Obnovujeme 300 let starou kamennou kapli sv. Antonína – pomůžete nám?

Kategorie: Archeologie

Od roku 1721 stojí při staré cestě z Brtníků do Vlčí Hory kaplička sv. Antonína Paduánského. Tedy – stojí… Stá-va-la. Dnes jen sporé zbytky obvodového zdiva z kamení sotva na 50 cm výšky a v něm pevně vrostlé keře šípků, ostružiní, kopřivy a náletové stromky. Byla krásná, sloužila stovky let. Měla by trvale zaniknout v mysli lidí a vytratit se z paměti krajiny? Ne! Dali jsme si za úkol obnovit kapli do plné krásy někdejší slávy…

Kaplička těšila pocestné a poutníky a sledovala kroky lidí z blízkého i vzdáleného okolí. Bývala svědkem významných a hojně obsazených procesí. Sv. Antonín z Padovy tak žehnal poutníkům a pocestným, lidé se na místě zastavovali, by odpočinout dali tělu i duchu znavenému a v zamyšlení, modlitbě či prosbě se k ní v mysli ubírali.

Kaple byla kamenná s nádherným portálem, masívními dveřmi, střechou s nefalšovanými došky, později překrytými břidlicovou taškou. Mohla se pyšnit hojným mobiliářem; mj. nádherným dřevěným oltářem, krucifixem, svícny, soškami, mnoha dřevěnými obrazy s malbami a dalším drobným vybavením...

Přes 200 let vydržela stát a sloužit mnoha generacím. Starala se o ni rodina Hessů, kteří kapličku měli v osobní péči od roku 1721 a po generace si tuto nepsanou povinnost předávali. Nepřerušili by štafetu ani pro další generace, kdyby nepřišla válka a neklidná doba po ní. Museli odejít a kapličku zanechat svému osudu. Ten však nebyl milostiv; po válce k ní nepřirostlo srdce novousedlíků, tak jen chátrala a nakonec se stala násilnou obětí vandalismu žáků blízkého učiliště.

Kaplička dnes prakticky neexistuje. Sotva si ji všimnete. Doba naštěstí přeje uzdravení nejen paměti krajiny, ale také lidí a vztahů mezi nimi a společné historii. A tak je na nás, na další generaci, která již v tomto nádherném kraji trvale zakořenila, abychom se postarali o dědictví, které nám bylo nechtěně odkázáno. Abychom převzali štafetu, na jejímž začátku byl před téměř třemi sty lety Johann Christoph Hesse, bělič z gruntu čp. 100.

Naše minulé projekty nás přesvědčily, že lidé mají srdce na správném místě a neváhají podpořit dobrý skutek i vlastním přičiněním. V posledních dvou letech jste nám pomohli elektrifikovat rozhlednu na Vlčí hoře solárním zdrojem energie a také zachránit unikátní dřevěnou kapli sv. Anny při Kamenném vrchu. Spoléháme na vaše dobré srdce i dnes a obracíme se na přátele historie a milovníky našeho kraje s prosbou o pomoc i nyní. Chceme se opět dostat do finále soutěže ČSOB pomáhá regionům na divokou kartu. K tomu stačí, abyste nás podpořili hlasováním na adrese:

http://www.csobpomaharegionum.cz/divoka-karta#ustecky

Každý hlas se počítá. Každé sdílení článku  a uvedeného odkazu může pomoci k postupu a přispět obnově kaple sv. Antonína Paduánského. Pokud se dostaneme do finále, získáme jistotu grantu. A s ním, pomocí Boží a vaší, se nám kapličku obnovit jistě podaří!

Děkujeme vám.

Za KČT Krásná Lípa,

Roman Němec

Článek je zařazen v kategoriích:

KomentářeMáš tam hlas. ;-)

Pěkná krajina ;-)

boží

Jasná,poslat hlas pro dobrou věc mi neublíží.Je tam ;-)

Taky hotovo-ať to výjde! ;-) :-) ;-)

minuly projekt vyšel hezky,takže davam hlas bez vahaní ;-)

...též dávám hlas,takových projektů by mělo být víc co mají hlavu a patu...ať to vyjde!!! ;-)

Také jsem se přidal ;-)

Lidi, všem moc děkuju za hlasy a podporu!

Muj hlas letel k vaam ;-) :-)

Muj hlas letel k vaam ;-) :-)

Tak držím pěsti. Hlas už přistál u Vás :-) 8-)

Bezva, to těší, jen tak dál! :-)

Romane, posílal jsem svůj e-mail, ale nepřišla zpráva, chyba nebo ještě dojde ? Už tam bylo přes 1200 hlasů.

Mildas: mě přišel e-mail okamžitě, odhlasováno ;-)

Tak už to tam je, vyvolal jsem paniku zbytečně ! o:-) :-D

Máš ho tam i za mne. Přeji ať to vyjde. ;-)

Mildas: Já tam vidím v tuhle chvíli jen 1149? Kdo nám ty hlasy čoruje? :-D

1155 ;-)

odhlasováno...1159

Zdar, můj hlas 1162 ;-)

U nás v Bludově u Šumperka se postavila po cca. 30 letech též nová kaplička na místě kde ji nechali soudruzi tenkrát zbořit. Dokončení a vysvěcení proběhlo minulý rok a vše se povedlo, je moc pěkná. Tak ať se to podaří i vám. ;-)

Přeju at´se to podaří . Můj hlas je 1171. ;-)

Je tam Romane ;-)

Ahoj,taky jsem přidal hlas ;-)Ať to klapne!

můj has letěl taky :-)

1255 ;-)

Romane, omluva, ale teď už tam ty hlasy jsou. Někde jsou ňáký poruchy, či co ! o:-) :-D Už jsem jako ten blekota z Moravy. :-D :-D

1268 hotovo, podpora :-)

Vážení, paráda, moc vám všem díky! U půlnoci končíme, věřím, že už to dotáhneme do finále a tam se popereme o nejvyšší možnou výhru. Ještě jednou díky, bylo to fajn!

Doufám, že snaha všech zúčastněných nebyla marná !!! o:-) :-O ;-)

Církev má prachy, že by takovejch kapliček mohla opravit hooodně. Toť můj názor. :-/

Ironman: Nebyla. Jsme ve finále s jistotou pomoci min. 25 000 Kč a popereme se o těch 50. Kapličku znovu postavíme :-)
Stewensin: Kaplička nikdy nebyla a nebude v majetku žádné církve.

Romane, blahopřeji a fakt pevně držím palce aby to vyšlo ! Mám ještě dotaz k té 1. fotografii, stojí tam ještě ta chaloupka s tím krásným štítem ? Ta musela být opravdu jako perníková z pohádky. Jen mě zajímá, jestli to přežila alespoň ta chalupa. Díky. M.

Mildas: Ahoj, stojí. Dokonce je to onen dům čp. 100 :-) Jen - bohužel, už nemá tak krásný štít. Nicméně chalupa stojí a vypadá to, že se o ní starají majitelé dobře.

http://www.imgup.cz/images/2017/05/04/dum.jpg

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru