Numismatická lahůdka: Mnohamilionový aureus EID MAR v aukci

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika

Do dražby se chystá dosud nepublikovaný a mimořádně zachovalý aureus EID MAR ražený Brutem v roce 42 př. n. l. Mince oslavuje atentát na Julia Caesara. Jedná se o extrémně vzácný exemplář s obrovskou cenou; až dosud byly známy jen dvě další mince této ražby a tato je z nich nejzachovalejší.

Téměř všechny známé EID MAR (jen 85 kusů) představují stříbrné denáry, což odpovídalo zhruba denní mzdě římského pěšáka. Předpokládá se, že byly raženy k přímé distribuci vojákům a důstojníkům armády Bruta a Cassia v Řecku před jejich konečnou porážkou Markem Antoniem u Filipp v říjnu 42 př. n. l. Zlaté mince ale nebyly součástí výplaty; mohly být rozdány jen nejvýše postaveným Brutovým příznivcům. Mince EID MAR se staly kořistí Marka Antonia, který je následně nechal roztavit. Proto se jich zachovalo tak malé množství.

Dražený Aureus
Dražený Aureus


Aureus z Britského muzea

Na lícové straně je portrét Marka Junia Bruta s nápisem BRVT IMP (Brutus Imperator). Nápis nalevo od portrétu, L PLAET CEST, odkazuje na mistra Brutovy mobilní mincovny Lucia Plaetoria Cestiana, který mince razil.

Bylo značně pokrytecké, že Brutus nechal razit svou tvář na minci, jíž oslavoval vraždu Caesara obviněného mj. z toho, že prolomil starodávné tabu a svolil k ražbě mincí se svým portrétem. V republikánském Římě nebylo zvykem, aby měli živí lidé svá vyobrazení na mincích. Ve východních provinciích bylo na Caesarovu počest raženo několik mincí s jeho podobou, což několik let před atentátem způsobilo celospolečenské „reptání“. To se změnilo v bouřlivé projevy v lednu 44 př. n. l., když byl Caesar doživotně prohlášen za diktátora.

Na rubu Brutovy mince jsou symboly oslavující atentát na Caesara. Uprostřed je výrazná „čepice svobody“. Spiklenci přijali tento nezaměnitelný symbol, aby jím označili svůj čin nikoli jako vraždu, ale jako ochranu svobody republiky. Po obou stranách „čepici“ lemují dvě dýky, přičemž jedna je delší. Navíc mají odlišné rukojeti, jež odkazují na dva hlavní vůdce spiknutí: Bruta a Cassia, kteří uprchli po atentátu z Říma a převzali kontrolu nad východními provinciemi říše. EID MAR je zkratkou Eidibus Martiis, tj. zápis data 15. března 44 př. Kristem, datum atentátu na Caesara.

Mince EID MAR se staly okamžitě věhlasnými. Podobné zobrazení na mincích se znovu objevilo na rubu denárů z let 67, 68 n. l., s profilem bohyně Libertas na aversu. Zadavatel této ražby není dosud znám, předpokládá se však, že jím byl Galba, který aktivně plánoval převzít císařskou korunu v roce 67 n. l. a učinil tak po Neronově sebevraždě v roce 68. Na aversu je nápis „LIBERTAS PR“ a na reversu „RESTITVTA“, což znamená „Libertas populi romani restituta“, volně přeloženo jako: „Svoboda římského lidu obnovena.“ Brutova mince byla zaznamenána také v díle starověkého římského historika Cassia Dia, jež bylo napsáno 250 let po jejich ražbě.

Denár EID MAR se trvale řadí na vrchol numismatického seznamu. Jedná se o jedinečnou kombinaci historického významu mince, její extrémní vzácnosti a rekordní ceny stříbrných mincí v aukci. Aureus je ale na zcela jiné úrovni.

V Britském muzeu je dlouhodobě zapůjčen aureus EID MAR, který byl záměrně v době vyražení proděravěn, aby byl nošen jako medailon. Takové mohli vlastnit pouze vysoce postavení lidé, pravděpodobně spojení s vraždou Julia Caesara. Dost možná jej nosil dokonce i jeden z vrahů. Třetí známý exemplář vlastní Deutsche Bundesbank. Je vystaven v mincovním muzeu banky ve Frankfurtu. Je mnohem zachovalejší než aureus v Britském muzeu.

Aureus, který bude vydražen 29. října, je v ještě lepším, takřka ražebním stavu. Mince byla odborně posouzena, přičemž ražba získala hodnocení 5 z 5 a povrch mince (zachovalost) 3 z 5 hvězdiček. Nese hodnocení „Fine Style“ kvůli vysoké umělecké úrovni a také ochrannou známku NGC Star.

Po staletí je v soukromém vlastnictví s doloženou historií sahající až ke švýcarskému baronu Dominiku de Chambrierovi ze 17. století. Podle odborníků je to příležitost, jaká tu nebyla několik generací. Odhadovaná cena se pohybuje okolo 500 000 liber, tedy asi 15 000 000 korun…

Video

Roman Němec

bbc.com, ngcoin.com, thehistoryblog.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ja vidim dve zcela odlisne mince..

mas recht :-D

hm, tak mám další metu v merku....Tak vám pěkně děkuju😖

Zase zajímavý čtení, díky ;-)

Pěkné počtení.😉Díky.

Peters, takže od teď chodíš kopat někde mezi Č.Lípou a Krétou?
Držím palec 😉

Proč by delali dve rozdilna razidla keby ich chteli vyrazit jen par. Na to by jim stačilo razidlo jedno. Jelikož oba aureusy jsou z jiného razidla muselo jich být razených vice jenom se nedochovali.

Sextus, pokud si to cele precetl, tak to tam je napsáno. Roztavili je.

Trsak33 Četl jsem to do konce, jen se mi nezda tohle tvrzeni "Zlaté mince ale nebyly součástí výplaty; mohly být rozdány jen nejvýše postaveným Brutovým příznivcům." Kdyby je chtel jenom pro svoje nejbližši tak nebudou delat vice razidel. Podle mne je dostavali i obyčejni vojaci.

Tuhle minci chtěl otočit i jeden dědula v jednom díle Mistři zastavárny. Byla taky celkem v top stavu . Akorát se nedomluvili na ceně . Borec si řekl o 160k dolarů a Rick byl ochoten pustit jen 125.

Rick je žiďák

Spíš bych řek že to je ražený razidlem na ty denáry a těch mohlo být víc.

Nějak špatně vidím. Předpokládám, že nový majitel neznámý.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru