Německý detektorista našel unikátní zlatou římskou minci – je svého druhu jediná na světě

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Archeologicky velmi cenná a významná zlatá římská mince dosud nevyčíslitelné hodnoty byla objevena detektorem kovů v okrese Stade v Dolním Sasku. V prosinci 2018 ji nalezl Matthias Glüsing na poli u Fredenbecku nedaleko Hamburku. Ačkoli se v blízkosti již dříve našly mohyly a lokalita je vyhlášena významnou oblastí severovýchodně od hraníc římské Říše, takováto mince byla pro Matthiase tím nejméně očekávaným nálezem.

Perfektně zachovalá zlatá mince má v průměru téměř 3 centimetry a váží 9 gramů. Nechal ji razit v letech 342 – 343 Flavius Iulius Constans, nejmladší syn Konstantina I. ve městě Siscia (dnes chorvatské město Sisak) v oblasti někdejší římské provincie Pannonia Savia. Mincovna v Siscia byla založena Gallienem v roce 262 a nepřetržitě užívána jako císařská mincovna až do konce vlády Graciána v roce 383.

I když nápisy na minci byly odvozeny z hodnotných oběžných mincí, nebyla určena k běžným platebním účelům. Jednalo se o zvláštní minci – multiplum, která byla ražena jako památeční. Podobné mince měly připomínat nástup nového císaře, velká vítězství či jubilejní roky. Udělovaly se jen vybrané skupince císařových nejvěrnějších stoupenců. Často byly nošeny jako přívěsky. Vyrobeno jich bylo velmi malé množství; ještě méně se jich dochovalo. Mince tohoto typu je dosud jediná na světě…

Lokalita nálezu byla v posledních měsících intenzivně zkoumána. Na místě byly provedeny vykopávky a širší plocha prohledána detektory kovů. Archeologové navíc hodnotili historické mapy a letecké snímky. „Máme dobré důkazy, které naznačují, že zlatá mince byla obětována na speciálním místě charakterizovaném malým vřesovištěm, výraznou skupinou hrobů, starodávnou cestou a impozantním kopcem,“ říká okresní archeolog Daniel Nösler.

Nalezená mince měla předlohu ve zlatém solidu, který Constans věnoval svému vítězství nad Franky v roce 342. Objev mince tohoto druhu tak daleko na severu v takto dobrém stavu může naznačovat, že byla věnována saskému válečníkovi – vůdci, který římskému císaři zásadně pomohl v boji. Pokud by to byla pravda, pak by to byl nejstarší archeologický důkaz saské vojenské elity v Dolním Sasku

Právní úprava hledání s detektory kovů v Dolním Sasku je upravena zákonem o ochraně památek. Pokud chtějí detektoristé hledat artefakty, musí požádat o povolení stát. Aby ho získali, musí absolvovat dvoudenní výukový kurz archeologických znalostí (jak pracovat v terénu, jak zapisovat nálezové okolnosti, jak rozpoznat artefakty, jak s nimi zacházet atd.), k tomu ještě půldenní praktický test v terénu. Dále musí kontaktovat archeology spravující danou oblast a požádat o povolení k hledání v místě.

Tento systém zajišťuje, že detektoristé vědí, jak přistupovat k archeologickým nálezům a navíc se buduje spolupráce mezi amatéry a profesionály. Hledač se tak skutečně podílí na následných archeologických vykopávkách a pomáhá ohledávat širší oblasti zájmu.

Mince nyní připadla vládě, později bude vystavena ve Stade Schwedenspeicher Museum, které nedávno otevřelo novou stálou expozici o prehistorii labsko-weserského trojúhelníku. Odměnu za nález  si podobně jako v Anglii rozdělí majitel pozemku s nálezcem. Cena zatím nebyla stanovena.


nálezce s úředníky a archeology


zlatá římská mince z Dolního Saska je první a dosud jediná tohoto typu na světě

ccdiscovery.com, landeszeitung.de, thehistoryblog.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nádherná mince.
A způsob spolupráce ve Francii taky zajímavý, přínosný.

Poztrácené zlaťáky - sen každého detektoristy ;-)

Takový systém spolupráce by se mi docela líbil. U nás je to hrozná divočina, někde se spolupracuje a někde vůbec ne.

A mince je samozřejmě krásná, navíc historický cenná - paráda. 🙂

Taková spolupráce, to by se mi líbilo. Myslím, že by se ten koníček u nás dostal o level výše. Tady to opravdu začíná být trochu divočina.

Díky za článek, paráda, a takováto spolupráce by byla opravdu zajímavá a je to námět k zamyšlení. V lednu či únoru v Jindřichově Hradci na setkání archeologů na toto téma také padla zmínka.

Pro ,,alx,, Stede je ve Francii? Odkdy? Nevystudoval jsi náhodou v USA?

:-O :-O :-O

...multiplum je, v tomto prípade, dvoj-solidus (keďže bežný solidus vážil 4,55g)...tieto mince sú skutočne často unikátmi...tu je na ukážku 1 1/2 solidus: https://www.auctiones.ch/browse.html?auction=58&lot=14234

...neviem, či je to fotkou, ale predmetný dvoj-solidus vyzerá (na prvý pohľad) ako moderný fake...až sa mi nechce veriť, že je pravý - ale keď ho skúmalo už toľko ľudí... :-)

....pane kolegokdyž to napíšete VY to už něco znamená...apropo není to tak dávno co i v čechách se chlubili vzácným denárem fotil se s ním i starosta a nakonec z mince vyšel fake.... a to to skoumali specialisté ;-) :-D :-D

https://www.idnes.cz/usti/zpravy/falesny-denar-stribrna-mince-z-10-stoleti-muzeum-teplice.A180517_401904_usti-zpravy_vac2

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru