O domácím fotografování nálezů

Kategorie: Fotografování

K domácímu fotografování nálezů je zapotřebí dostatečný zdroj světla. Není to však jediné kritérium. Světlo by mělo být neutrálně bílé. Příliš teplé, žluté světlo bude zkreslovat reálné barvy zrovna tak jako studené, modré světlo. V dnešní době má každý fotoaparát (digitální) přednastavé hodnoty pro vyvážení bílé. Jistě je znáte pod názvem white balance a jsou to denní světlo, stín, zataženo, wolfram, zářivka a blesk. Tyto hodnoty pro vyvážení bílé jsou pevně nastavené a proto nedokáží vždy plně vykompenzovat barevnou odchylku každého druhu žárovky na světě. K dispozici je dále automatické a uživatelské vyrovnání. Tyto dva body záměrně vynechávám, protože vydají na samostatný článek.

K fotografování používám EOS 600D, objektiv Canon 50mm nebo Canon 100mm Macro a studiová světla Fomei basic hobby. (první fotografie) Pracovní plochu tvoří žehlící prkno, krabice a pás bílého papíru. (druhá fotografie)
Pás papíru by měl zůstat lehce prohnutý bez lomu. K jeho upevnění stačí obyčejné špendlíky. Nyní stačí umístit předmět a začít osvětlovat dle vkusu. Osobně se mi líbí, pokud zůstane jen slabý stín pod předmětem.
Zmizí tím dojem levitace a zároveň zůstane čistá fotografie s jasnou informací. Příliš členité či barevné pozadí není vhodné.

Doporučuji používat stativ pro lepší stabilitu, která zajistí ostré detaily a je to zároveň pohodlnější. Člověk se nemusí krčit v různých polohách a má vždy stejnou vzdálenost od předmětu. Může se tedy více věnovat detailům okolo.

Vzhledem k tomu, že tento druh fotografie nám má především sdělit podobu předmětu, volím středovou kompozici. U středové kompozice by měl předmět na fotografii pokrývat většinu obrazové plochy. Pozor si však musí dát majitelé levnější optiky u které se vyskytuje chromatická aberace. Tento jev vzniká kolem silně kontrastních ploch a projevuje se čereveným, zeleným či modrým ohraničením kopírujícím plochu. (třetí fotografie - koruna stromu)

U studiových světel mám vyzkoušeno, že přednastavené vyvážení bíle na ,,žárovku" splňuje mé požadavky.
Doporučoval bych nastavit ISO na 200. Na ISO 200 se u fotoaparátu téměř nevyskytuje digitální šum.
Clonu doporučuji v rozmezí F5 až F8. Ke každé cloně je nutné najít vhodný čas, během kterého proudí do fotoaparátu světlo (rychlost závěrky).

Pro zkušební snímek stačí posunout šipku na střed ukazatele (čtvrtá fotografie). Ne vždy se podaří najít vhodný čas napoprvé, ale je to skvělý pomocník, který nám pomůže k cíli. Zkušební snímek si otevřeme a zapneme funkci kontroly přepalů, případně histogram. U EOS 600D se přeexponovaná (přepálená) místa zobrazují černým blikáním (pátá fotografie). Pokud se na fotografii vyskytují přepaly, je nutné zkrátit čas závěrky NAPŘÍKLAD z 1/100 na 1/200. Přepaly by se měly vždy odstranit, jelikož jsou nepříjemné pro oči a především se v nich nevyskytuje žádná kresba. Předmět tedy není prokreslený a jeho část bude zcela chybět (bude bílá, neohraničená).

KAŽDÁ fotografie by měla tedy splňovat rozumné rozložení předmětu na obrazové ploše, MUSÍ být ostrá a neměla by obsahovat přeexponovaná ani podexponovaná (černá místa bez kresby) místa. V dnešní digitální době nový snímek nestojí nic víc, než pár vteřin na přenastavení. Neberte stativ jako zlo. Je to skvělý pomocník, který vám ve finále ušetří čas, jelikož nemusíte neustále předělávat jednu fotku, protože není ostrá. Mimochodem pro fotografování z ruky bych nešel pod čas 1/100. Umožňujeli vám fotoaparát fotografovat do formátu RAW, určitě tento formát využívejte. Jako jediný formát vám dovolí opravit určitou míru nedostatků na fotografii.

Závěrem bych dodal, že tento článek je opravdu letem světem a způsobů na domácí fotografování je spousta. Můžete využít i obyčejné denní světlo od okna (šestá fotografie). Je to pouze podkova položená u okna, foceno z ruky a použité normální měřítko. Poslední fotka má ukázat, jak by to opravdu vypadat nemělo a chci tím demonstrovat, že dobrý fotoaparát umí také dělat hnusné fotky, když se použije nevhodné nastavení. (sedmá fotografie).

Fotografie zpracovávám ve fotošopu CS6. Na zdejší web používám jen základní úpravy.

zobrazeno:
2286x,
komentářů:
28,
autor:
Forest-Ghost Forest-Ghost ,
vytvořeno:
17.12.2016 9:08

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Soldat
mateřská škola
17. prosince 2016 11:12
Mysak

Parada, ja tusil, ze musis pouzivat nejaky lightbox :)

Soldat
mateřská škola
17. prosince 2016 11:42
Chrt

Ehmm každej druhej maá doma fotoateliér

Soldat
magistr
17. prosince 2016 11:57
Doby

Noooo to je fajn, povím to tej mojí...potřebuju fotostudio . Pošlu jí za tebou , abych to nemusel poslouchat :-D :-D :-D :-D , ale máš to pěkně zařízený ;-)

Soldat
batole
17. prosince 2016 12:03
bade

pošli taky za mnou,já to budu poslouchat

detektor:
Deus- MI-6
město:
Přerov + Znojmo
Soldat
střední škola
17. prosince 2016 12:08
Forest-Ghost

A sakra tady chybí jedna fotka :-O

Korporal
bakalář
17. prosince 2016 12:09
nebet

Forest, krásně jsi to popsal. Je to úžasné pro profíka. Většina z nás, lépe řečeno, všichni z nás máme doma fotostúdium, profifoťák, ateliérové osvětlení,... všichni využíváme neutrální, bílé a teplé světlo, white balance automaticky uživatelsky vyrovnáváme, Fomei basic je naše hobby a bez levitace nezačínáme žádné focení, jako stativ levá ruka, v lepším případě to podrží manželka, chromatickou aberaci řešíme ve středové kompozici, digitální šum nám proudí závěrkou sem a tam, histogram se přeexpenovává a bliká o stošest.
Kámošu, ber to s humorem. Myslím, že je jednodušší se vrátit na zem. Stačí, když se sem nebudou posílat rychlofotky, ale než se to sem vloží, tak to zkontrolovat doma v počítači a mírně upravit.
Já to dělám tak, že si vemu do ruky obyč baterku, kterou předmět osvětlím z několika stran, z každé strany to nafotím, navíc zkusim dva i tři podklady. Nadělám cca 20 fotek, které v PC v XnView ořežu - je to jednoduchý free program ovládatelný jenom pravou myší.
Můj názor je, že každý vkládaný nález na 1. fotce má být ta nejhezčí fotka, aby v katalogu bylo vidět to nejhezčí a po rozkliknutí další fotky už můžou být od nálezovky po finální po očistě, asi tak jak to mám zde: www.lovecpokladu.cz/artefakty/nalez/sedmicka-83563/
Ale nechci to nikomu vnucovat, je to jenom můj názor.
Hezké svátky a velkého JEŽÍŠKA ;-)

Admin
základní škola – druhý stupeň
17. prosince 2016 12:13
Elmara

To Forest: která?

detektor:
CTX 3030, Impakt, E-Trac, Tejon
město:
Jílové u Prahy
Soldat
střední škola
17. prosince 2016 12:14
Forest-Ghost

To není žádný fotostudio, ale domácí improvizace :-D Je to víceméně o tom, jak to fotím já. Fotku číslo 6 uděláte doma všichni ;-) Světla mám, protože po mě občas někdo chce vyfotit zboží na web...
Jde spíše poukázat na to nastavení a bohužel tu zrovna chybí jedna fotka, že i lepší foťák umí fotit hnusně :-D

Soldat
střední škola
17. prosince 2016 12:14
Forest-Ghost

Elmaro právě jsem ti psal do mailu ;-)

Admin
základní škola – druhý stupeň
17. prosince 2016 12:17
Elmara

P.S: pro všechny brblaly, dvě světla, stativ a žehlící prkno tedy opravdu nejsou fotostudio :-). Kdo chce mít opravdu hezké fotky, prostě svítit musí :-). Druhá možnost je, nafotit předměty za dobrých světelných podmínek někde na okně, jako to dělá dost mích kamarádů. ;-) :-)

detektor:
CTX 3030, Impakt, E-Trac, Tejon
město:
Jílové u Prahy
Admin
základní škola – druhý stupeň
17. prosince 2016 12:18
Elmara

To Forest: Nic tady zatím nemám?

detektor:
CTX 3030, Impakt, E-Trac, Tejon
město:
Jílové u Prahy
Soldat
mateřská škola
17. prosince 2016 12:24
Mysak

Ja chci Forestovi jeste jednou podekovat. Chapu, ze pro ty, kteri tu foti mobilama tento clanek neni urcen, ale na druhou stranu tohle je opravdu stale domaci foceni. Jedine co je trochu vic profi je to osvetleni a rekneme i ten stativ s hlavou, ale muzete mit levnejsi. Ale fotak je uplne bezny, zadny fullframe ;) A presto je videt, jak to kvalitni nasviceni umi pomoci. Manzelka mi uz driv rikala, ze by se ji libily ty nasvetlovaci destniky (foti si obcas jidlo na svuj web), ale ja ji vzdy odbyl, ze to je zbytecne. Ted vidim, ze neni a asi mam konecne darek na posledni chvili :D

Soldat
mateřská škola
17. prosince 2016 12:28
Mysak

Jeste se zeptam, jaky pouzit ten podkladovy papir, kdyz pujdu do papirnictvi, tak co mam chtit? Nebo je to bezna ctvrtka A3/A2 ?

Korporal
základní škola – druhý stupeň
17. prosince 2016 12:38
Delta

Souhlas s tím jak to napsal NEBET ! ;-) ;-) ;-)

Admin
základní škola – druhý stupeň
17. prosince 2016 12:40
Elmara

Fotka přidaná ;-)

detektor:
CTX 3030, Impakt, E-Trac, Tejon
město:
Jílové u Prahy
Kadett
bakalář
17. prosince 2016 13:42
snizek

Mobil stačí.

detektor:
Tesoro
město:
Vysočina
Korporal
základní škola – druhý stupeň
17. prosince 2016 15:01
Delta

Jak píše Nebet já většinou fotim jen mobilem nebo levným kompaktem. Jednu věc vyfotim x - krát a pak to zvetsuju jestli to není mazly. A pak to teprve vložím. Když to někdo dělá narychlo tak jak pises a dokladas poslední fotkou stoji to za nic !

Soldat
bez hodnosti
17. prosince 2016 17:00
Maltezak

Je úsměvné jak domácí nasvícení předmětu a základní nastavení zrcadla působí na lidi až snobsky profesionálně. Zvláště v době kdy si spoustu lidí pořídí fototechniku za desetitisíce a fotky pak ořezáné prezentují na Facebooku...

Já fotím amatérsky makro v přírodě, takže se taky trochu orientuji a můžu říct, že jsem byl a vždy budu vděčný, když se někdo podělí o své know how. Takže za mě dekuji 8-)

Gefreiter
bakalář
17. prosince 2016 17:20
steelfalco

Každej článek o focení je dobrej. A nebudem si nic nalhávat - spousta prezentací je fakt mizerných. Bohužel často i u špičkových nálezů. A takovéhle "fotostudio" byť i s jinými světly zvládne každý kdo bude chtít. Ti kdož jenom nemávají klackem, ale studují mapy, staré knihy, zpovídají pamětníky, ty určitě nezabije pokus o špičkovou fotoprezentaci nálezů. Dobrá práce. Díky. ;-)

detektor:
garrett EuroACE
město:
sedlec prčice 1
Soldat
bakalář
17. prosince 2016 17:30
Angel

Přesně jak píše steelfalco, není potřeba žádné profi vybavení. Také fotím s tím co dům dal, mobilem, a fotky jsou na vysoké úrovni. Chce to jen do toho dát čas a vyhrát si. Bohužel někteří na tohle kašlou, chtějí se co nejrychleji pochlubit, prásknou hroudu bahna ve které je nález na stůl, rychle proběhnou kolem a přitom fotí :)

detektor:
Tesoro ES II + Ultimate + Minelab Propointer
Gefreiter
bakalář
17. prosince 2016 17:46
stavyp

Článek super - dobrá prezentace nálezu nikdy neuškodí, ale je ku prospěchu ;-)

detektor:
Minelab Quatro,Go-Find 40,Jolly Rogers
město:
Praha
Oberstleutnant
mateřská škola
17. prosince 2016 19:18
GM4PRO

Pěkný článek. Podobně, jako Ovečkův seriál o focení mobilem. Ten mi taky dost dal.

detektor:
Golden Mask 4 PRO WD, Pinpointer Nokta New
Feldwebel
profesor
17. prosince 2016 23:04
jelda80

Pěkné , ale já nemám doma ty parazóly :-D , jinak fotim jak delta , potom nějaké to oříznutí a podobné věci a tradá :-D jinak celkem dost dobře fotí Trxik :-D :-D

detektor:
Zero+sonda 30x25 cm ,Nokta RS Pinpointer
město:
Bříza(Všestary)
Stabsfeldwebel
bakalář
18. prosince 2016 8:32
Martasek

je to pekna i kdyz dosti stara modelka

město:
Praha
Gefreiter
střední škola
20. prosince 2016 12:40
Peters1

Mysak... : Já zase objednal tátovi sadu rejž. pánví....taky takovej double dárek..... :D

detektor:
Garrett ACE 250
město:
Česká Lípa
Soldat
mateřská škola
20. prosince 2016 14:33
Mysak

Hezky, tak to muzem vyrazit, ja uz je nejakou dobu mam. Ale mam jen par mikroskopickych zlatinek. Ale az budou letni parna tak klidne muzem vyrazit ;)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky