Pátrání po artefaktech v Normandii

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Druhá světová válka

Posledních deset let se archeologové snaží zachránit artefakty z období vylodění a následných střetnutí v Normandii. Pátrají také po pozůstatcích padlých vojáků. Například na poli ve francouzském Maltotu se totiž plánuje bytová výstavba. Až tam najedou těžké stroje, nebude už výzkum možný. 

Právě v Maltotu se odehrály během invaze v Normandii v roce 1944 těžké boje. Archeologové tam našli například části kožených botou potříštěné krví, které patřily německému vojákovi. Nedávno ku příležitosti 75. výročí dne D do malé francouzské vesnice zavítali i američtí návštěvníci. Někteří si oblékli uniformy připomínající ty z druhé světové války a přijeli na starých džípech. Na místo se vydal i americký prezident Donald Trump a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron.

Právě Francie má obrovskou snahu zachovat co nejvíce vzpomínek na krvavé boje. Zdejší archeologové posledních deset let kopali, dokumentovali a zadávali do katalogů pozůstatky bitev v Normandii. Nacházeli těla, bunkry i zbraně. Dokonce se zažil pojem – archeologie dne D.

Nejde ale jen o nálezy artefaktů a lidských pozůstatků. Spojenečtí vojáci například zanechali své podpisy vyryté ve stromech v různých podobách, znudění němečtí vojáci zase malovali na stěny bunkrů a podzemních chodeb. Francouzští civilisté se naopak schovávali v nepoužívaných podzemních lomech, aby se vyhnuli intenzivnímu bombardování spojenců kolem Caen. Zanechali za sebou tisíce krabiček s léky, rozbitých panenek, nádobí i mince ražené Vichistickým režimem. Označuje se tak vláda maršála Pétaina, která v letech 1940 až 1944 spolupracovala s Německem. To vše nyní zaznamenáno archeology.

Archeologové se pokouší katalogizovat i různé objekty, které Němci zanechali. Už mají sepsaných okolo 3500 položek. Chtěli předejít tomu, aby nenávratně zmizely v moři nebo je pokryla vegetace. Po celá desetiletý byly vesměs menší objekty místním obyvatelstvem ignorovány nebo zapomenuty. Například v Quinéville jednu takovou budovu včlenili do baru, další pak přestavili na domky u moře nebo použili jako skladiště na seno. Lidé kolikrát projedou kolem a vůbec netuší, jak konkrétní objekt vznikl. Jakou má historii.

V Normandii se ale nachází i zbytky protitankových stěn, které postavili Němci. Některá místa objevená archeology byla dokonce ještě v původním stavu. Blízko Deauville nalezli například radarovou stanici. Uvnitř byl dřevěný stůl s lahvemi od vína. Němci toto místo opustili v srpnu 1944.

Archeologové nachází i předměty, které patřily spojeneckým vojákům. Třeba zbytky bot anglické pěchoty. V jedné z nich se nacházela „amputovaná“ noha. Zranění pravděpodobně utrpěl voják během bitvy u řek Odon. Archeologové také našli kostru vojáka, na které byly ještě zbytky kůže. „Vzpomínky pomalu mizí. Nechtěli jsme, aby zanikly úplně. Tomu jsme věnovali posledních deset let,“ uvedl archeolog Cyrille Billard s tím, že v bádání nadále pokračují.











Zdroj: www.nytimes.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Byl o tom fajn dokument na Spectru. Pátrali po bunkrech které smetla či pohřbila velká bouře v sedmdesátých letech.A po místech v zázemí o kterých se málo ví.

Viky, díky za zajímavé čtení. :-)

To je parada, moc dekuju za clanek ;-)

taky díky. bezva!

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru