Nejvýznamnější skotský poklad novými informacemi opět šokuje

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Největší skotský stříbrný a současně největší britský zlatý soubor vikinského období našel v jihozápadním Skotsku svým detektorem kovů Derek McLennan, skotský armádní vysloužilec a podnikatel. Po sedmi letech čištění, konzervace a podrobného výzkumu se konečně „vrátil domů“ do Gallowaye, kde bude do příštího léta vystaven. Nově zjištěné informace přitom zásadně mění fascinující příběh tohoto neuvěřitelného pokladu světového významu.
Dle odborníků jeden z nejdůležitějších britských archeologických nálezů století je nyní vystaven v galerii Kirkcudbright, nicméně trvale je součástí Národního skotského muzea (NMS) v Edinburghu, který poklad před lety do své sbírky i za pomoci dobrovolných dárců a státního „loterijního“ příspěvku zakoupil. V Dumfries a Galloway bude k vidění až do července příštího roku, následně poputuje do Aberdeen Art Gallery, kde bude vystaven až do října 2022.

„Je to skvělá příležitost, mít Gallowayský poklad konečně v Kirkcudbrightu,“ řekl doktor Adrian Maldonado z NMS. „Je tu na dlouhodobé výstavě, dokonce delší, než byla ta v Edinburghu. Je to fantastická příležitost vidět tento poklad vyčištěný a konzervovaný. Význam sbírky je jen stěží docenitelný. Jeho součástí jsou artefakty, které jej činí naprosto jedinečným. Pokud jde o množství, v tomto pokladu je více stříbra než v jakémkoli jiném pokladu kdy nalezeném ve Skotsku. Současně je v něm více zlata, než v jakémkoli jiném vikinském pokladu v Británii nebo Irsku. Některé z předmětů jsou naprosto jedinečné, vidíme je zcela poprvé, dosud jsme podobné nikdy nenašli.“
„Na Gallowayském pokladu je na každém kroku něco neočekávaného,“ vysvětloval kurátor NMS Dr. Martin Goldberg. „Pořád vypráví další a další příběhy,“ dodal. „Nejnovější se vztahuje k nádobě s víkem, jež obsahovala některé z nejcennějších částí pokladu. Původně se předpokládalo, že pochází z kontinentální Evropy, ale nový 3D model nádoby naznačuje, že mohla být původem z mnohem větší dálky.“

Výzkum také ukázal, že vlna obalující nádobu je mnohem starší a dokonce předchází vikinské období: „Je to teprve třetí stříbrná a zlacená nádoba, která byla nalezena jako součást vikinského pokladu ve Velké Británii, a tak jsme předpokládali, že se bude předchozím dvěma podobat,“ řekl doktor Goldberg. „3D model však ukázal, že nádoba nepochází z karolinské (svaté římské) říše kontinentální Evropy, jak jsme očekávali na základě jiných podobných příkladů. Dekorace a design zobrazují leopardy, tygry a náboženské symboly zoroastrismu, což odkazuje na středoasijský původ. Radiokarbonové datování vlny zařadilo její stáří mezi roky 680 a 780 n. l. Nádoba je tedy mimoevropská a vlna je nejméně o 100 nebo možná dokonce 200 let starší.“

Podle konzervátorky Mary Davisové z NMS práce na pokladu představovaly širokou škálu úkonů: „Dosavadní konzervace a výzkum probíhaly opravdu ruku v ruce a odhalovaly fantastické detaily o jednotlivých objektech, které nám umožnily skládat dohromady příběh pokladu,“ řekla. „Jsem ráda, že výstava zprostředkuje skutečný smysl tohoto procesu objevování.“

Po objevu souboru a jeho zveřejnění před sedmi lety se o poklad doslova „strhla bitva“. Rada pro Dumfries a Galloway doufala, že nejvýznamnější skotský poklad uplynulého století získá pro novou galerii v Kirkcudbrightu. Hlavním argumentem byl především oprávněný požadavek, aby soubor zůstal v oblasti, ve které byl nalezen. NMS však uvedla, že jejich základna v Edinburghu je nejlépe vybavena pro obnovu a zachování sbírky více než 100 artefaktů souboru. Spor nakonec rozhodli královští úředníci, kteří poklad přidělili Edinburghu. NMS se tehdy zavázali, že sbírku v budoucnu zapůjčí do Kirkcudbrightu.

Místopředseda výboru pro místní samosprávu John Martin uvedl, že ačkoli je Edinburgh trvalým útočištěm pokladu, v regionu budou vždy k vidění jeho některé vybrané části: „V galeriích bude vždy vystavena část Gallowayského pokladu. Není to tak, že ho po devíti měsících už nikdy neuvidíme. Vím, že tehdy (v době přidělení souboru) došlo k určitému zklamání, ale když ten poklad vidíte, je jasné, že se jedná o poklad národního významu. A já se domnívám se, že Edinburgh je to správné místo, kde by měl být vystaven trvale.“

Výstava provádí návštěvníky různými vrstvami předmětů právě tak, jak byly postupně odhaleny v jižním Skotsku. Výzkum dále pokračuje, může ještě mnohé o tehdejším životě a původu pokladu odhalit.

Roman Němec

Zdroje: bbc.com, nms.ac.uk, thecourier.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Fantazie! :-O Korálky, rytecké práce, tauzování zlatem... Fascinující řemeslné dovednosti dávných mistrů!

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru