Norský detektorista našel vzácný meč z doby bronzové

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Koncem května se na poli u norského Verdalu pohyboval se svým detektorem kovů třiatřicetiletý Anders Svendsen Fortun, když zaznamenal poměrně silný signál. Čekal asi leccos, ale že se mu povede najít jako jednomu z mála v celém Norsku takto významný artefakt, o tom se mu ani nesnilo...

Nejprve vykopal kus, který sice ihned nerozpoznal, ale protože šlo o bronzový nález, kterých v Norsku opravdu mnoho nebývá, pro jistotu zavolal krajskému archeologovi a poslal mu snímky. Ten si byl okamžitě jistý fragmentem rukojeti meče a dovolil Andersovi na zoraném poli dohledat i zbývající části: „Brzy jsem také našel hrot meče, který ležel těsně vedle prvního kousku. Poněkud dále již ležely i zbývající část meče,“ popisuje své vzrušující chvíle při dohledávce.

V Norsku dosud bylo nalezeno jen 50 mečů z doby bronzové. Proto je tento nález velmi vzácným a doslova celonárodním kulturním bohatstvím. Nesrovnatelně více bylo nalezeno mečů vikinských a také z mladší doby železné, kterých je v norských muzeích přes 3 000.

„Je to naprosto nepopsatelné a nemůžu uvěřit, že je to pravda. Existuje jen málo věcí, které lze s tímto poměřovat. Moc rád bych našel i další podobné předměty,“ říká Anders Svendsen Fortun na webových stránkách okresního města Trøndelag.

„Statisticky jsme skutečně zvýšili míru objevů bronzových mečů z této doby o dvě procenta,“ směje se krajský archeolog Lars Forseth. A poté už vážněji dodává: „Období mezi ojedinělými nálezy mečů jsou velmi dlouhá. Častějšími nálezy jsou spíše sekery; jedním z důvodů je fakt, že meč obsahuje více bronzu a byl také rozhodně dražší. Jde o zbraň, která byla vyhrazena jen málokomu“.

Lars Forseth se domnívá, že v oblasti by mohlo být více podobných nálezů: „Myslíme si, že toto je místo, kde bychom mohly objevit další předměty doby bronzové. Proto je lokalita také chráněna a zůstane utajena. Viděli jsme, jak některé podobné oblasti byly hledáním doslova vyčištěné. Nemůžeme to místo hlídat nepřetržitě.“

Ačkoli je norský Verdal slavným historickým místem, bronzových nálezů bylo v okolí jen velmi málo. Většina nálezů spadá do mladší a starší doby železné. Bronzový meč z nálezu Anderse patří k těm nejlepším objevům v celé oblasti. Podle odborníků je meč asi 2 500 až 3 700 let starý. Ačkoli existují indicie, že patří k nejstarším mečům nalezeným v Norsku vůbec, přesnější datování umožní teprve plánovaná analýza. V současné době je meč uložen v archeologickém oddělení muzea v Trøndelagu, kde by měl být po konzervaci a zadokumentování také vystaven.

Anders měl vždy velký zájem o historii. S detektorem kovů začal chodit do terénu asi před třemi lety. Pro své hledání používá jeden z levnějších detektorů (Minelab Go-Find 60), který je vhodný pro dobrou skladnost a malou hmotnost k občasnému hledání při dalekých výpravách nebo na cestách. Ačkoli používá vcelku levný detektor, meč není prvním významným nálezem tohoto třiatřicetiletého sympatického chlapíka. Koncem dubna našel velmi zachovalou vikinskou zlacenou lasturovou brož z 9. až 10. stol. a loni dokonce z větší části zachovalou bronzovou sekeru. Zdá se, že v případě pana Fortuna můžeme s klidem použít ono známé latinské: „Nomen omen“.

Roman Němec


První signál předznamenal nález unikátního meče


Části meče v terénu


Meč


Vikinská brož z 10. století ještě v zemi


Brož


Prosě nádhera...


Druhá strana


fotka Anderse z návštěvy muzea - typologicky podobné dobové spony

Zdroje: trondelagfylke.no, nrk.no, minelab.com, facebook.com
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

mňam

Moc pěkné. :-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru