Pohled na detektor kovů Golden Mask 1 a 3 z Velké Británie

Kategorie: Detektor kovů Golden Mask GM1 a HF , Detektor kovů Golden Mask GM3

Ovládání GM3

GM3 plus má několik ovládacích prvků. Pokud bych začal popořadě, tak v pravém spodním rohu je ovládání hlasitosti spojené s funkcí on/off. Nad ním je otočný ovladač k nastavení diskriminace s vyznačenou doporučenou úrovní. Úplně vpravo nahoře pak nastavení citlivosti detektoru. Stejně jako diskriminátor, i ovladač citlivosti má doporučenou hodnotu. Uprostřed je spínač VCO (řízeného oscilátoru) a přepínač diskriminačních režimů.
Vlevo dole je potenciometr nastavení ground balance (odladění půdy). Nad ním je přepínač režimu odladění půdy (ruční/automatické) a úplně vlevo nahoře pak můžete nastavit úroveň prahového tónu (threshold). Nastavení jednotlivých prvků je myslím velmi dobře popsáno v návodu, a tak se mu nebudu věnovat a raději se budu soustředit na pocity z hledání samotného. Pozn.: návod v pdf najdete volně ke stažení na konci článku ve formátu PDF.

Polní test GM3

GM3V době kdy mi přišel detektor GM3 na testování v terénu, jsem měl poměrně zásadní problém, všechny moje oblíbené lokality byly nepřístupné.  Jedinou možností tak bylo, abych GM3 vzal na místa, která bych normálně nezvolil. Jednalo se především o pastviny a zatravněná pole.
Naštěstí jsem v přátelském vztahu s mnoha místními farmáři a vlastníky půdy, a tak jsem snadno získal povolení pro hledání na jejich pozemcích.
Hned na jednom z prvních polí, jsem s GM3 narazil na problém s interferencemi. Mohly za to elektrické ohradníky a sloupy vysokého napětí. (vadné izolátory). Jelikož jsem hledal společně s několika přáteli, rychle jsem se ale uklidnil. Používají detektory v nejvyšší cenové třídě a všichni jsme se potýkali se stejnými problémy. Do jisté míry se tento problém podařilo překonat snížením citlivosti a prahového tónu. Druhou možností bylo jít prostě jinam. Na všech ostatních místech, kde jsme ale hledaly, byl GM extremně stabilní, takže by obecně s interferencemi neměli být problémy.

Pracovali jsme v krátké a husté trávě, signály cílů byly ale jasné a silné. Některé předměty a mince byly nalezené v působivé hloubce. Ze začátku jsem měl trochu problémy s dohledáváním, ale z narůstající praxi jsem se rychle zlepšoval. Určitou možností je používat VCO, určení místa nálezu a hloubky je výrazně snazší. Většina dobrých cílů se hlásí velice ostře a hlasitě, v případě slabších signálů se prakticky vždy jednalo o drobné předměty v hloubce pod 15cm! Některé z drobných cílu byly malé kousky olova o velikosti broku. Malé měděná mince, ale dávaly odezvu vždy silnou, a to i přes to že byly mnohdy silně zoxidované.

žetonžetonJedním z překvapení, bylo nalezení středověkého žetonu, který jsem vykopal z hloubky přibližně 20 cm. Ten je z kategorie nálezů, které se neobjeví celá léta. Tento typ je uvedený i v artefaktech Velké Británie. Je na něm stylizovaný delfín, i když jsem si původně myslel, že se jedná o draka nebo hada.
Vyhledávání na těchto travnatých plochách je obvykle velice obtížné, ale mě docela začalo bavit. Detektor registroval cíle v poměrně velkých hloubkách a tak jsem začal experimentovat s diskriminací. Vždy když jsem dostal dobrý signál, jsem začal zvyšovat diskriminaci a testoval, kdy detektor přestane cíl registrovat
V mnoha případech se to ukázalo jako velice účinné, zvláště v oblasti, která je silně kontaminovaná struskou nebo koksem.
Vykopal jsem ještě řadu dalších nálezů, zvláštní prsten, neobvyklý železný úlomek a také samozřejmě řadu odpadů, které sem byly pravděpodobně vyváženy celá léta. Na konci louky jsem měl v kapse slušné množství mincí, knoflíků, kulek z muškety a několik neidentifikovatelných předmětů. GM3 se choval velmi dobře a byl stabilní v celé lokalitě.

GM1

GM1 - ovládání

GM1 boxGolden Mask 1 má pouze dva ovládací prvky: Nastavení prahového tónu a úroveň diskriminace. Konstrukce je ale stejná jako GM3, liší se pouze v operační frekvenci. GM1 pracuje na 12 kHz a GM3 na 8 kHz. GM1 má automatické vyvážení vlivu půdy a také citlivosti. Celý detektor tak ovládáte pouze dvěma prvky.
Stejně jako GM3, GM1 se může pochlubit rychlou obnovou po předchozím signálu a obdivuhodnýmy detekčnímy schopnostmy, zvláště když vezmeme v úvahu že se jedná o pohybový detektor na principu VLF/TR.

Polní test GM1

Použití GM1 je velice jednoduché, vše je více či méně automatické. V pravém slova smyslu tak detektor můžete vzít, zapnout a jít. Stačí pouze nastavit prahový tón a úroveň diskriminace. Všechny „dobré“ cíle pak budu mít jasnou odezvu a odfiltrované předměty zmizí v diskriminaci. GM1 nepoužívá VCO řízený oscilátor a tak je pro přesné určení místa potřeba používat metodu zaměření do kříže. Slabší hluboko uložené cíle budou mít nižší sílu odpovědi, stále je ale budete slyšet jako dobré cíle.

Ještě než jsem vyrazil s GM1 poprvé do terénu, testoval jsem diskriminátor na odpady a hlavně na často přítomné strusky. Diskriminátor GM1 pracuje ale opravdu dobře, cíle jako je koks a struska zmizí v diskriminaci při nastavení úrovně na 7. Ani ty nejdrobnější mince ale detektor při tomto nastavení nepřechází.
Pak jsem konečně vyrazil, pohyboval jsem se na stejných loukách jako s GM3, vše fungovalo velice dobře a tak jsem rozmnožil svojí sbírku o další mince, knoflíky a kule. Některé cíle byly opravdu velice hluboko a tak jsem se bavil i testováním dosahu.

Další výlet byl na pravděpodobně poslední strniště v mém okolí. Což byl vzhledem k roční době hotový zázrak. Byla horká dubnová sobota a tak jsem vzal sebou i některé rodinné příslušníky. Dal jsem malé školení svému švagrovy a nechal ho s detektorem hledat. Chodily jsme po celé ploše pole a vypadalo to tak, jako by na něho majitel několik měsíců zapomněl.

Edward IEdward IŠvagr chodil sám a při každém dobrém signálu mě volal. Prvních 5 cílů byly odpady, ale šestý byl něco úplně jiného. V hloubce 15 cm byl nalezen zvláštní kousek bronzu, vypadal jako díl zámku muškety. Po delším hledání na internetu se ale ukázalo, že se jedná o fragment římské brože.
O dva dny později jsem byl zpátky na stejném poli - tentokrát na vlastní pěst. Hledal jsem v místech, kde jsme našli římskou brož. Tato lokalita byla již v minulých letech důkladně prochozená, což pro testy nových detektorů považuji za důležité.
I přes předchozí hledání se mi podařilo během 4 hodina najít 20 dobrých cílů, které byly v předchozích hledáních minuty. Domnívám se, že mnohé z těchto předmětů byly ale mimo dosah většiny začátečnických detektorů. Celkem jsem pak v kapse napočítal: Šest kulí do muškety, Peny George II, půlpenci George II a tři malé drobné měděné mince. Jak to tak bývá nejlepší nakonec, přišel stříbrný ražený penny Edwarda I, který je vzácný jako slepičí zuby:)

Stříbrná mince byl hluboký cíl, stejně jako některé další měděné mince. Stříbrňák určitě viděl lepší časy, přesto jsem byl nadšený, když jsem ji očistil. Hloubka nálezu byla dobrou reklamou pro GM. Gold Mask tak určitě není detektor na jedno použití, byl jsem překvapený jeho citlivostí na drobné předměty.

Nálezy

nálezy

Hodnocení

5Oba testované modely GM nabízí pro každého něco. Nicméně, z vlastní zkušenosti, řekl bych, že GM 3 je detektor spíše pro skušenějšího uživatele.
V rukou takového hledače bude GM3 nebezpečným nástrojem, zvlaště u uživatelů kteří preferují ruční vyvážení vlivu půdy a nebojí se experimentovat. Golden Mask 3 má ale na druhou stranu možnost detektor používat i v automatickém režimu vyvážení půdy a tak se nechá přispůsobit rychle pro každého.

GM1 působí jako kontrast k GM3, je idealní pro uživatele kteří se nechtějí trapit nastavováním. Detektor je nejvhodnější pro hledání mincí nebo šperků
Oba detektory mají skvělou detekční hloubku, a to i na drobné předměty. Také je zdobí rychlé zotavení po předchozím signálu. Diskriminace pracuje velmi dobře, a to i když je nastavená na vyší stupeň. Schopnost odmítat strusku a koks, je velice užitečná a také oblíbená mezi mnoha hledači. Pracuje velice dobře u obou modelů.

Detektory jsou dobře vyvážené a mají poměrně robustní konstrukci. Při jejich použití ve vnitrozemí by tak neměli být žádné problémy.Dobíjecí blok místěný pod loketní opěrkou je skvělý nápad, bylo by ale dobré kdyby byl zaměnitelný s klasickými bateriemi. To je sice možné po odmontování čtyřech šroubů, určitě to ale není praktické.
Oba testované modely GM mají skvělý poměr ceny a výkonu. Při jejich detekčních vlastnostech snesou rovnání s přístroji dvakrát nebo třikrát dražšími.

Specifikace  Goldem Mask 1

Použitá technologie - VLF/TR – automatické odladění půdy
Multiadaptivní filtrační systém
Vstup pro sluchátka
Indikátor nízkého stavu baterií
Pracovní frekvence 12kHz
Cena v UK 299,99GB / 8500CZK

Specifikace Golden Mask  3

Použitá technologie – VLF s vysoce výkonným vysílačem
Multiadaptivní filtrační system
Multitónový diskriminator
Manuální odladění vlivu půdy
Automatické odladění půdy
Řízený oscilátor VCO
Pracovní frekvence  8kHz
Váha 1,4 kg
Cena v UK 399GB/ 11 000CZK

Treasure Hunters – volně přeložil Elmara

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tak teda na akej frekvencii vlastne pracuje Golden Mask 1 HF? 12kHz alebo 18kHz? v kategórii - E-shop > Hobby detektory kovu > Golden Mask > Detektory kovu Golden Mask , uvádzate obe hodnoty v jednom popise ;-)

Tak teda na akej frekvencii vlastne pracuje Golden Mask 1 HF? 12kHz alebo 18kHz? v kategórii - E-shop > Hobby detektory kovu > Golden Mask > Detektory kovu Golden Mask , uvádzate obe hodnoty v jednom popise ;-)

GM 1 už se neprodává,, ted je GM 1+ HF což je 18 kHz :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru