Návrat do pravěku - Troy X5 Shadow

Kategorie: Troy - recenze a testy

Je jen málo natolik ikonických detektorů, jako je Troy X5 Shadow. V době, kdy se detektor začal vyrábět, jsem se k němu bohužel nedostal. Cena v ČR okolo 50.000 Kč byla mimo moje možnosti. Na videu tedy trochu mylně mluvím o konci devadesátek, ale detektor se začal u nás prodávat až v roce 2002. (To jen na upřesnění). Svůj vlastní jsem získal někdy na konci roku 2009, už za podstatně lepší cenu.

V čem detektor opravdu vynikal, bylo hledání nejdrobnějších stříbrných a zlatých cílů. Tomu odpovídala i pracovní frekvence 19kHz, nastavení diskriminátoru atd. V době, kdy přišel na trh, tady takových přístrojů moc nebylo. K porovnání bych použil asi Lobo od Tesoro. Tam ale  bylo dosti specifické „kachní“ audio, které ne úplně každý dokázal nachodit.

Za detektory Troy stál chlapík jménem Troy Galloway. Troy byl především hledač a obchodník. Věděl, čeho chce u detektoru dosáhnout, ale vývoj jako takový dělalo několik lidí z původního Fisheru a Tesoro. S Troyem jsem si několik let psal, díky tomu jsme věděl, že pracuje na novém detektoru, který měl být nástupce X5 Shadow. Bohužel, to se již nepovedlo a jelikož se detektory Troy vyráběly ve Fisheru a Tesoro, nebyl žádný tovární tým, který by v započaté práci pokračoval.

Asi díky vysoké ceně se detektorů nikdy neprodalo žádné velké množství. U modelů X3 a X2 nemáme představu, ale co se týče X5 měl bý být počet vyrobených kusů do třech tisíc. Nikdy jsme ale neviděli ani číslo nad dva tisíce, tudíž je možné, že ten počet byl ještě nižší.

Starší kusy, na které sporadicky na servisu narazíme, bohužel trpí hned na několik neduhů. Především jsou takřka vždy ve velice špatném stavu propojovací vodiče cívek, dole u vstupu do sondy. To je sice řešitelné výměnou, ale jelikož už je to takřka sběratelský kus, tak bych to nedělal. Horší závada je na PCB, kde s železnou pravidelností odchází určitá těžko nahraditelná část. Tím jak základní desky detektorů stárnou dál rok za rokem a dochází k degradaci cínů, přidávají se stále nové a nové chybky. Prostě pokud by si někdo dnes kupoval Troye na každodenní hledání, tak už dobře neudělá. Je to sice skutečná legenda, ale tak nějak už v důchodu.


X2 bylo moc hezké Tesoro

Technická specifikace

  • Váha cca 1,1 kg
  • Manuální a fixní nastavení odladění vlivu půdy
  • Tichý diskriminační režim
  • Třídílná konstrukce
  • Pracovní frekvence 19kHz
  • Audio frekvence 600Hz, v All Metal 550Hz
  • Životnost alkalické baterie 9V při použití sluchátek 50 hodin
  • Konstrukce detektoru je voděodolná
  • Detektor byl vyráběn ve společnosti Fisher Lab. verze X2 v Tesoro

Video

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Konečně pořádná legenda 8-)

Kluci,velice slušný stroj,dobrá práce :-) Hodně připomíná Tesora(jak jste řekli,byl u nich i vyráběn),docela by mě zajímal váš názor jak si ve své době vedl výkonově právě k nim...hlavně k Tejónu který měl na LP i jinde v té době reklamu jako echt hloubkový detektor :-P A řeknu vám,ikdyž už je doba jinde a s EQ jsem už taky jinde,jsou to krásné vzpomínky na to štelování poťákama,lazení země atd...mělo to svoje kouzlo ;-)

Taky je docela zvláštní že si Fisher a Tesoro pustili do kožichu takovou konkurenci,ještě ji vyráběli :-D

To peponator: při těch počtech vyrobených detektorů to asi žádná konkurence vlastně nebyla. Navíc, když máš výrobu pod palcem, tak to jsou jenom další vyrobené a zaplacené detektory pro tebe.

Je to asi stejné, jako když Samsung vyrábí (možná vyráběl, to teď nevím zda to ještě trvá) lcd pro Apple :)

Ahoj Marku.
Byl jsem si na 100% jist, že tento měsíc Troye „vytasíš“ a moc jsem se těšil. Já se poprvé dozvěděl o existenci tohoto stroje až od tebe a tak vím, že je tenhle mazlík v Síni slávy v Jílovém.

Průměrná hrubá měsíční mzda v 2002 byla 14.000Kč a tak si jej mohla dovolit opravdu jen hrstka skutečných fajnšmekrů s dostatečně nabitou portmonkou. I proto si zaslouží tak velkou pozornost a já jsem tedy tentokrát velice spokojen a děkuji ;-) :-)

Ahoj.Můžete prozradit jaká těžko nahraditelná součástka tam odcházela? Napadá mne pouze transformátor,jako má Lobo.

Marku parádní pohled do minulosti.Vím už dlouho že si ho měl a jsem rád že stále máš a navíc o něm napsal.Navíc jestli je(a jako že asi jo) tvůj ten na fotkách tak je ještě v super stavu(vizuálním).Já si proto nechal starouška adventise.Žlutá mrcha že je pryč mě zatím netrápí ale už před cca 6-7 lety jsem si jen tak chtěl koupit zpátky zetexe(na hledání už ne).Teď už na něj nenarazíš.Je to jako se vším.škodovky 100,105,120 atd,Trabanty,pionýr,250,350 atd jsme dostávali skoro zadarmo ale nikdo to nechtěl nebo dojezdil a vyhodil.Já budu muset zkusit přemluvit kluky v muzeu o jeden detík co tam už roky stojí v koutě.Jenže když jsem ho chtěl před pár lety tak mi řekli že to asi nepůjde a že skončí ve vytrýně pravěk archeologie :-DBudu rád když by se s toho tvého představení "pravěku"stal seriál a objevili se tu i další detektory co asi většina(to budou ti co hledají míň jak 10 let) ani neviděla.Myslím že tu pár kolegů ještě nějakého dědouška vlastní.A pokud vím tak i Petr pomůže ledacos oživit ;-)

Jiva,takhle to taky funguje😂😂vetsina detektoru neni nase,ale otoci se tu pouze na servis,napr. detektor v pristim dile k nam dorazil na servis az z holandska.

njn tak konečně Marka miláček je tu :-D ;-)

Kolega s tímhle strojkem dost nahledal, prej kdyby to šlo, pořídí si ho znova :-D Poslední výprava s troyem byla do sudet na čáru, kde mu odešla cívka a natekla do ní voda (L.P. 2007).
Už si to nemůžu přesně vybavit, je to ten detektor co řve jako kočka/kachna? :-)

Lorne malvo - jako kočka/kachna řve lobo :D
To snad ne - cívka na oscilatoru zdechavala, alespoň u kusu co jsem opravoval byla v pr...

Ty cívky jsou po smrti skoro všude. Ano ta moje není v žádném top stavu. U Nelu se dala objednat výroba Tornáda, ale není to už ono :)

Kachna jsem říkal Lobu a pak mu to nějak zůstalo. Mám na něho řadu velice hezkých vzpomínek, ale už ho nemám. Bohužel, druhý nejvíce ikonický detektor, který jsem měl jsem kdysi pustil Habánovi a on ho už nemá. Toje mi moc líto :)

U Mého Loba jsem kontroloval pouze el. kondenzátory, nechtěl jsem do něho "vrtat" pokud funguje. Myslel jsem, že hledací cívka je buzená přes transformátor, aby se dosáhlo většího rozkmitu napětí na sondě.Když to nemá měnič, ani cívku buzenou obdélníkem. Našel jsem schéma X5ky. Ta tlumivka musí mít i stejnou jakost. Proto se toto zapojení nevyskytuje v detektorech "do yourself ". Neznal jsem to. :-)

To snad ne- Pokud si dobre pamatuju , tak oscilator u troye je prave buzenej obdelnikem, zakladem je klasicka 555 a signal z ni jde jeste prez delicku ktera je tam jenom z duvodu aby jsi mel presne 50% stridu.Vyhodou tohodle bylo ze jsi mel precizni oscilator s fakt presnou frekvenci bez ohledu na parametry sondy (samozrejme kdyz ses dostal pod vrchol rezonancni krivky tak klesla amplituda) ale frekvence byla vzdy stejna coz oproti klasickemu zapojeni z te doby kde rezonancni kmitocet zavisel na parametrech kondenzatoru a pripojene civky ,tak tady vychazeli fazove posuvy vzdy stejne.Na tu dobu to byl pokrokovy desing, a celkove v porovnani treba s tesorem to byl troy znacne sofistikovanejsi

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru