Největší vikinský poklad z nálezu detektoristy přináší další svědectví

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

První část výzkumu tzv. Galloway Hoard, o kterém jsme již několikrát informovali a který je dosud největším vikinským pokladem, jaký kdy byl na britských ostrovech objeven, přinesla rozluštění prvního nápisu. Jedná se o jméno – a to anglosaské, nikoli vikinské, jak by se dalo čekat. Poklad, který byl oceněn na téměř 60 milionů korun, tak stále vypráví nové zajímavé příběhy a mění dosavadní poznatky vědců.

Celkem pět stříbrných náramků z nálezu Dereka McLennana je pokryto runami... Nápisy jsou rozmanité, složité a jsou v několika různých jazycích, takže jejich interpretace je dosti náročná. Nicméně Dr. David Parsons z Univerzity Walesu dokázal staroanglické runy na jednom ze stříbrných náramků rozluštit. Jedná se o nápis „Ecgbeorht“, někdejší podobu jména „Egbert“.

„Náramky mají vyrytý runový nápis, který mohl sloužit jako identifikační znak určité části pokladu. Možná jsou to jména majitelů, kteří je do země společně uložili,“ vysvětloval Dr. Parsons. A pokračoval: „Náramky tohoto typu jsou nejčastěji spojeny s vikinskými nálezy na pobřežních oblastech Irského moře. V této době nejsou skandinávské runy běžnou záležitostí, převažují spíše anglosaské. Zatímco několik částí textu chybí a je tak skoro nemožné jejich význam dešifrovat, nápis „Ecgbeorh“ (Egbert), což bylo běžné a časté anglosaské mužské jméno, je velmi dobře zachovalý.“

Existuje tedy celkem odůvodněná domněnka, že vikinský „Galloway Hoard“ mohl být uložen lidmi, kteří se mohli považovat za součást anglicky mluvícího světa. Je dokonce možné, že se jednalo o místní obyvatele: Galloway byl součástí anglosaské Northumbrie od počátku osmého století a v irských kronikách byl označován jako „saské pobřeží“ ještě ve století desátém.

Také tři další části anglosaských runových nápisů vypadají jako jména, čtvrtý ještě nebyl ani částečně rozluštěn. Detaily sdělil Dr.Adrian Maldonado z Národního muzea Skotska: „Tyto nápisy jsou důkazem toho, že identita byla v minulosti složitá, stejně jako dnes. V raném středověkém Skotsku známe pomístní názvy a nápisy v pěti různých skriptech (latina, ogham, pictish, skandinávské a anglické runy), což dokazuje, jak různorodá a mnohojazyčná éra to byla. Moře bylo tehdy spíše jako dálnice, umožňující lidem komunikovat a obchodovat. Toto je jeden z pohledů, kterým i nadále bude „Galloway Hoard“ zpochybňovat naše dosavadní poznatky a způsob myšlení o této době“.

Ani pět let po jeho objevení poklad dosud není vystaven, protože na něm stále pracují konzervátoři a vědci. Příští jaro by měl být již plně konzervován a bude zahájeno výstavní turné po čtyřech muzeích ve Skotsku – počínaje květnem v Národním muzeu Skotska v Edinburghu.

Největší vikinský poklad v Anglii je momentálně v centru zájmu médií i z jiných důvodů. V roce 2017 Národní muzeum ve Skotsku oznámilo vyplacení odměny pro nálezce částkou téměř 58 milionů korun. Již v minulosti nálezce Derek McLennan přislíbil, že se o odměnu podělí s majitelem pozemku, kterým je místní církev. Uběhly dva roky a nejenže církev neobdržela ani penny, ale Derek nekomunikuje ani s bývalými přáteli z církve, ani s médii.

Na rozdíl od Anglie, kde se odměna stanovená koronerem dělí mezi nálezce a majitele pozemku nařízením zákona o pokladech z roku 1996, ve Skotsku je to plně v dikci nálezce. Takže se dělit nemusí. I tak je ale běžným zvykem, že se detektoristé s majiteli pozemku dělí 50 / 50, už jen proto, že je to pro majitele půdy zajímavá pobídka, aby udělovali zájemcům povolení ke hledání. Tento vztah prospívá jak majitelům, tak detektoristům.

Podle zástupců církve byla tato dohoda formalizována mezi oběma stranami, když Národní muzeum Skotska získalo finanční prostředky na zakoupení pokladu (2017). O rok později církev oslovila reverenda Davida Bartholomewa, velmi blízkého přítele McLennana, který s ním byl právě v den nálezu. Na žádost církve se  Bartholomew pokusil Derekovi volat, posílal e-maily, psal dopisy a dokonce ho chtěl navštívit v domě, ale bez úspěchu. Skotská církev proto po dvou letech Derekova mlčení podala žalobu. McLennan dosud neodpověděl na žádné žádosti médií o vyjádření.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=ysYyNCYf_Ck

Roman Němec

Zdroje: scotsman.com, thehistoryblog.com, dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Že by se z toho zbláznil nebo je nezvěstný? Každopádně díky za článek a novinky o tomto již nějaká léta známém pokladu. ;-)

Spíš hajzlík,co chce shrábnout celou výhru :-/

každá církev chce peníze :-)

Článek zajímavý, dík...

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru