v automatu.Cim to?

To stormik: že by to bylo tím, že naše současné mince 10 a 20Kč jsou z plátované ocele? :-)

Supr a taky děkuji! Výborný článek. Jak opadne ten studený kekel jdu to vyzkoušet :-)

To ales.zima: No tak mi vysvetli proc muj goldmaxx hlasil jako barvu jak ten naramek tak ty 10Kc i 20Kc dokonce i 5 a 2Kc.

To stormik: nevysvětlím, prostě to tak je. Jeden detektor umí to a jiný zase ono. Takový, který by zvládl všechno, lidstvo ještě nevyrobilo. A možná právě proto to je taková zábava, ne? ;-)

to stormik: copak Goldmax, ten i plátovanou ocel galvanicky pokovenou mědí nebo niklem hlásí jako barvu. :-P

To stormik: ty mince jsou železné a na E.tracu se dají od klasického železného odpadu rozeznat poměrně snadno. Pokud tedy nejsou úplně sežrané. Stačí mít nastaveno bez diskriminace a v multitone. Když by jsi viděl kolik Kun a Euro mincí kluci vykopají v Chorvatsku, tak by ti došlo jako neuvěřitelnou kravinu tady vyprávíš.
Tvůj kamarád s detektorem ještě asi neumí, proto chodí v automatickém nastavení. Zapoměl jsi taky dodat, kolik železa s tím svým Goldem vykopeš, když se toho hlásí tolik do té barvy.... S E-Tracem ho kopeš jenom když chceš, a to je hodně velký rozdíl 8-)

dobre si to napisal tomu s tymi mincami ;-) maro ;-)

Mince zelezne nejsou, maji zelezne jadro a jsou potazene celkem silnou vrstvou barevneho kovu. Sezrane docela byly.
Ja nikomu nic nevypravim jen jsem se ptal jak je to mozne, tak na me hned nemusis utocit. Pro me za me at si kazdej hleda s cim chce.
A nevim co ma to kolik kopu s goldem zeleza spolecnyho s tim ze kolegovo trac bere tyhle mince a stribrnej naramek jako zelezo?
A jen ta pro tvou informaci na to ze mam s goldem zatim jen cca 50 hodin tak zase tolik zeleza nekopu, sice je to urcite vic nez kolega s trackem, ale nic hrozneho. Radsi vykopu o neco vic zeleza nez prechazet pekne veci.

To stornik: vrstva je velice tenká. Pokud jsou již sežrané je to jedno, stejně se pak dají akorát vyhodit do koše. Nijak jsem na tebe neutočil, pouze musím reagovat na tvrzení která nejsou pravdivá. Příklad tvého detektoru jsem uvedl, aby jsi si uvědomil jak na obou přístrojích pracuje diskriminace. Určitě pak s E.Tracem nebudeš nic přecházet, to bych si dovili tvrdit, že zejména u hluboce uložených cílů to je přesně naopak :-)

Prosím zdejší mazaky o názor pokud najdou chvíli na shlédnutí videa. Podle videa je velký rozdíl v dosahu etracu pokud nastavím citlivost ručně nebo stejnou hodnotu nastaví automat. Mate s tím někdo zkušenost?
http://youtu.be/53hOrH74w0I
Díky

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru