Po delší době testík Whites, aneb detektor kovů MX5 na Jílovském polygonu

Kategorie: Whites - recenze a testy

Ve středu jsem se sešli s Jirkou Chládkem na našem polygonu, abychom otestovali menší, ale zajímavou novinku detektor kovů Whites MX5 s 2D sondou.

Detektro kovů Whites MX5

Detektor kovů Whites MX5 byla zajímavá novinka minulého roku, to co jí ale chybělo, byla 2D sonda. Základní koncentrická cívka sice nebyla špatná, přesto ale 2Dčko by detektoru v této ceně slušelo více. Při testu nám tak šlo především o porovnání hloubkového dosahu a separačních vlastností.

Nastavení detektoru

Detektor je nastavením zcela nekomplikovaný a velmi jednoduchý. To, co je potřeba dodržet, je nepřehánět nastavení prahového tónu, kde nastavení cca okolo čísla 5 je dostatečné. Probírali jsme také nastavení citlivosti. Vzhledem k tomu, že s detektorem nemám nic nachozené, jsem citlivost chtěl nastavovat na cca 80%, Jirka ale tvrdil, že v podstatně všude chodí na maximální výkon a to bez větších problémů. Zajímavé je také nastavení počtu tónů. Já, jelikož jsme zvyklý na multitón, jsem automaticky volil 8 tónové rozhraní, ale Jirka chodí standardně ve dvoutónu. Detektor se v průběhu testu choval klidně, ale bylo potřeba na mobilních telefonech vypnout rychlý internet. Datovky jsou prostě mor dnešní doby a ani MX5 vůči nim není imunní.

Po tom, co jsme si zablbli s nastavením, jsme začali porovnávat sondy. Rozdíl v dosahu byl u mince cca 5 cm!

Koncentrika - 2h RU 20 cm - Ano; 25 cm - Ano, ale slabě; 30 cm - Ne, 1 Kčs 20 cm - Ano, 25 cm - slabě, 30 cm - NE, 35 cm - NE
Nová 2D sonda – 2h RU 20 cm - Ano, 25 cm - Ano, 30 cm (barva/železo), 1 Kčs 20 cm - Ano, 25 cm - Ano, 30 cm - slabě, 35 cm - NE

Na polygonu je také v 50 cm část přezky RU. Koncentrika ji v podstatě neviděla, 2Dčko ale mělo už snahu ji přiznávat a to správně, do barvy. Posun v dosahu je tak více než znatelný.
Poznámka: všechny cíle na polygonu jsou dlouhodobě uložené a přesně hloubkově zaměřené

Separace

Testovali jsme jak diskriminaci, tak separaci. Na polygonu máme klíč s očkem. Detektoru diskriminace nedělala problémy a očko na klíči se ozvalo, až když byl klíč v podstatě na konci dosahu. Porovnávali jsme vzdálenost 50 feniku od klíče. Zde nebyl v podstatě žádný rozdíl, snad jen, že při přejíždění nad cílem podélně se zdála 2D sonda přesvědčivější a naopak pokud jsme přejížděli příčně, pak byla zase asi o chlup lepší koncentrika.

Co říci závěrem

MX5tce 2Dčko jednoznačně chybělo, ať již jde o dosah či pokrytí. Použití 2D sondy se na separaci v podstatě neprojevilo a rozdíl v ceně za detektor se sondou, kterou používají i ty nejlepší detektory Whites je určitě snesitelný :)

Verze detektoru kovů Whites MX5 s koncentrickou sondou – cena 16.800 Kč s DPH
Verze detektoru kovů Whites MX5 s 2D sondou - cena 17.600 Kč s DPH
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Mám radost že i whites se tu ukáže..Mám jen opravu v popisech hloubky..2D sonda na 1 kčs 30 cm slabě a hned 30cm ne..Třeba to jen blbě čtu..Dotaz-proč tam není cívka Ultimate??? :-P

Překlep, tam má být 35 cm ;-), jdu ti opravit ;-)

Zaraží mě to nastavení tresholdu na 5 co jsem četl na Whites foru tak tam doporučují nastavovat na hranici slyšitelnosti. Já ho tak nastavuji a záleží na místě, ale většinou je to 20 až 25 takže co je vlastně správně?

To ludin, nevím co jsme testoval tak je takové nastavení neskutečně hlasité. Neumím si představit v takto vysokém nasavení chodit. Samozřemě záleží na sluchu, ale 25 to bych tedy nedal.

Elmara provedl testík detektoru WHITE´S i když s ním neumí.
já vim, není to ZERO nebo GM tak je to takový nedokonalý a těch 25 by nikdo nedal ...........
proč nebyla na MX5 Ultimátka od Detechu ???
PS : na LP už nepíšu ani čárku, ale tohle je hardcor testík ................ :-O už mlčím.

Počítám že pan Chládek jako prodejce Whites dokáže s whites chodit..Nevím jak MX5 nastavovat protože sem ho nikdy netestoval a pane mě tento detektor neříká..Jen si myslím že Ultimate dělá u tohoto detektoru tu šťávu co třeba u MXT Pro..To je jako testovat Lambo na tři válce v motoru..Potom bych věřil že k 35cm na kačku bude alespoň hraničně brát..

Tak to je zvláštní, ale když půjdu bez sluchátek tak ho nastavím taky max na 10 pak je hlučnej. No stačí dát sluchátka a detektor se neuvěřitelně zklidní a jde nastavit tresh přes 20. Sluchátka jsou Whites, ale tedˇ přemejšlím jestli je to tak dobře nebo je něco špatně. No pokud by to někdo kdo ho má mohl vyzkoušet a napsat sem budu vděčnej. Dík. ;-)

ja použivam Ultimatku skoro pořad rozdil tam je proti zakladu treshold davam max tak 12 po rade tady od pana Elmary taky sem to ze zacatku stavil ale to nenni potreba tenhle testik je dobry ale nastaveni to je kazdeho vec kazdy ma jine predstavy :-D :-D

To kat71: buď jsi to nečetl, nebo ani číst nechtěl. Právě proto, že Whitesy nechodím, vše jsem testoval s Jirkou, který chodí jenom je!

To kofak: díky za vysvětlující poznámku, ale tedy prostě nepadne na úrodnou půdu. Detektor samozřejmě nastavovat umím, ostatně na tom nic není je to jednoduchá digitálek. Proti XLT což je poslední Whites který jsem chodil dlouhodobě je to opravdu legrace :). Právě pro objektivitu testu jsem ale veškeré nastavení konzultoval s Jirkou přímo nad předměty. Ultimate Jirka používá, nejsem si v tomto směru jistý, ale ten zisk navíc už nemusí být takový. Pošlu mu link ať to okomentuje. Navíc továrna tuto cívku jako základní nikdy nedá, jelikož je to jiný výrobce. Nám šlo primárně o to představit výhody základní verze s 2D sondou.

To ludin: zvláštní, mám dojem ale že Jirka sluchátka používá a treshold má nastavený taky mezi 5 a 7. Jsem ale rád, že jsi dospěl ke stejnému výsledku, trochu jsem měl obavu zda jsem se nezbláznil

Já dávám tresh na hranici slyšitelnosti je teda divny, že se dostanu přes 20 když dám sluchátka. Jinak s dosahy koncetriky souhlasím, když jsem testoval tak jsem byl zhruba stejně a zajímalo by mě, která cívka by byla nejlepší na hloubku :-) hodně se mě zamlouvá ta nová Marska.

Elmara..Ani mě nenapadlo že bys nedokázal nastavovat detektor..Seš člověk který má na to hlavu a dokáže hodně..Jen si myslím že praxe dělá hodně a cívka je základ detektoru..Na Tesora taky hodíte S.E.F a jdete testovat a nechodíte v základní..Moc dobře víš že základní cívka na hloubku Whitese,Tesora atd atd není..Názor na pana Chládka si počkám..

Elmara..Ani mě nenapadlo že bys nedokázal nastavovat detektor..Seš člověk který má na to hlavu a dokáže hodně..Jen si myslím že praxe dělá hodně a cívka je základ detektoru..Na Tesora taky hodíte S.E.F a jdete testovat a nechodíte v základní..Moc dobře víš že základní cívka na hloubku Whitese,Tesora atd atd není..Názor na pana Chládka si počkám..

Omlouvám se za dvakrát vložený komentář..Ještě dodatek že u MXT Pro s 12 sondou dávám sens na 9 a s Ultimate na plus dva až plus tři a detektor je kliďas..Myslím si že to šponování pujde pak i u MX5..Škoda že ho teď kolega prodal a nemám už možnost testovat.

To kofak: no to 2D čko ale není základní, je to vlastně doplňková cívka kterou se podařilo vydyndat s výrobce aby se co by základní dala prodávat. Je to to samé jako třeba u Tesoro kde to taky chvíli nešlo dávat k detektoru rovnou 2D Hotky. :-)

Vzhledem k tomu, že převážně hledám militárie, tak s Ultimate cívkou chodím téměř pořád. Je pravda, že asi jako u každého detektoru dokáže i z MX5 vyždímat maximum a v porovnání se základní 9" je MX5 s ultimátkou detektor o třídu výš. Když ale porovnám ultimátku s DD10" v dosahu a citlivosti na menší a hlavně tenčí mince, tak je rozdíl minimální a řekl bych, že odezva s DD10" je na tyhle mincičky i taková jistější a ostřejší.
Jak už psal Elmara, cílem testíku bylo zjistit, kam detektor posune prémiová DD cívka od Whitesů, kterou můžeme k MX5 nově nabídnout s minimálním finančním rozdílem a ne kolik se dá z MX5 vyždímat s použitím ultimátky.
Těch zmiňovaných 35 cm na korunu je na MX5 i s ultimátkou už hodně, to je hraniční dosah i na vzduchu. Přes 30 v půdě někde v rozmezí 30-35 cm ji detektor vidí, ale na poctivých 35cm s identifikací je potřeba trochu větší kolečko než 1 Kčs

Díky za koment..Těch 35cm sem myslel hraničně.Záleží na podloží a jak jde detektor zrovna šponovat..Zda 10tka bere drobotě jasněji to nevim ale s Ultimate kopu drobotě že to nejde kolikrát ani dohledat..S MXT chodím často v lokalitkách kde nic už nezařve na chybu tresholdu a nevěřil bys co se dá ještě najít..Už sem si na tu chybu tresholdu docela i zvyknul a používám to častěji a častěji..

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru