Nové detektory Detech Relic Striker a Detech Gold Catcher

Kategorie: Detech - recenze a testy

Proto, že mě baví testovat novinky, obzvlášť když se jedná o předem avizované detektory s velkým dosahem, nemohl jsem jinak, než si pohrát i s těmito Detechy.
Už při otevírání krabice mne napadlo, že je tentokrát u Detechu něco jinak! Z pěkného balení vykukuje opravdu zvláštní konstrukce. Na první pohled fakt zvláštní a lehce připomínající jedny strašně známé pulzáky.
Při druhém již zamyšlení je možnost posunutí ručky na vodící tyči docela fajn a nabízí vlastní možnost vyvážení. Jediné, co se mně osobně moc nelíbí, je použití koženky na ručce a loketce. Čas ukáže, nakolik jsou dobré či ne.
Detech EDS Gold Catcher je v balení již složený s přidělanou malou sondou DD 15 cm a v krabici je druhá sonda 25 cm DD. Detech Relic Striker je dodáván v základu se sondou SEF 45 x 38 cm. U každého detektoru je nabíječka a 6 kusů nabíjecích baterií. Sondy mají kryty.

Tak, jako první jsem se pustil do testování detektoru Relic Striker, jak jinak, když slibují takové dosahy !
Ovládání detektoru je poměrně jednoduché. Tedy pro toho, kdo ví, co který ovladač a která funkce dělá! Zezadu neboli shora jsou dva potenciometry, jeden udává citlivost a druhý úroveň diskriminace. Dále je tu stádečko páčkových přepínačů pro All metal/diskriminační režim, manuální/automatické odladění země, přepínání frekvencí při rušení, ať už okolím nebo druhým stejným detektorem, jednotón/dvoutón a nakonec přepínač normálního módu a HIGH – zesíleného módu.

Zpředu neboli zespodu je tlačítko ON/OFF, potenciometr úrovně tresholdu a potenciometr s funkcí tlačítka na odladění zemního efektu v manuálu. Umístění ovládacích prvků je shodné i na modelu EDS Gold Catcher!
Nyní k odladění země, což znamená: zapnout detektor, přepnout do ALLmetalu, nastavit manuální zem, normal nastavení, citlivost na nižší nastavení, malinko stáhnout treshold pod maximum a za pomoci "pumpování" a otáčením potenciometru země odladit tak, že dosáhnete stabilního tónu při pohybu oběma směry nebo ztichnutí, pokud dáte slabý treshold.

Upozorňuji, že umístění potenciometru na ladění země na spodní části mě v prvním momentě dost vykolejilo, protože rychle nevíte, jak ty ruce poskládat . Potenciometr je s nekonečnými otáčkami a na začátku musíte vychytat správný směr. Další funkce tohoto potenciometru je na silně mineralizované půdy, a zabrala i na čediči, kdy místo odladění točením, potenciometr zmáčknete a on přeladí úplně do plusu, což krásně detektor zklidní. Ale POZOR, přijde o dosah! Pokud, zmáčknete potenciometr při odlaďování nechtěně, musíte detektor vypnout a zapnout, aby se vrátil do normálního režimu. Odladění země je opravdu hodně důležité a musí být přesné, jinak má detektor prozvuky. Fakt si dejte záležet!

Po odladění přepnout do diskriminačního režimu, na dvoutón a HIGH. Senzitivitu nastavit tak, aby zůstal detektor klidný, a diskriminaci podle místa, kde se chodí, v lese se dá na nugget, ale na více zamořených místech je lepší diskriminaci zvednout.

Tak, to by bylo a hurá na starý polygon! Relic bere v pohodě všechny dvouhelery až do 30 cm, přezku v 50 cm, korunu i v 35 cm, pražáka v 48 cm a třeba malý bronzový depot v 80 cm, jako by byl pod cívkou. Nic hlouběji tam není. Nasazuji tedy sondu Ultimate 33 cm DD. Je to hned znát v ruce oproti té velké SEFce. Celý polygon vidí také jen už na přezce, groši a kačce, v 35 cm je odezva slyšitelně slabší.

Relic Striker jsem posléze otestoval na několika polích, loukách a lesích. A diskriminace šlape pěkně jak v jednotónu, tak v dvoutónu a je jen na Vás, kolik chcete železa zavírat. Musím konstatovat, že je to machr na velké předměty, řekněme od koruny vejš, ale díky velmi nízké frekvenci – 4,8 KHz, mu moc malé věci nelezou, obzvláště, na silnější mineralizaci. On ani na honění droboti určen není. Je to takový „depot šéf“ na velké věci a v lese bude asi nejhlubším VLF detektorem na současném trhu. Pokud nepřešťavíte nastavení, tak se chová velice klidně a příjemně. Je to detektor pro ty, co hledají opravdové poklady a hluboko uložené "RELIC" nálezy!

Nyní k vyšťavené vysoké frekvenci 28 kHz na EDS Gold Catcheru. Ovladače, jak již jsem psal výše, jsou stejné jako na Relicu, stejně tak odladění země.

První návštěva polygonu je se sondou 25 cm DD ze základního setu. Je znát vysoká frekvence, detektor líp/výrazněji přiznává menší barvy dvouhalíře a koruny. S grošem v 48 cm už se trochu potýká jednostranným signálem, ale depot v 80 cm vidí, i když ne tak výrazně, jako Relic Striker, přeci jen velikost sond je znát. Zkouším tedy separaci na dva kované hřeby v zemi kousek od sebe. Napřed samotné na různé nastavení. Hodně záleží jak na úrovni diskriminace, tak na senzitivitě a také na rychlosti kmitání a v poslední řadě i na výšce sondy nad zemí. Chce to v praxi vychytat. Diskriminací lze nastavit jak slyšitelnost těch hřebů s poprskáváním nebo pobrukováním v dvoutónu, tak i docela velké přivření, to ovšem není dobré na separační vlastnosti. Je lepší železo slyšet, ale špatně, a barvu mezi tím čistě, což dá samozřejmě práci naposlouchat, ale výsledky za to stojí. Při méně nastavené diskriminaci proleze ovšem koks, což je daň za vyšťavení.

V praktickém hledání kolikrát lezou ven takové drobnosti, že je ani dohledávačka nechce brát . Chodil jsem na nižší diskriminaci někam nad nugget, a tak jsem si samozřejmě vykopal trochu toho nechtěného železa, ale pokud bych víc utáhnul, tak by to bylo samozřejmě lepší.

Druhá návštěva polygonu byla se zapůjčenou sondou 12 x 12" SEF od kamaráda. Detektor velice znatelně přidal na dosahu a vidí celý polygon pěkně včetně pražského groše a i separačně je sonda dost dobrá.
Catcher nebo jak jsme ho s kamarády okamžitě pokřtili – Kačer mě velice překvapil jak dosahem, tak diskriminací, která u tak velké frekvence funguje docela obdivuhodně. Pokud mohu doporučit, tak ke Kačeru dokoupit ještě sondu Detech SEF 12 x 12" a máte jak hloubkového, tak drobnostního specialistu.

Závěr mám tedy takový, že oba detektory kovů jak Detech Relic Striker, tak Detech EDS Gold Catcher se vymykají dosahově běžným detektorům a určitě si najdou u hledačů svou pozici a oblibu. Až přijdou další novinky a já budu zase rád testovat.

Dan Hezký - Habán
detektory.habanov.cz

Detektro kovů Detech Relic

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To snad už nebudu ani chodit hledat,když to luxuje do 80-cm :-P

Dobrá práce Dane. 8-)

Bude i pár slov k Reacheru, po přečtení živé diskuze ve včerejším článku o Noktě jsem se na něj těšil.

*to je samozřejmě otázka:), píšu z mobilu

Pokud chybí ovládání hlasitosti, není pro mě co řešit, v létě sluchátka nesnesu :-/

JezevecAlfons: díky za praktické zkušenosti

K Reacheru samozřejmě taky článek udělám , ale až s ním něco našlapu 8-) Zatím se mě jeví z těch Detechů nejlíp , jdnoduchej , slušná diskriminace , velká citlivost. Akorát jednotón je potřeba naposlouchat a pohrát si s nastavením diskriminace , kvůli separaci - to platí i u Catchera ;-)

Nezkousel si k Reacheru i jinou sondu (12" nebo 6") nez tu zakladni 9"?

Nevím , který prodejce ti řekl takovou blbost , že by se sondy 12" nevozili. Jedna už tu je , má jí můj kamarád a parťák při hledání Pavel. Sonda pěkně nakopne jak Reachera , tak Catchera.Catcher se s tou 12" dohnal na dosahy Relic Strikera ! Sondy jsou objednané , já už mám na ně dva čekající zákazníky , jen v této várce nepřišli tak snad v příští. ;-)

První doplňkové sondy by měli přijít v úterý ;-)

Super článek.. ;-)Detektor jde pěkně na poslouchat a myslím si,že už dokáží pomalu odhadovat co je pod cívkou..Jen bych na nej nejraději hodil nějaký kryt protože box na baterky je řešen dole kam se pokládá..Jak nápadně sníh nebo prší tak beru do terénu detík číslo dvě a tenhle necháme odpočívat.Motání sáčku a návleky na boty mě neba :-P

Souhlasím ze ta 9'' chodi dobre, ale zajimalo by me srovnani oproti ty 6'', to stejny s tou 12''. ;-)

Alfons , tak to jo , já myslel , že se někdo tady popletl ;-)

Osobne ho mam uz rok a mozem povedat ze sa musi napocuvat inak kopete zaklady pre dom�je to rozhodne vinikajuci detektor a hlada naozaj krasne.nevyhoda je to odladenie pody a doteraz stym mam v manuali problem.dalsia vec je ze po dvoch troch hodinach vam odpadnu ruky lebo ho hadzete jak horuci zemiak z ruky do ruky�je tazky.ale nalezi stoja za tu namahu.

Ahoj chlapi take jsem si koupil Relic Strajkr. Chodim snim 3 mesic musim ric ze ho asi pustim do sveta, uz me nebavi kopat ty zakopy. Detektoringu se venuji cca 22 let za tu dobu jsem ochodil par detiku posledni byl AT Pro cca 8let. R.S. je jidealni detik na louky, pole a les ale bez malinni, boruvci a ostruzin. Tam kde jsem vyluxoval plochy z AT Pro kde nebyl ani brok jsem opet nachazel ruzne mince a zelezne zbytky pluhu. O proti AT Pro je dost tessi po hodine uz Vas boli ruka! Udelal jsem si na nej mensi vychytavku protivahy pomoci gumicuku. Dalsi vylepseni bezdratova sluchatka pomoci Transmitru za 250,-Kc. Tato vychytavka se da pouzit na kazdy detik co ma vystup na Jek.Take je to dobre kdyz z nekym jdete tak se muze pripojit na vas detik pres mobil. Musi mit aplikaci radio a sluchadka. V Detechu moc nevychytali prachotesnost a vlhku odolnost ridici jednotky!!!! Myslim ze to bude jedna zpricin reklamaci po delsim chozeni na prasnem poli!!! ;-) At to pipa

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru