Nejstarší kamenné památky

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Nový výzkum, publikovaný v časopise Journal of Archaeological Science, statisticky dokazuje, že nejstarší kamenné památky ve Velké Británii byly budovány přesně v souladu s pohyby slunce a měsíce, přibližně v období okolo roku 3000 př.n.l. Doposud se jednalo pouze o všeobecně uznávanou domněnku, předpoklad, který brali všichni v potaz, ale nikdo ho přesně neověřoval.



 Dr. Gail Higginbottom z Australian National University zkoumal dva z nejstarších kruhů na ostrovech Lewis a Stenness. Jsou starší než Stonehenge o cca 500 let. Porovnávala se řada měsíčních a slunečních cyklů a jejich souvislost s postavením kamenů. Objevily se také podstatně méně působivé a jednoduší řady ve Skotsku, které jsou navíc o 2000 let mladší, přesto u nich lze najít řadu shodných prvků. Jednotlivé řady a kameny však neukazují jenom na pohyby slunce a měsíce, ale mají také vztah ke krajině. Pracují s horizontem atd. Dohromady vytvářejí složitý vztah mezi místní krajinou a vesmírnými tělesy. To, že nejstarší kruhy pracují stejně jako o dva tisíce let mladší ve Skotsku ukazuje po jak dlouhou dobu byli Britové stejným způsobem "napojeni na oblohu”.



Detailní zkoumání lokalit přineslo poznatek, že místa staveb se nacházejí ve stejném krajinném rázu, přičemž u přibližně 50% lokalit je severní obzor relativně vyšší a užší než jižní. Letní slunovrat tak vychází z nejvyššího vrcholu na severu. Druhá polovina lokalit má jižní obzor vyšší a užší a díky tomu zase slunce v zimním slunovratu vychází z nejvyššího bodu na tomto horizontu. Lidé postavili kamenné řady velmi přesně v krajině se vztahem k astronomii. Investovali často obrovské množství energie a práce, aby výsledek byl co nejpřesnější. Můžeme se pouze domnívat proč, je ale pravděpodobné, že přesná znalost slunečních cyklů těmto lidem pomáhala především přežít.

Zdroje: Journal of Archaeological Science


Megalitické stavby u nás

Možná patříte stejně jako já k fanouškům megalitických staveb. I na území České republiky se jich nachází řada. Jsem přesvědčen, že značná část těchto staveb je navíc stále neobjevená.

Stejně jako ve Skotsku, tak i u nás budou řady nebo kruhy poskládané z podstatně méně působivých kamenných bloků, než je tomu třeba u Stonehenge a tak se velice snadno v zalesněné krajině mohou "ztratit".

Pokud máte pocit, že o takovém kruhu nebo řadě víte, určitě se o informaci podělte. Fotografie s popisem vložte do sekce Lovců Historie. Přispějete tak k dalšímu objevování naší krajiny a možná také lidí, kteří tu žili mnoho tisíc let před námi.

 

 

 

 

 

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jen jsem to uviděl vzpomněl jsem si na knihu:Záhady staré Evropy

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru