Nejprve našel úlomky, o 7 let později 2 dýky z doby bronzové

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Archeologický tým z Univerzity v Hamburku ve spolupráci s okresním archeologem Danielem Nöslerem a detektorovým specialistou Frankem Hoferichterem potvrdili významný objev 3 000 let starých bronzových dýk. Byly zabodnuty a takřka nedotčeny v orané půdě kukuřičného pole u obce Kutenholz. Patří mezi dosud nejstarší zdokumentované nálezy doby bronzové v Dolním Sasku.

K prvnímu objevu došlo již v roce 2017, když Frank Hoferichter při systematickém průzkumu s detektorem kovů identifikoval bronzové fragmenty. Tyto úlomky se dostaly na hamburskou univerzitu k analýze a vedly k dalšímu výzkumu. V roce 2024 byl proveden geomagnetický průzkum celého pole: „Geomagnetická technologie umožňuje zviditelnit podzemní struktury bez nutnosti rozsáhlých výkopových prací,“ uvedl okresní archeolog Daniel Nösler.

Následné přesně cílené výkopy v lokalitě potvrdily předběžné odhady – v hloubce 30 cm byly odhaleny dvě bronzové čepele. Jedna byla nalezena ve svislé poloze, druhá vězela v písčitém podloží také téměř svisle, ale mírně ukloněná zřejmě v důsledku kontaktu s pluhem. Podle Dr. Nöslera je obrovské štěstí, že nálezy v tak malé hloubce unikly poškození. Zejména v oblasti, která byla léta obdělávána těžkou zemědělskou technikou.

Dříve nalezené úlomky zapadají do chybějících částí nově objevených dýk. Analýza materiálu potvrdila, že se jedná o slitinu mědi a cínu, typickou pro období kolem roku 1500 př. n. l. Podle odborníků pochází zdroj suroviny pravděpodobně z východní části střední Evropy. Původní (zřejmě) dřevěné rukojeti se nedochovaly, celková délka včetně rukojeti mohla odpovídat délce lidského předloktí.

Podle profesora Tobiase Mörtze z Univerzity v Hamburku, odborníka na zbraně doby bronzové, nález nesloužil vojenskému účelu. „Nebyly nalezeny žádné stopy po pohřbu ani kosterní pozůstatky, což vylučuje, že by se jednalo o hrobovou výbavu,“ vysvětlil Mörtz. Poloha dýk – záměrně zaražených na nejvyšší vyvýšenině v okolí, nasvědčuje spíše ceremoniálnímu účelu.

Vědci předpokládají, že se jedná o kultovní předměty s náboženským nebo ideologickým významem. Objev dokládá, že také intenzivně obdělávané zemědělské oblasti mohou stále skrývat cenné artefakty a informace. Díky spolupráci mezi detektoristy a archeology s využitím moderních technologií se podařilo zachytit jeden z klíčových střípků mozaiky rituálního života v pozdní době bronzové.

Zdroje: ndr.de, herder.de, thehistoryblog.com, landkreis-stade.de

čepel dýky je nyní znovu spojena s úlomky nalezenými o 7 let dříve
čepel dýky je nyní znovu spojena s úlomky nalezenými o 7 let dříve

místo nálezu s dalšími cílenými sondami
místo nálezu s dalšími cílenými sondami

jedna z bronzových dýk z Kutenholzu
jedna z bronzových dýk z Kutenholzu

Na místě nálezu s digitální rekonstrukcí původního stavu dýky - zleva archeolog Daniel Nösler, nálezce Frank Hoferichter a profesor Tobias Mörtz
Na místě nálezu s digitální rekonstrukcí původního stavu dýky - zleva archeolog Daniel Nösler, nálezce Frank Hoferichter a profesor Tobias Mörtz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za článek, a i za Všechny předešlé, rád si to pročítám. Ať se daří a čekám na další. V. :-) ;-)

Děkuju moc! 🙏👍

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru