Pátrání u Okinawy

Kategorie: Válka na moři

Některé boje druhé světové války se odehrály na souši i vodě současně. Dodnes ale řadu „bitevních polí“ ještě neměli archeologové možnost probádat. Nově se proto zaměří třeba na pobřeží ostrova Okinawa v Japonsku. Od konce března do června 1945 se tam odehrála jedna z legendárních velkých bitev. Byla dokonce poslední v rámci druhé světové války, proto ji mnozí z nás znají ještě z hodin dějepisu na základní škole. Padlo dvanáct tisíc Američanů, 110 tisíc příslušníků japonské armády a 145 tisíc civilistů. Tedy téměř čtvrtina obyvatel ostrova.

Archeologové mají k dispozici geografické údaje, které získali na základě nové studie. Zaměřili se na místa, kde se můžou nacházet pozůstatky takzvané třídy Gleaves. Tedy třídy amerických torpédoborců, které byly nasazené během druhé světové války. Celkem jich do bojů vyslali 65, potopených bylo podle dostupných záznamů jedenáct. Poslední torpédoborec této třídy vyřadila americká armáda z provozu v roce 1956.

Mořské dno mapovali odborníci novou inovativní metodou, kterou je možné vytvořit trojrozměrný model života pod vodou. „Doufáme, že to pro nás bude krok, který pomůže k nalezení potopených válečných lodí. Můžeme tak položit i základ pro nové materiály pro výuku studentů,“ řekl profesor archeologie Hironobu Kan z japonské univerzity ve městě Kjúšú.

Nejvíce je zajímá vrak torpédoborce USS Emmons. „Podle našich informací se potopil s nejméně čtyřmi nevybuchlými střelami. Je to tikající bomba, kdykoliv může dojít k neštěstí,“ vysvětlil Hironobu, proč je pro jeho archeologický tým výzkum pobřeží Okinawy důležitý.

Torpédoborec USS Emmons nesl jméno admirála George F. Emmonse (1811 až 1884). Na moře ho poprvé spustili 23. srpna 1941, na tuto slavnost tenkrát dorazila i vnučka admirála. USS Emmons  měl být hlavní bitevní silou americké armády na moři u ostrova Okinawa. Osudnou se tomuto torpédoborci stal okamžik, kdy se posádka rozhodla vydat na pomoc jiné zasažené lodi. Zasáhl ho kamikaze, což bylo v japonské armádě označení pro sebevražedné letce. Srážce se nepodařilo zabránit ani střelami, které letoun zasáhly. Útok nepřežilo šedesát členů posádky, dalších 77 se zranilo. Následující den 7. dubna američtí vojáci potopili celý trup, aby se nedostal do nepřátelských rukou. Vedení torpédoborce pak v po návratu domů ověnčili vyznamenáními.

Vrak podle archeologů leží v hloubce asi pětačtyřiceti metrů. I přes veškerá varování, že kdykoliv může dojít k výbuchu, se opakovaně pokoušelo potopený torpédoborec najít několik hledačů pokladů. „Šířila se informace, že ho někdo skutečně vybádal. A dokonce vylovil dobový štítek, který byl připevněný na lodi a chlubil se. To je nesmysl,“ konstatoval Hironobu.Foto: www.sciencedaily.com, www.dailygreen.it


 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Přeji hodně úspěchů, snad nebudou zklamaní co se do kompletnosti vraků týče :-)

Zajimavej clanek, diky! ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru