Podle Britského muzea objevili detektoristé rekordní množství pokladů

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Nálezy detektorem kovů ve Velké Británii - brož

Britské muzeum v úterý oznámilo, že v roce 2019 občané Anglie, Walesu a Severního Irska hlásili rekordních 1 311 nálezů, které byly definovány jako poklad. Celkem bylo za loňský rok nahlášeno a do systému PAS uloženo 81 602 artefaktů – z více než 90 % detektorových nálezů.

Od zavedení zákona o pokladech z roku 1996 a především vzniku PAS o rok později, se potvrzuje trvale vzrůstající trend počtu hlášených a darovaných nálezů, stejně jako spolupracujících odborníků a detektoristů… V posledních šesti letech je počet případů s prohlášenými poklady pokaždé vyšší než 1000, rok 2019 byl rekordní. K tomu se zvyšuje zájem veřejnosti o vlastní dějiny a také archeologii. Každoročně je hlášeno stále více návštěvníků v muzeích.

Program PAS (Portable Antiquities Scheme) je spravován Britským muzeem a Národním muzeem Walesu, aby podpořil zaznamenávání archeologických objektů nalezených členy veřejnosti. Každý rok je objeveno mnoho tisíc archeologických objektů, téměř stoprocentní většinou za pomoci detektorů kovů. Nálezy zaznamenané v programu pomáhají rozvíjet znalosti historie a archeologie Anglie a Walesu.

„Důvodem, proč tyto objekty zaznamenáváme, je hlavně historie – co nám říkají o minulosti. I když některé jsou poškozené nebo máme k dispozici jen fragmenty, na tom opravdu nezáleží. Společně (artefakty) vykreslují obraz toho, co se dělo v určitých částech země v určitých obdobích,“ vysvětluje Michael Lewis, ředitel PAS.

Jedním z nejzajímavějších loňských nálezů je 1100 let stará brož objevená v Norfolku. Podle pana Lewise je mimořádně vzácným objevem: „Je to úžasný příklad anglosaského umění té doby. Když ji nálezce vykopal, byla jeho první reakce: Je to vůbec staré? Mohlo to být klidně něco modernějšího, inspirováno minulostí. Na první pohled brož skutečně působí dojmem, že jde o viktoriánský předmět.“

Perfektně zachovalá brož má výrazně stylizovanou anglosaskou výzdobu s geometrickým designem a rostlinnými, mýtickými a zvířecími náměty, zobrazujícími zřejmě psy, kance a draky. „Zadní strana brože je stále funkční a v perfektním stavu, klidně byste mohli brož nosit i dnes,“ řekl pan Lewis s dovětkem, že ačkoli šperk byl nalezen v Great Dunhamu, místní ornice byla nedávno doplněna zeminou odjinud. Brož by tak klidně mohla pocházet z oblasti Pentney, což by vzhledem k její podobnosti s některými jinými tamními brožemi mohlo dávat smysl.

„Tyto objevy z řad veřejnosti jsou životně důležité pro lepší porozumění různorodé historii Británie. Je neuvěřitelně povzbudivé, že tolik nálezů bylo odevzdáno dobrovolně,“ uvedl ředitel Britského muzea pan Hartwig Fischer.

Vyjádřila se také ministryně kultury Caroline Dinenageová: „Každý z těchto cenných objevů nám říká více o tom, jak žili naši předkové. Chci poblahopřát všem těm, kteří sehráli důležitou roli při odhalování naší společné historie.“ A dodala, že je skvělé, že v místních muzeích se objevuje stále více lidí…

Roman Němec

Zdroje: finds.org.uk, britishmuseum.org, inews.co.uk, museumsassociation.org

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ta brož je neskutečná. To je snový nález a stav je neuvěřitelný. :-)

Jo jo,je to fakt pecka.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru