Pátrání po obětech holocaustu

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Vyšetřovatelé z Institutu národní paměti (IPN) oznámili nález dalšího masového hrobu blízko místa, kde se za druhé světové války nacházel vyhlazovací tábor Treblinka I. K výzkumu přivolili vědce i z dalších institucí. Zatím není jasné, kolik mrtvých se v jámě o rozměrech zhruba 3,4 krát 4,5 metru nachází.

V místech, kde se zasypaná jáma našla, se dnes nachází lesní parkoviště. Výzkum provádí tým odborníků z Polska, Rakouska, Norska a Velké Británie. Chtějí vytipovat co nejvíce hromadných pohřebišť obětí holocaustu přímo z tábora i hromadných poprav.

Pozůstatky se nachází jen pod patnáct centimetrů tlustou vrstvou hlíny. Kromě kostí byly nalezeny i nábojnice z pistolí a kulometů. Dále pak kousky oblečení a kovové přezky z opasků. Výzkumný tým má k dispozici moderní radary, díky kterým mohou zkoumat jednotlivé půdní vrstvy. Kdyby se zemi nacházela další těla nebo předměty, zjistili by to.

Prokurátor Andrzej Pozorski z Komise pro stíhání zločinů proti polskému národu do médií k nálezu uvedl: „Objevili jsme hrob o velikosti 3,4 krát 4,5 metru obsahující lidské pozůstatky. A to v oblasti, kde se dnes nachází parkoviště u lesa sousedícího s místem, na kterém nacisté zřídili tábor Treblinka I.“

 Dále uvedl, že se zatím našly jen jednotlivé kosti, nikoliv celé kostry. Výzkum, který začal 12. listopadu, je součástí trestního vyšetřování Komise pro stíhání zločinů proti polskému národu se sídlem ve Štětíně. O nálezu už byli informováni vrchní polský rabín a předseda Sdružení polských Romů.

Vyhlazovací tábor Treblinka I. zabíral rozlohu asi 17 hektarů a je často zastíněn známějším táborem Treblinka II, který se nacházel jen kousek od místa, kde bylo během holocaustu usmrceno 900 tisíc Židů. Ze začátku se tam umísťovali muži a ženy obvinění ze zločinů proti Němcům. V táboře bylo uvězněno asi 20 tisíc lidí, z nichž asi 10 tisíc zemřelo na vyčerpání, zranění nebo bylo popraveno. Němci popravovali až do posledních dnů fungování tábora, tedy na konci července 1944. Samotná vesnice Treblinka se nachází v Polsku asi 100 kilometrů severovýchodně od Varšavy na břehu řeky Západní Bug.

V této fázi výzkumu se zatím nepočítá s exhumací těl. Vyšetřovatelé chtějí prvně určit místa, kde se nachází masové hroby. Zdá se, že takových lokalit může být skutečně poměrně mnoho. Výzkumný tým tvoří experti z Lékařské univerzity ve Štětíně, Varšavské polytechniky, Univerzity věd a technologií z norského Trodheimu, Rakouské akademie věd a britské Staffordshire University.

Zdroj: www.thefirstnews.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-(

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru