Nokta Pulse Dive podle Studny

Kategorie: Nokta - recenze a testy

Zdravím všechny hledače! Letos jsem se konečně dostal k moři a mimo Noxe jsem si sebou přibalil i relativní novinku Noktu Puls Dive. Tímto bych chtěl poděkovat za půjčení dobré duši z LP. Nedalo mi to a rozhodl jsem se o tomto "detektoru" napsat pár vět.

Po prvním ponoru, kdy jsem se rozhodl pro článek, jsem přemýšlel čím začít a hlavně jak vysvětlit v čem tahle hračička obstála na výbornou. Místem testování bylo Chorvatsko s písčito kamenitou pláží, kdy musíte ujít snad 50m, aby vám byla voda alespoň po pás. Jak jsem zvyklý, nejprve jsem na hledání vzal Noxe... Přišel první signál, vzal jsem síto a okamžitě přišel na první problém, který se sítu stal osudným. Vrstva písku měla zhruba 1-5cm, zbytek dna tvořili kameny různých velikostí, spojené pískem tvořily neprostupnou vrstvu, takže kopání do hloubky kolem 20 cm bylo skoro nemožné. Takže hezky na kolena a přehrabávat to po slepu hezky růčo. Co vám budu povídat, co díra to dobrých 10 minut, než jsem to vyhrabal a dohledal.

Následující den, poučen předchozích nezdarů, jsem se rozhodnul pro trochu jinou variantu. Hezky jsem si nasadil brýle a šnorch a šlo se pod vodu. Vyndavání předmětu bylo mnohem jednoduší, protože stačilo počádně mávnout a čekat, až cíl vyletí hezky z díry ven. To však nastal další problém, dohledat se základní cívkou cíl. Jelikož detektor není nejmenší a pořád se vám někde plete, často si cíl posunete a klasická dohledávačka byla ve slané vodě docela ztracená. Ještě horší problém nastal, pokud byl povrch níž než šlo dosáhnou bez ponoření... Detektor jste museli hodit vedle sebe a jelikož jsme se na hledačky vydával přes den, kdy byla pláž plná turistů, byla jen otázka času, kdy na detektor někdo šlápne. Navíc spousty zvědavých dětí si ho pořád chtělo půjčovat protože, co si budeme povídat, budí trochu rozruch. Poslední nepříjemností byl tvar detektoru a jeho velikost při samotném průzkumu dna. Odpor ve vodě byl opravdu velký a po pár desítkách minut jsem myslel, že mi ruka upadne. Navíc pohyb byl o poznání pomalejší než na souši.

Nastal další den a konečně přišel čas na Noktu. Specifikaci psát asi nemusím, tu si určitě dohledáte sami, ale nastíním jeho hrozně "složité" nastavování. Detektor zapnete jedním tlačítkem, následně si navolíte dalším tlačítkem citlivost, dalším detektor zamknete a jde se hledat. Hlavním rozdílem oproti jiným detektorům je to, že funguje jako běžná dohledávačka. Takže pohyb může být oproti Noxovi mnohem rychlejší, protože když vám jen trochu zabručí, víte, že jste přejeli cíl a v pohodě se vrátíte na místo a dohledáte přesněji. Nokta má o poznání menší cívku, což jsem nejprve bral jako velkou nevýhodu, ale když jsem zjistil, že odpor při pohybu je minimální, takže můžete mávat mnohem ale mnohem rychleji a díky menší cívce lépe lokalizujete cíl, ihned byla z nevýhody výhoda! Nokta také nebudila tolik pozornosti, takže se dalo v klidu proplouvat mezi lidmi a nikdo si ničeho nevšímal, neotravovali vás děti ani ostatní turisté, jelikož jste nemusel vysvětlovat, co že to máte a co že to hledáte. Jelikož jste pod vodou, vidíte dobře cíl očima a je proto jednoduší ho najít.

To je asi vše, co jsem chtěl napsat a teď krátké shrnutí v podobě plusů a mínusů ??

PLUSY

  • ABSOLUTNĚ žádné prozvuky i s maximální senzitivitou!!!!
  • Relativně dobrý dosah na tak malou mršku, zlatý snubák kolem 15cm.
  • Rychlá odezva přístroje.
  • Rychlá manipulace ve vodě díky manšímu odporu.
  • Kulatá cívka hledá po celé ploše stejně.
  • Ve spojení se šnorchlem a brýlemi ideální na místa, kde se se sítem umlátíte.
  • Nebudí pozornost zvědavých jedinců.
  • Silné vibrace a hlavně reproduktorek je umístěn směrem k vám, takže opravdu hooodně dobře slyšíte i na narvané pláži


MÍNUSY

  • Pokud se přímo nepotápíte s bombou, hledat se dá jen tak hluboko, co dosáhnete na dno.


Závěrem... Co se mi nejvíce líbilo? Ten klid a pohoda pod vodou, kdy vám dělá společnost jen detektor, pár rybíček, poustevníčků a spousty potencionálních cílů. Někdy se do toho tak zažerete, že pár lidem nabouráte do....

Hezké hledání a snad se vám článek líbil :-)

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zdravim vás. Chtěl by jsem se zeptat jestli jste používal na hledání předmětů ve vodě s noktou nějaké menší síto a nebo jste hrabal pouze rukama mezi kamením a pískem. Také by se asi hodila nějaká uzaviratelní brašnička na nálezy. Neměl jste nějakou ? Nemáte nějaké doporučení? :) Děkuji

Nevím jak Petr, ale já jsem používal v Řecku na písečně kamenitých plážích pouze ruce. Je to v podstatě snadné, nad míste nálezu zamáváš rukou a voda písek a drobné kamínky sama odplaví.

Dobře napsané ;-) Tahle Nokta mě dost překvapila dosahem a jak zabírá v celé sondě.

Díky za článek a postřehy. Moje Nokta už jen čeká až si zabalím na dovolenou 😊 Pro JaHledac - brašnička na nálezy. Já při potápění občas používám menší pet lahev se širokým hrdlem. Do lahve pár malých děr, za rozšířené hrdlo nějaký úvaz a druhý konec na ruku nebo za opasek - naprosto dostačující.

Zdravim... ja do vody kapsičku nenosím, pokud teda nechodím v brodakach kde kapsa je, využívám kapsu u plavek a zlato většinou uložím někde v bezpečí na brehu. Jinak malé síto jsem neměl, opravdu je to lepší rozhazet rukou a cíl vypadne sám :-)

to Elmara : používal jsi Noktu ? a jak s přepravou letíme do Řecka tak bych to zkusil,
dík za info

Jo hodil by se článek s přepravou a vše okolo toho :-)

Stavyp,Huby44 nevím co se furt všichni bojí cestovat s detektory, letěl jsem již několikrát a nikdy bez problémů, ani se nikdo na nic neptal.Je to prostě elektronika jako každá jiná .Takže nemějte strach a normálně detektor přibalte

Zdar lidi, no ohledne cestovani to nemusi byt vzdy tak jednoznacny. Ja si ho bral na Djerbu (pulse dive) a v Phe mel byt detektor v prirucnim zavazadle (z duvodu baterky atd.). Kdyz jsem letel z5, tak jsem ho nechal v prirucnim taky a podle reakci na letisti jsem to asi mel dat pro zmenu do velkeho zavazadla. Jinak pri opousteni Djerby byl celnim zvedavej a ptal se na co to mam, atd. Ale celkove zadny velky problem 8-).

Dík za názory a rady ;-)

Ahojte, ja mam tiez Nokta Pulse Dive a mal som ho vo velkom kufre. Letel som z Viedne do Spanielska a naspet. Uplne bez problemov a nikto sa ma na nic nepytal. Inak som tu niekde cital ze v Egypte na letisku niekomu Detektor zobrali? Je to pravda? Dik za info 8-)

Když zmiňujete to Řecko - tam jsem teď byl a vůbec jsem si vzít detektor netrouf. Je tam nutná licence vůbec na vlastnění detektoru a na hledání je potřeba další povolení, které se vydává jenom pro konkrétní lokalitu podle hledacího plánu. Za hledání na archeolokalitě je 10-20 let vězení.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru