Po stopách Templářských rytířů

Kategorie: Roky válečné a revoluční

Ilustrační fotoŘád templářů byl největší a nejmocnější. Byl nesmírně bohatý a dokonce začaly vznikat legendy o zakopaných pokladech. Dokázali vybudovat bankovní systém podobný dnešnímu. Peníze si bylo možné uložit v Evropě a na základě písemného doporučení vyzvednout např. v Jeruzalémě. Symbolem templářů je červený kříž, který řádu udělil papež Eugen III. dne 27. dubna 1146. O významu symbolu není žádné dochované vysvětlení, asi nejpravděpodobnější je, že kříž značí utrpení Ježíše Krista a červená barva znamená jeho prolitou krev. Založení řádu spadá do roku 1118 nebo 1119, na založení se podílelo osm rytířů: Hugo de Payens (stal se 1. velmistrem), Godefoi ze St. Omer, Hugo z Champagne, André z Monbard, Archeumbard z Saint-Agnan, Nivard z Mondidier, Godemar a Rossalplnit (Rosal). Poté byl přijat název Ilustrační fotoŘád rytířů Templu, nebo také Chudí rytíři Kristova a Šalamounova chrámu. Názvy vznikly podle prvního sídla poblíž jeruzalémského Templu. Jeruzalémský král Balduin II. jim daroval jako kasárny Skalní mešitu a později mešitu Al - Aksá. Vybrali si řeholi sv. Augustina, kterou uctívali také Johanité. Ke třem dosavadním slibům (chudoba, poslušnost, věrnost Bohu), přidali čtvrtý – ochraňování poutníků mířících do Svaté země. Rytíři měli býlí plášť, seržanti modrý a ostatní templáři nosili hnědý plášť. Templáři vždy měli přijmout boj, ať byl proti jakékoliv přesile, nikdy nesměli žádat vítěze o milost a dávat žádné výkupné, ba dokonce ani nemohli přestoupit do jiného rytířského řádu. Spojovali v sobě dvě důležité lidské vlastnosti nutné k vojenskému řemeslu: pohrdání nebezpečím a odřeknutí se pohodlí a vymožeností světa.

Do Čech byl uveden řád v roce 1232 Václavem I. O jedenáct let později se dostali Templáři až na Moravu (Čejkovice, Jamolice, Brno, Templštejn). Hlavním sídlem byla Praha, u kostela sv. Vavřince si vybudovali komendu zvanou Jerusalem. Sídlili také na místě nyní zastavěném skupinou domů, mezi Celetnou ulicí a chrámem sv. Jakuba, kde se dodnes říká v Templu. I v Čechách měli za úkol bojovat proti nevěřícím. V bitvě s Tatary u Lehnic (Slezsko) padlo šest rytířů. Ještě dlouho po bitvě byla krajina zpustošená a vylidněná. Dalším následkem byl rozpad monarchie slezskýchIlustrační foto Jindřichů“ a vznikla řada menších knížectví. Templáři, ale u nás nebyli tak silní jako němečtí rytíři a johanité, kteří měli daleko větší přízeň šlechty. Templáři působili u dvora jako finanční poradci, zprostředkovávali půjčky i vracení pohledávek a jistě stáli u mnoha diplomatických jednání. Mnoho papíru bylo popsáno o jejich vlivu na korunovaci Jana Lucemburského, tedy o období těsně před tragickým koncem řádu. Je zřejmé, že Templáři zanechali v Čechách větší dojem, než by odpovídalo jejich skromné a krátké zdejší přítomnosti.

 

 

KOMENDA- nejnižší správní sídelní a hospodářská jednotka v církevních rytířských řádech

 

 

Ilustrační foto

TEMPLŠTEJN (okr. Znojmo)

Hrad Templštejn, zbudovaný řádem templářů, se poprvé připomíná roku 1298. O mnoho dříve před tímto datem být Templštejn založen nemohl - templářská komenda v nedalekých Jamolicích je poprvé bezpečně doložena až k roku 1279. Po zrušení řádu padl Templštejn do rukou krále Jana, který roku 1318 přenechal hrad Bertoldu Pirknerovi z Pirkenštejna. Následně připadl pánům ze Šelnberka, po nichž Ilustrační fotoroku 1379 přešel do vlastnictví pánům z Lipé. V té době došlo k rozšíření opevnění, štítově zdi a obytných kapacit. Štítová zeď nikdy nebyla dostavěna. Templštejn zanikl v 16. století kvůli požáru, ale i přes četné pokusy o jeho znovuvýstavbu se hrad nikdy neobnovil. Od roku 1625 je uváděn jako pustý hrad. Dnes je z něj pouhá zřícenina u Jamolic. Podle pověsti se ve hradní studni nachází poklad a na hradě straší přízraky mrtvých templářů. Objekt je volně přístupný a zříceniny hradu jsou mohutné, ale bohužel je celý areál hradu značně zarostlý náletovými dřevinami, což silně stěžuje orientaci a pohyb v areálu.

 

 

Ilustrační foto

HRAD VARGAČ

V místech, kde dnes stojí hrad Dobříš, kdysi stával hrad Vargač. Nebyl proslulý svou krásou, nýbrž hlubokými sklepy s dlouhými podzemními chodbami, v nichž lidé hledali poklady. Hrad byl původně gotickou stavbou, vybudovanou ve 14. Století Janem Lucemburským. Sídlo zde měl královský lovčí. Počátkem 17. století byla renesančně upravená a v 18. století přeměněna na sýpku. Ilustrační foto

Ke hradu se váže mnoho pověstí, jedna z nich vypráví, že hrad byl postaven na základech bývalého templářského sídla. Někteří z rytířů se v hradě zjevují, v příznivých dnech lze potkat i jezdce v bílém plášti s křížem na zádech. Projíždí krajem zcela tiše a kontroluje, zda je schovaný poklad řádu na svém místě. Úderem jedné hodiny mizí.

 

ZBRANĚ

Nejvýznamnější zbraní pro Templáře byl meč. Byl vyroben ze svazku svařených kroucených tyčí. Pochva a rukojeť byla dřevěná. Záštita měla tvar kříže.

Ilustrační foto

 

 

Ilustrační foto

 

VÝZBROJ

Zbroj byla šupinová nebo kroužková, helma měla koženou vycpávku a byla upravitelná. Štíty byly dřevěné ve tvaru trojúhelníku s lehkým vyklenutím. Štít byl připevněn k předloktí a vnitřek byl vycpaný koňskými žíněmi, aby tlumil nárazy.

Ilustrační foto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ilustrační foto

V pátek 13. října roku 1307 dal francouzský král Filip Sličný zatknout velmistra templářského řádu Jacquese de Molay spolu se 140 templáři, kteří byli přítomní v Paříži (celý řád měl na počátku 13. století 13 000 rytířů, z toho jich bylo v době obvinění řádu asi 2 000 ve Francii). Desítky jiných byly pozatýkány po celé Francii. Lidu bylo zatčení zdůvodněno královským manifestem, jehož autorem byl králův rádce Guillaume de Nogaret. Tato policejní akce neměla ve středověku obdoby a tak hluboko se zapsala do podvědomí lidí, že dodnes někteří považují pátek třináctého za nešťastný den.

 

Ilustrační foto

 

Někteří badatelé a esoterici tvrdí také, že řád uchovával tajná učení, což jej spojuje s hnutími a organizacemi, jaké představují Rosenkruciáni, Převorství sionské, Rex Deus, Kataři, Hermetismus apod. a také se ztracenými proroctvími a relikviemi Ježíše Krista. V současnosti existují mnohé skupiny označující samy sebe za templáře či jejich bezprostřední následovníky.

 

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

krásný článek Viki dík

Suprovej clanek..!!

Moc pěkný počtení.Díky

Templári boli tiež aj prvý archeológovia. Ako prví robily vykopavky na hore Sinaj kde pôvodne ukrižovali Ježiša Krista a legenda hovorí že vlastnily aj hovoriacu hlavu Jana Krstitela a zlatý grál kalich z ktorého pil Kristus a ktorý je snom každého hladača. Ale pozor templárské poklady sú prekliate a takisto aj miesta na ktorých sa zdržovaly nieje to sranda, no rozhodne je to zaujímavé.

hej pls posli mi nejaky dobry obrazek

nevím jaký obrázek myslíš, napiš mně na email: horakova.viky@email.cz. Co konkrétně chceš a já ti odepíšu.

Moc pěkné , děkuji .

Dobrej článek,Templáři mě berou už od malička:o)

Mohl bych o nich číst pořád,moc hezké čtení

pěkný

nevite neco o templarich v zadnych knihach historie se nic nenasel tak mi prosim odepiste na email v titulku

super al chtel bych nahe hrady ve svate zemi.rytire miluji uz od detstvi

pokud má někdo zájem, ráda zodpovím dotazy, výše uvedený článek je sice pěkný, ale značně nepřesný- i tak fajn, že někdo píše o tomto tématu a také to, že se o něj kupodivu dost lidí zajímá. ahoj všem ijanan@seznam.cz

co myslíte kde je ten poklad

poklad je na ostrove orleans pod jednim kostelem se tam nasla 2metry vysoka 1,5siroka a 10m dlouha ale kostel nechce povolit kopani

poklad je na ostrove orleans pod jednim kostelem se tam nasla 2metry vysoka 1,5siroka a 10m dlouha ale kostel nechce povolit kopani

perfektní článek, možná bych ti mohl poskytnout pár informací navíc.....

hledam poklad templářů je mi 11 let a luštim kde by mohlo mít a 2011 chci jet do francie do Orleans a když mi to zakážou kopat.my to dostaneme i aztécký poklad se nemůže najít. :-)

Prosim vás potřebuji přesnou polohu Orleans 2011 jedu do france tam je orleans tak mi napište na email shagy12@seznam.cz....Naléhavé když tam pojedu tak chci vědět kam a kde jaký koostel děkuji. :,-( :,-( :,-( :,-(

MOC HEZKE JA MAM NA DISKUS...FORU TAKE NECO O TEMLARICH :-O 8-) 8-) o:-) :-( :-)

MOC HEZKE JA MAM NA DISKUS...FORU TAKE NECO O TEMLARICH :-O 8-) 8-) o:-) :-( :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru