Pátrají po letadle, které havarovalo s Eastwoodem

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Velké štěstí měla hollywoodská hvězda Clint Eastwood. Kromě toho, že se mu dařilo na filmovém plátně, přežil také leteckou nehodu. Stroj spadl do oceánu a dodnes ho nikdo nenašel. To se teď pokusí změnit skupina hledačů z Berkeley v Kalifornii. Hodlají použít tu nejmodernější techniku – podvodní dron i sonar

Clinta Eastwooda všichni známe především jako hollywoodského herce a režiséra. Nehoda letadla se odehrála ještě v době, kdy byl mladý a hvězdnou kariéru měl teprve před sebou. Jako devatenáctiletý v roce 1949 musel narukovat do armády jako plavecký instruktor na základnu Fort Ord, která se nacházela na pláži Monterey v Kalifornii. Právě díky tomu, že uměl plavat přežil i již zmiňovanou nehodu letadla.

K té došlo zrovna když se vracel na základnu z návštěvy svých rodičů. Na palubě byl jen pilot a Eastwood, oba skončili v oceánu. Pád ale přežili, dokázali doplavat k pět kilometrů vzdálenému břehu. Tam jim hned pomohli a převezli do nemocnice. Cestovali letounem Douglas A-1 Skyraiders. Šlo o americké palubní bitevní a lehké bombardovací letadlo, které sloužilo v 50., 60. a na počátku 70. let dvacátého století. Mělo velké křídlo, které dávalo stroji výtečné manévrovací schopnosti v nízkých výškách, velikou nosnost výzbroje, velký dolet a schopnost dlouho se pohybovat v bojové zóně.

Přestože Eastwood o nehodě několikrát veřejně mluvil, nikdy se nepodařilo určit přesné souřadnice místa, kde se letoun zřítil. Hledači dokonce zkoumali, jaké počasí v den nehody tedy 30. září 1951 panovalo. Jestli foukal vítr nebo byl třeba odliv. Zjistili, že tenkrát bylo podobně jako 21. září 2017.  

Kromě řady podvodních detektorů hledači z Berkeley vlastní také dron, kterým lze zkoumat svět pod vodou. Jde o jakousi malou ponorku na dálkové ovládání. „Lidé se nás hodně ptají, jaké technologie při hledání používáme. Dron je fajn vychytávka, ale má jednu nevýhodu. Abyste s ním mohli zkoumat svět pod vodou, musíte mít velmi dobrou viditelnost. Proto jsme se rozhodli, že k hledání ztraceného letounu využijeme i speciální sonar, který funguje na principu radaru, který místo rádiových vln používá ultrazvuk,“ uvedl hledač Walt Holm, který roky touží najít letoun, ve kterém cestoval Eastwood.

Holm tvrdí, že najít letoun nebude opravdu jednoduché. Informací o nehodě skutečně mnoho není, proto se pokusili odhadnout již zmiňované počasí v den tragédie. „Nějakou zmínku můžete najít ve wikipedii. Ve většině jeho životopisů o nehodě nenajdete ani slovo. Museli jsme zapátrat a podařilo se nám najít staré novinové články, které vyšly v den, kdy letoun spadl,“ povyprávěl Holm.

Stále dokonce existuje rádiová stanice, ke které se podařilo Eastwoodovi doplavat. Nachází se v severní Kalifornii a patří mezi populární turistická místa. Nejbližším větším městem je San Francisco.

Foto: www.visitmarin.org, www.snakkle.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Obávám se, že tenhle článek jsem nepsal já :) Podle stylu to tipuji na Viky?

Uplavat 5km to je hustý :-D

Ano, autor jsem já :)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru