Největší počet seker doby bronzové v Norsku odhalili v jediném výkopu bratři s detektory kovů.

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Joakim a Jørgen Korstadovi měli 25. ledna tohoto roku neuvěřitelně šťastný den. Se svými detektory kovů hledali na poli nedaleko obce Hegra – asi 25 kilometrů východně od norského Trondheimu. Toho dne objevili v jediném výkopu devět bronzových seker, hrot kopí a bronzový zlomek, který by mohl být kusem starého rohu nazývaného „lur“. Ale to nebylo vše...

Bratři si okamžitě si uvědomili, že narazili na archeologický nález obrovského významu a kontaktovali Eirika Solheima, styčného archeologa sněmovní rady Nord-Trøndelag, který okamžitě zajistil oblast a nálezy pro další zkoumání převzal.

S ohledem na počasí však trvalo několik dalších měsíců, než mohla být oblast důkladněji prozkoumána. A tak až minulý týden došlo k podrobnějšímu průzkumu a dohledávce. Bratři Korstadové a jejich důvěryhodní přátelé s detektory kovů pomohli archeoložce Merete Moe Henriksenové z Norské univerzity vědy a techniky (NTNU) a Eiriku Solheimovi. Druhé hledání odhalilo dalších 15 seker; celkem to znamená 30 kovových artefaktů, z toho 24 seker z jediného výkopu!

Nález je unikátní i tím, že se jedná o dosud největší počet bronzových seker, které byly kdy nalezeny v jednom uceleném souboru na území Norska. Celkem bylo v Norsku obnoveno jen asi 800 kovových artefaktů z doby bronzové, takže těchto třicet v jediném výkopu je pro Nory nesmírně významný objev. V okrese Trøndelag bylo přitom objeveno pouze 150 kovových předmětů tohoto období; znamená to tedy, že v oblasti došlo ke zvýšení nálezů doby bronzové o celých 20 procent!

Artefakty byly datovány do období mezi lety 1100 – 500 př. n. l. Vědci NTNU je nyní zkoumají v naději, že přijdou na to, proč byly uloženy právě zde a za jakým účelem. Možná šlo o náboženský rituál, pravděpodobný je i ryze praktický motiv. Nelze vyloučit, že šlo o dočasné úložiště před opětovným roztavením artefaktů k novému využití.

Rentgenovým snímáním se totiž zjistilo, že v dutinách některých seker jsou další, tedy jiné kovové předměty! Fascinující objev přiměl odborníky využít metodu analýzy kovu XRF, aby zjistili, ze kterých kovových slitin jsou sekery a další předměty vyrobeny. Typ slitiny také napoví, zda byly sekery použity jako skutečné nástroje nebo k dekorativním, resp. rituálním účelům. Suroviny, především měď, byly těženy nedaleko – v blízkosti dnešní obce Meråker asi 50 kilometrů východně od Trondheimu.

Archeologové doufají, že se na podzim vrátí místo komplexněji prozkoumat. Věří, že se jim dostane odpovědí na četné otázky o tomto jedinečném nálezu. Eirik Solheim by si přál poklad uložit do místního muzea: "Víme, že v této oblasti probíhala spousta aktivit, ale chybí nám artefakty. Nyní se to prokázalo a je toho mnohem více, než bychom kdy mohli požadovat. Je to tak nádherné a naprosto cool“.


Zleva krajský archeolog Eirik Solheim, archeoložka Moe Henriksen z NTNU, nálezci Jörgen a Joakim Korstad.

Zdroje: munin.buzz, bbc.com, phys.org, liveleak.com, thehistoryblog.com, youtube.com

Roman Němec

zobrazeno:
1922x,
komentářů:
9,
autor:
GM4PRO GM4PRO ,
vytvořeno:
5.5.2017 9:16

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Gefreiter
bakalář
5. května 10:32
joska26

Presne tohle je prinos detektoringu pro spolecnost!!jak u nas tak v jinych zemich,nejde jen o tyhle "velke" nalezy ale i drobnejsi artefakty z lesu luk a poli,ktere by se bez nas nikdy na svetlo sveta nedostali..

detektor:
E-trac
General der Infanterie
mateřská škola
5. května 11:04
aurumann

Vše na světě má svůj daný důvod a záměr,tak to prostě je... :-) :-) ;-)

Oberleutnant
doktor
5. května 14:01
MODREY

Tak to je mazec :-O ;-)

detektor:
Tesoro Vaquero ULTIMATE,Garrett Pro-Pointer
Korporal
bakalář
5. května 18:36
nebet

nezké nálezy, dobrý přístup a kvalitný zákon :-O

Soldat
bakalář
5. května 21:49
Ory

:-O :-O :-O :-O Mazec

detektor:
Zero 30
Soldat
mateřská škola
6. května 1:27
Cel1n

Ou do pr...e to je masakr

detektor:
Lp zero 30
město:
Pivín
Soldat
bez hodnosti
7. května 21:32
Jerry68

Krasny nalez pro Nory a docela se podivuji ze maji tak malo nalezu oto vic si cenim te sve 1 sekyrce kterou sem nasel 4.5.17.uz na ni ceka muzeum jinak dobry clanek :-P :-P

Leutnant
profesor
9. května 9:08
GATTO

Super. :-) :-)

detektor:
TesoroVaquero+NexusCoronado6+Garret
město:
okr.NA

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky