Nový detektor kovů Tesoro Lobo ST H.O.T pohledem z Itálie a Českého středohoří

Kategorie: Detektor kovů Tesoro Lobo ST

Lobo ST H.O.T aneb co se změnilo?


Detektor kovů Tesoro Lobo ST H.O.THned na první pohled je vidět, že celkovou proměnou prošel celý design detektoru. Ten by měl symbolizovat propojení technologie H.O.T a detektoru. Toto větší propojení je také tou největší změnou. Detektor je nyní při použití sond z řady H.O.T ještě stabilnější a má větší dosah. Velice mírně se změnilo také audio. Pro mě, coby dlouholetého uživatele tohoto detektoru, ale byla tato změna velmi podstatná. Větší železa se nyní hlásí výrazněji, než tomu bylo u starší verze. Doslova se dá říct, že větší železa ječí. Splést si tak minci s hřebem uloženým někde pod povrchem již není možné ani při velmi nízkém nastavení diskriminace těsně nad číslem 1. Poslední drobnou změnou je úprava audio tónu pro baterie.

Hloubka, hloubka a zase hloubka....


Je to normální, že všichni hledači chtějí, aby ten jejich detektor dosáhl vždy nejhlouběji, byl nejcitlivější a s co nejlepší diskriminací. Verze Tesoro Lobo ST H.O.T tuto touhu po dalším posunu rozhodně naplňuje. Vždy, když jdeme testovat nový "stroj", projdeme náš starý polygon. Pokud detektor uspěje na všech cílech, bereme ho coby přístroj, který stojí za úvahu. Ti, kteří k nám jezdí už to znají. Cíle jsou 1 Kčs v hloubkách 20 cm, 23cm - uložená pod úhlem 45°, 25cm a 28cm. Dále je zde drobný stříbrný 4 ráz v 19cm a velký Josefský krejcar ve 40 cm. Nové Lobo ST H.O.T tímto testem prošlo bez "ztráty kytičky" což nám udělalo velkou radost :).

Citlivost a separace

Nastavení úrovně citlivosti je u H.O.T Loba stejné jako u předchozí verze. Detektor se nechá hodně přešťavovat a v podstatě jsem nenašel místo, kde bych nemohl hledat na maximální výkon. Stabilita detektorů je opravdu vyjimečná a to i při použití dalších sond. Je to ostatně jedna z vlastností, které hledači používající Lobo ST neustále znovu a znovu vynášejí doslova do nebes. Je pravda, že osobně neznám detektor, který by byl takto stabilní a tak málo trpěl na prozvuky.

 

Použití větší H.O.T sondy takřka neovlivňuje separační vlastnosti. Samozřejmě se jedná o 2D čko a tak je z jedné strany separace skvělá a z druhé podstatně horší, což je ale daň za větší pokrytí 2D sond obecně. To co je pro všechny lovce drobnůstek v místech plných odpadů a železa nejdůležitější je, že sonda má minimální boční krytí. Sonda je prostě dokonale odstíněná a tak se Vám nestane, že by Vám blízkost nějakého železa u hrany sondy schovala malý barevný cíl pod sondou. Pokud bych to shrnul, tak jsem přesvědčen, že Lobo má jedny z nejlepších separačních vlastností na trhu. Rád bych napsal, že je má nejlepší, ale to samozřejmě není možné skutečně objektivně zjistit. Co se týče citlivosti, přistroj reaguje na cíle od 0,1g! Co chtít více? :)

Detektor kovů Tesoro Lobo ST H.O.T

Diskriminace a železo

Nastavení diskriminace je u všech Gold detektorů vždy alfa a omega úspěchu. Příliš vysoké nastavení volí především začátečníci. Detektor pak neztratí citlivost a dokáže schovat i železné cíle úctyhodných rozměrů, na druhou stranu se ale sníží hloubka dosahu.

Z vlastní praxe mohu říct, že naprosto dostatatečné je nastavení na číslo 2. Schováte tak i železný předmět o velikosti menší podkovy. Sám nastavuji maximálně lehce na číslo 1. Menší želízka jsou automaticky odfiltrovaná, větší železné předměty se ozvou hlasitým, doslova ječivým zvukem. Odlišení mezi "barevným" cílem a takovým železem je velmi snadné a slyšitelné i pro lidi, kteří mají doslova hudební hluch :). Bonusem za nižší nastavení diskriminace je větší hloubka dosahu.

Odladění vlivu půdy

Stejně jako u předchozí verze, i Lobo H.O.T používá vysoce pokročilou automatiku pro vyvážení vlivu půdy. V podstatě neznám žádnou lokalitu u nás, kde byste si s Lobem nezahledali. Samozřejmě jsou extremní místa s velkým množstvím oxidů železa, kde asi hledání nebude nejpříjemnější, ale klasické problematické čedičové lokality nedělají Lobu žádný problém a to v naprosté většině i bez použití filtru pro čediče. Pouze bych zde připomněl, že po zapnutí detektoru je vhodné párkrát v All Metalu s přístrojem zapumpovat mezi cca 2 až 20 cm. Není to nutnost, ale hezky tak automatiku rozhýbete.

Detektor kovů Tesoro Lobo ST H.O.T

Praxe v terénu - České lokality a Itálie

Hned na začátku musím napsat, že nás Italské pláže hodně zklamaly. Pokud mohu porovnávat, bylo Gargáno určitě nejslabší plážové hledání co jsem zažil. Za 14 dní jsem na plážích nepotkal jediného hledače, bohužel jsme se dozvěděl, že do Vieste se tradičně jezdí rekreovat Italský proletariát. Tudíž holt žádná zlatem zasypaná riviera, ale spíše centíky lehce pocukrovaná pláž :).

Na plážích jsem hledal s Lobem i jinde, tudíž jsem očekával stejné výsledky. Vzhledem k předpokládanému velkému množství cílů jsme si ale vzal pouze menší 2D sondu Widescan. To byl omyl, klidně jsme mohl používat Hotku, pláže byly hodně mrtvé. Detektor se ale choval příjemně a člověk se alespoň navečer protáhnul. Lobo nemá s mokrým nebo suchým pískem žádný problém. Nechá se hodně přešťavovat a všude jsem chodil takřka na maximum citlivosti. Při použití filtrů solí se dosah detektoru sníží o cca 20%. Na suchém písku se ale dalo bezproblému pracovat i bez zapnutí této funkce. Vzhledem k nálezům, to ale bylo v podstatě jedno :).

Detektor kovů Tesoro Lobo ST H.O.T Nové Lobo Super Traq

V Čechách jsem doposud měl možnost detektor otestovat u nás v Jílovém, v Jeseníkách, na jihu Moravy a také dva dny v Českém středohoří a jeden ve východních Čechách.

Takřka hned jedno z prvních hledání s novým detektorem proběhlo v Jeseníkách a málem se stalo detektoru osudným. Při stoupání v terénu jsem přehlédl větvemi zakrytou jámu obřích rozměrů a nekompromisně jsem propadl dovnitř. Jelikož jsem se příčně zapřel o detektor, odnesl jsem to pouze leknutím. Detektor byl ale přes okraje jámy ohnutý do podoby luku. Naštěstí se ukázalo, že to odnesl pouze střední díl tyče a přístroj tak prokázal maximální odolnost zátěžovým testem na 130 kg :).

Na všech prohledávaných lokalitách jsem chodil v podstatě stejné nastavení. Citlivost na maximum, threshold na maximum, diskriminaci lehce za číslem 1 a i v hodně čedičem zamořených lokalitách jsem nebyl nucen použít čedičový filtr a mohl tak stále používat režim normal. Detektor se se sondou 12x10" H.O.T choval doslova vzorně. Také možnost umístění boxu elektroniky na loketní opěrku dělá detektor lépe vyvážený. Možným minusem je, že pak v podstatě nejde používat bezpohybový dohledávací režim pinpoint. Vzhledem k tomu, jak je ale Lobo rychlé a že používá již tak hodně protaženou audio odpověď, se dá bez pinpointu snadno přežít :).

Závěr

Detektor zaznamenal hezký posun. Sonda 12x10" H.O.T mu sedí a dosah se posunul. Sám Lobo používám a starší zlatou verzi jsme vyměnil za novou. Určitě se nabídne otázka, zda má smysl to samé udělat pokud již tento osvědčený detektor používáte? Myslím, že v případě, že je Vaše starší Lobo v pořádku to nemá smysl, a pouze bych si pořídil sondu 12x10" H.O.T, která se ukazuje v tom nejlepším světle.

Tesoro Lobo ST H.O.T je primárně továrnou určen pro prospecting, prostě hledání drobného přírodního zlata. V Evropě se ale dlouhodobě používá pro hledání drobných zlatých nebo stříbrných předmětů uložených delší dobu v půdě. Přístroj tak mohu doporučit zejména všem těm, kteří hledají šperky a mince s důrazem na maximální citlivost a hloubku.

Stejně jako naprostá většina, je i Lobo do jisté míry univerzální a vzhledem k tomu, že je nyní vybaveno sondou H.O.T, se klidně můžete podívat i na "válku". Testovaný dosah na IDčko je na vzduchu hodně přes půl metru. Pouze si myslím, že na podobné hledání je tohoto detektoru tak trošku škoda :).

Elmara

Detektor kovů Tesoro Lobo ST H.O.T

Přehled funkcí

  • Pohybový systém s diskriminací
  • Aktivní, mikroprocesorem řízený režim pro vyhodnocování mineralizace půdy
  • Box elektroniky s možností zavěšení na opasek
  • Přesné nastavení diskriminace
  • Velmi lehký detektor ve své třídě
  • Nastavení citlivoti s možností použití zesilovače slabých signálů na konci dosahu MaxBoost
  • Vstup pro sluchátka Jack 6.3mm a vestavěný reproduktor
  • Nastavitelná síla základního tónu (threshold)
  • Tři automatické režimy pro hledání v různých prostředích: normální půda, alkalická - sloučeniny solí, feromagnetické horniny - čediče
  • Odolný design
  • Nastavitelná délka detektoru - třídílná konstrukce

Technická specifikace

  • Operační frekvence 17,5 kHz
  • Váha 1.4 kg
  • Pracovní teplota od -10 do +60
  • Výška od 98 cm do 128 cm
  • Napájení baterie 8x1.5 V nebo 8x1.2V baterie (doba hledání 25 až 35 hodin)
  • Sonda 2D H.O.T 30x25 cm včetně krytu
  • Záruka 3 roky

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Super článek, jsem za něj rád. V ponděli si pro něj přijedu ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru