Nokta Anfibio – pohledem běžného uživatele

Kategorie: Nokta - recenze a testy

Jelikož již nějaký ten detektor od Noky znám (Impact a dříve Fors Core), chtěl jsem si tuto novinku vyzkoušet. A tak jsem dostal možnost vyzkoušet si na vlastní kůži model Anfibio Multi.

První dojmy

Musím říci že co mne ihned zaujalo je plně teleskopická tyč trojúhelníkového průřezu který dobře znám z předchozího modelu. Bohužel původní záměr u Impactu, vést kabel cívky vnitřní částí konstrukce nemohl být z důvodu objemů kabelů plně teleskopický, a tak zůstalo jen na spodní tyči. Naopak vedení kabelu u modelu Anfibio je vedeno klasicky po vnějším obvodu tyče a konstrukce je tak plně teleskopická. To je obrovskou předností pro ty, kteří jednoduše sbalí detektor do batohu díky jeho 74,5 cm ve složeném stavu.

Další překvapení spočívá v principu mechanizmu loketní opěrky, která je přestavitelná téměř v mžiku pouhým vytlačením pojistky k jedné straně a stejně rychlým uzamčením zatlačením zpět. Po celou dobu se mi i při různých kejklí opěrka ani nepohnula. Navíc velmi kladně hodnotím samotnou ergonomii rukojeti, která krásně zapadne do dlaně a velmi příjemně se tak vyšší váha detektoru drží v ruce.

Předchůdce Impact je standardně osazen cívkou IM 28 DD 28 x 18 cm, u modelu Anfibio je to již na první pohled jinak, rozměr DD cívky je sice stejný 28 x18 cm typ AF28 ale již není elipsovitého tvaru ale kruhového.

Přiznám se, že mi u možnosti výbavy chybí klasický sklopný stojánek, který znám z předchůdce. A myslím že by se zde opravdu hodil, protože výrobce překvapil v možnosti použít externí Powerbanku pod loketní opěrku. Co pak o to nápad velmi zajímavý ale pokud si s takto připevněnou Pw.bankou někde při dohledávce cíle položíte tak dochází k přímému kontaktu s povrchem. A pokud se pohybujete v jílovité půdě, kterou již nějakou dobu zkrápěl déšť …. No, jak říkám stojánek mi prostě chybí. Držák (nebo: upevňovací překryt) Pwb je možné pouze dokoupit jako příslušenství stejně tak i originální externí bateriový blok. Každopádně je tu možnost použít zřejmě jakoukoliv Pwb vhodné velikosti. Nezkoušel jsem.

(Pozn.:Myslím, že upevňovací překryt Pwb my měl dodávat výrobce již u základního modelu – ono totiž ze spodu loketní opěrky je na každé straně zalisována matka se závitem. Závit není ničím a nijak chráněn a velice snadno se zanese. Dostupné řešení je do závitů našroubovat šroubek:-))

Menu a vlastně celý displej je velice přehledný a ovládání velmi intuitivní. Tady bych vyzdvihl že páčka na spodní části jednotky PINPOINT/ODL.vlivu země již není – což jsem osobně přivítal, protože přiznám se osobně, občas místo PINPOINtu jsem si hrábl do odladění.Nehledě na to že i párování bezdrátových sluchátek se bez této páčky u Impactuneobešlo. Navíc u tohoto modelu je konstrukční záměr zcela jasný což je plná voděvzdornost, neboť celý stroj je vhodný i pro hledání pod vodní hladinou.

A protože je potřeba utěsnit i další komponenty (sice vůbec nevím, jak je to s vestavěným reproduktorem), změna je tu zásadní v konektoru který slouží nejen na dobíjení vestavěného akumulátoru ale i jako konektor pro připojení drátových vodotěsných sluchátek. Samozřejmostí je gumový kryt konektoru, který je pevně spojen s tělem objímky konektoru v případě, že používáte bezdrátová sluchátka.

Bezdrátová sluchátka výrobce dodává k tomuto modelu v ceně. Sluchátka jsou výborná věc a já osobně si bez sluchátek vůbec hledačku nedovedu představit. Jenomže pokud se vybijí (je jedno jakým způsobem, zapomenu dobít, anebo zapomenu vypnout apod.) tak jsem v podstatě odkázán jen na reproduktor. Do zdířky pro nabíjení/drátová voděvzdorná sluchátka totiž žádný jiný, než originální konektor nestrčíte. Výrobce má však řešení za pomocí redukce na klasická sluchátka s Jackem 6,3 mm.Ty se bohužel v základním setu nedodávají. Je tedy možné si redukci alespoň dokoupit.Inu, co dělat….

Detektor jak již svým názvem (Multi) napovídá,že dokáže pracovat v několika pracovních frekvencícha to: 4kHz – 14kHz – 20kHz. Jeden by si řekl, že právě to označení „Multi“ bude znamenat že lze hledat současně na všech třech frekvencích, což je bohužel omyl a ten název je tak trochu zavádějící. V tom případě je Impact rovněž (Multi). Nicméně ne každý detektor touto možností disponuje. Na jednotku je dostupný prozatím jediný ochranný kryt – je to z důvodu toho že je celá jednotka voděodolná, ovšemti, co chodí pole, a především pak písčitá, dobře vědí, co písečný prach dokáže. No a problém by zřejmě byl s výstupem pro cívku a napájení, je tedy možné použít velmi jednoduchý průhledný pře vlečný kryt, proti poškrábání (možnost doplňku výrobce). Ten si myslím plně postačí.

Praxe v terénu

Ovládání a chování je téměř stejné jako u předchozího modelu Impact. Kdo tedy již nějakou zkušenost s předchůdcem má, nebude pro něj žádný problém přizpůsobit se Anfibiu.Na výběr je celkem 9 pracovních režimů v třech různých frekvencích. Osobně jsem testoval na dvou rozdílných lokalitách. Písčité pole s mineralizací 75 a polopísčité s mineralizací 64.

Základní:

2- TONE: Dvou tónový diskriminační režim, je to kapánek neklidný program ale má své pozitivum v možnosti většího hloubkového dosahu.
3- TONE: Tří tónový diskriminační režim, daleko klidnější program a asi lepší volba na kovem zamořené plochy.
4- TONE: Čtyř tónový diskriminační režim, tohle mi přišlo jako slušná divočárna, a chtělo by to asi delší testování
5- TONE: Pětitónový diskriminační režim, tento režim jsem si oblíbil a chodil nejčastěji, dosah velmi slušný, a navíc mám rád i jemné zvuky na pozadí.
99- TONE: Multi tónový diskriminační režim, bohužel tento režim jsem přestal používat už u Impactu, ale jistě si své příznivce najde.
Všechny uvedené programy lze posunout a upravit dle potřeby zvukové odezvy v nastavení T.BREAK. Rozmezí výseče odezvy si tak může nastavit každý dle libosti.


 
Speciální:

DEEP: Hloubkový program, dvou tónový režim,velmi dobře znám ale je potřeba chodit a pohybovat detektorem pomalu.
CACHE: Hloubkový program, jedno tónový diskriminační režim pro velké cíle. Pomalý pohyb s detektorem = nárůst hloubky.
GENERAL/GEN: Allmetalový režim bez diskriminace, vhodný spíše do čistého lesa nebo dohledávky – opět je potřeba pomalý pohyb.
BEACH: režim mořské pláže, bohužel neměl jsem tu možnost vyzkoušet.Nastavení které jsem použil:

GAIN 80-85 (dle prostředí), DISC 04, iSAT  1, FREQ 20kHz, FQ.SHIFT 1 (v případě rušení pod anebo v blízkosti el.vedení 2-4)

Jak jsem již psal detektor sice není žádné pírko, ale posunem opěrky se dá slušně nastavit vyvážení, krom toho osobně nejsem nějaký golem, a přesto mi celodenní hledačka nedělá sebemenší problém. Anfibio stejně jako jeho předchůdce disponuje položkou v menu: FQ.SHIFT. Ačkoliv se to nezdá, je to velice dobrý pomocník v případě rušení. Posun frekvence většinou dokáže eliminovat, jak vliv rušení drátů vysokého napětí, tak i mezi detektory navzájem. Tuto volbu minimálně používalo i mnoho uživatelů předešlého typu a myslím že je to velká chyba. Proto jsem rád že tato položka byla zachována.

Separace je opět výborná a možná bych řekl i lepší, odezva detektoru je doslova blesková, a to oceňuji asi nejvíce ze všech detektorů jaké jsem kdy měl. Je pravda že nějak extra po poli nelítám a chodím pomalu ale někde ani to nestačí a ploužení po lokalitě mne opravdu nebaví. Co se týká hloubkového dosahu – opět bych řekl že s použitou cívkou AF 28 je dosah ještě hlubší.

Shrnutí

Možnost testování jsem měl dva víkendy a patřičně jsem si je užil. Jednoznačně se dá říci, že se detektor povedl, jak inovací konstrukčních prvků, tak celkovým designem, který odstartoval jeho předchůdce. První zapnutí mě doslova nakoplo. Sice jsem neměl možnost použít sluchátka, ale zvuk z reproduktoru je krásně slyšitelný a poměrně hodně výrazný. Ovládání a nastavovaní je velice příjemné a s mírnou praxí i velice rychlé. Nejenom že umí i celkem slušně hloubky ale i velmi malá droboť pro něj není překážkou. A rovnou řeknu, že jsem se zamiloval :-).
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajímavé

Pěkně napsané, dík ;-) ;-)

:-D :-D :-D

No a ted popravde, mas doma noxe a urcite ti to nedalo a testnul si je spolu, skrtnul si dosahove aspon trosku? Nebo propadak jako impact v porovnani?

Napíšu to takhle - byl jsem s Impactem i na Eqinox drive (Probošťské jezera) ty cíle krom dvou jsem tam viděl ale minimálně dva další bych nejspíš nekopal. S Noxem jsem viděl krom jednoho cíle všechny ale podle zvukové obezvy bych kopal tak max 4 cíle (píšu pouze za sebe). Anfibio s novou cívkou jde ještě hlouběji než Impact, a to je nepopiratelný fakt. Nicméně Nox jde ještě o něco málo hlouběji - ale jak jsem psal odezva u Noxe mne nanadchla tak jako u Anfibia. A to je osobně pro mne důležitější. ;-)

To Cobra:Zkoušel jsi i třeba 14/khz ?Nebo jsi chodil jen na těch 20khz.

To.Karlos76 (14kHz i 20kHz) - 4kHz jsem nezkoušel... na 14 kHz je detektor ještě klidnější...

Ta hloubka u noxe neni vsechno.. Dle me je dost slabe vyhodnoceni.. Oproti etraku a ctx.. Mala skala sehmentu(cisel) kde se i dobre cile hlasi cisly 1 nebo 2...treba to je dost podstatne pro hledani drobote ve strusce, koksu a drobnym barevnym bordelu... Tam dosah neni vsechno.. V lese o. K. Ale i tam je dost cilu melko.. Kdy se kopou grose v 10,ti cm ale taky ve 40ti cm.. Tam to hloubku chce... Minimalne na dohlesavky takovych mist..

Osobne CTX ma zatim nejlepsi diskriminaci co jsem videl,na velke cile jde i hloubeji jak nox,chozeni snim je pomalejsi ale zustane po vas pruh vypaleny zeme 😂😂😂

Jeste nastaveni u CTX je narocnejsi jak u noxe,celkem snadno jde spatnym nastavenim detektor dost degradovat,a chce ho minimalne mesic nachodit, proste CTX by mel obsluhovat trochu profik kdezto EQ je jednodusii a blbuvzdornejsi,proste detektor dostupny pro siroke masy,ctx je pro zkusenejsi uzivatele

Dle meho je ctx jednoduchej detik.. A s iron bias a reaktivitou noxe degradujes taky uplne v pohode.. Ze nebude mit hloubku nebo separaci, davat zeleza do barvy, nebo skrtit hranicni barvy... Nic nemuze na 100%tni vykon obsluhovat amater.. Krom detiku zaoni a jdi

Mě osobně se po E-Tracu nechce už do ničeho. Jen z upřímného láskyplného zájmu prochodím Tesora, sem tam koupím na test začátečnickej detektor ale pak zpátky k E-Tracu.
Tedy i Anfibio ani Eqinox by mi za zkoušku stál. Ale ta identifikace jako je u E-Tracu, tu mi nedá ani jeden z těchto detektorů. Ale teda co by mě fakt zajímalo, s ohledem na identifikaci, je Whites Spectra V3i... To si jednou koupím na 100% na test.

Aby mohl člověk porovnat dva detektory , měl by s nimi mít dlouhodobou zkušenost...já měl e-trak , ale noxovo vyhodnocení mi sedí víc , poznám lépe špatnou barvu od dobré , display nesleduju , jen zvuk , a Koreli myslím , že to bylo na společný hledačce , kde vám ctx-ka házely kameny do barvy a vy jste je musely pro jistotu promávnout , a nox měl ty minerály v železe...navíc mám místo v lese ( rozsyp jednostranných 12ti mm krejcárků) , kde jsem byl mnohokrát s trakem a gpx , oba s různýma sondama , ale nox po nich k mému překvapení ještě tahal …. na droboť je fakt dobrej . moje zkušenost , né dogma :-)

Jojo honzo to si pamatuju.. Taky ctx uz slo do sveta, po nem i etrac a ted je na ceste nova masina, tak jsem zvedavej..

No neni to tak dlouho co to neumel ani s noxem zakladni nastaveni po mesični praxi a všude nadaval jakej je to kram a kdesi cosi, tak temhle jeho recenzim neverim ani za mak. Od toho tu jsou jini borci.,,Tak asi tak :-) :-)

no s noxem to fakt cobrovi neslo :D ale zase s impactem chodil dlouho a tohle je na jedno brdo tak verim ze z nej dostal minimalne temer maximum :) az me naopak zarazi kolika lidem dela nox problem,kdyz si clovek procte manual tak je uplne jasny co ma jakou funkci a po max 5 hledackach uz musi mit jasno co kde a jak nastavit a nejvic me dostava to tvrzeni ze nox nejde uklidnit,hledal sem s nim uprostred mesta na zahrade v totalnim bordelu,vsude draty a v okoli snad 10 ruznejch wifin a nox ani pip a odladeni interfernci na nula! puda byla navazka a zobal sem tam krasne ciste barevne tony,pritom na machnuti klidne 20 signalu,ale barvu umi nox oddelit naprosto dokonale :) jinak k anfibiu,bohuzel nokta makro svou cenovou politikou u impactu nastvala moc lidi a jak moc sem ji miloval zkrz corecko,tak bych si na ty novinky dal docela pozor aby jim zase nepadla cena,hlavne je to jen drobna evoluce impacta,meli by si kuci turecky dat trosku praci,nedelat kazdej rok novej stroj nadvakrat a udelat neco poradnyho konkurence schopnyho tem nejlepsim a ne porad jen stredni tridu

To: marczus Ano to je pravda - ale nenadával jsem "co je to za krám" ale divnostroj. Nicméně i s Impactem jsem měl zpočátku slušné problémy a nakonec jsem to dal. Noxe mám stále a i do něj se postupně dostávám. A pokud nevěříš této recenzi - je to tvůj problém. Já jsem si fakt Anfibio užil ;-)

To: Zajda44 Přesně jak píšeš je to pravda. A pravda je i to že mi pořád dělá problém si na ty zvuky zvyknout. Ale zas chodím s ním každý víkend - někde jsem již psal že nedovolím aby nade mnou vyhrál :-D tak mu dávám zabrat ;-) . A s tou cenou u Nokty máš bohužel taky pravdu. Nikdy jsem nepsal že Nox je špatnej - jen mi prostě zatím nesedí tak jak bych si představoval a výsledky s ním mám již taky docela slušné 8-) :-P

Flegmatik a Korel: Hoši, celkem by mě zajímalo jaké nastavení bylo na CTX a E-Tracovi, že byl v daných situacích slabší než Equinox. Je pravda, že EQ jsem nezkoušel, ale co jsem testoval na E-Tracu a reálně s ním rok a 3/4 chodím, tak jsem ho prochodil v šílených podmínkách. Vůbec s ním šutry nekopu, ale ferrocitní minerály a ani strusky.
Navíc, v totálně zaželezněných středověkých cestách (ale fakt totál) tahám s WSS tenké feniky Ferdinanda I. V Conductu to na mikrosekundu probručí, ale od toho jsou GrayGhost sluchátka :-)

Čerte nikdo nepsal že je ctx nebo trak slabší , jen prostě v dané lokalitě ctx ( jak bylo nastaveno nevím ) označilo barvou šutry , které samozřejmě nikdo nekopal , protože to hoši slyšely , ale je to zdržení , když to musíš prověřit . EQ ty šutry měl v železe , a etrak je nebral vůbec . Jinak s etrakem jsem dočišťoval v lese čisté místo , jen rozsyp malých fufníků a nejlépe to šlo právě s WSS a tou nejmenší separačkou , už jsem to pak kopal jen na přerušený treshold , pak už nic , ale s EQ jsem potom jěště tahal slaboučký signály co šly sice jednostranně do železa , ale prostě tam byly a EQ to viděl (citlivost max , rychlost 1 , iron bias 0 , 50 ton , interference 0 , GB ručně).

Zajímavý poznatek. Díky

Na buduce Vianoce bude stat 400 eur+darcek dohladavacka ;-)

Na bazosi ho mozno s velkym stastim predate za 200 eur, samozrejme este v zaruke :-P

No na druhej strane, ten kto sa nesplasi a vydrzi, bude mat slusnu masinu za slusne prachy o:-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru