Poklad stříbra ze Shropshire

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Pole v anglickém Shropshire patří mezi hledače s detektory kovu k vyhledávaným místům. V minulosti se tam už našlo několik pokladů, zadařilo se i trojici kamarádů. Před rokem narazili na hromadu stříbra ze čtvrtého a pátého století. Média o tom informovala až nyní.

Poklad obsahuje stříbrné mince i kousky šperků a nádobí. Byl zabalený v něčem z látky nebo kůže. To už nelze přesněji určit. Depot se podařil v čerstvě zoraném poli najít Stevu Lordemovi, Stevu Kingovi a Andymu Bijsterboschemovi. Když vykopali hrst mincí, informovali vztyčného důstojníka pro starožitnosti a památky Petera Reavilla. Příslušný koroner John Ellery následně rozhodl, že se místo nálezu prozkoumá.

„Zapojili jsme odborníky z Britského muzea, kteří se hned pustili do identifikace jednotlivých objevených předmětů. Myslím, že depotu můžeme říkat Wem Hoard,“ uvedl Ellery.

Téměř všechny mince a stříbrné talíře byly rozřezány, aby mohly být v době krize použity jako platidlo. „Je to největší hromada římských artefaktů, která se kdy podařila v Shropshire najít. Kromě mincí a talířů obsahuje depot i rozbité spony a brože. Podle odborníků z Britského muzea pochází poklad z období kolem čtvrtého až pátého století. Víme, že v této době se měnový systém na území Velké Británie úplně zhroutil. Rozhodující nebyla hodnota mincí, ale množství drahého kovu. Proto se mince a cenné předměty rozřezávaly, aby se mohly použít jako platidlo,“ poznamenal Reavill.

Římané opustili území Velká Británie v roce 402. „Můžeme to nazývat jako římský Brexit. Všechny předměty z cenných kovů se přeměnily v platidlo. Čím těžší byly, tím více jste za ně dostali. Cenné kovy se používaly i při nákupu zboží z ciziny. Ve Shropshire je toto období známé jako temný věk. Máme jen málo předmětů, které byly rozřezány jako platidlo. O to více je depot nalezený trojicí hledačů vzácný. Jsme jim opravdu vděční,“ prohlásil Reavill.

Trojice hledačů našla poklad během závodu, který pořádal jejich kamarád  John Parry. „Říkal jsem si, že taková soutěž je dobrá příležitost, najít něco vzácného,“ poznamenal Parry.

První stříbrnou minci vykopal Steve Lord. „Hned jsem zavolal na dva kamarády, aby mně pomohli hledat dál. Měl jsem tušení, že minci bude v zemi víc. Andy po chvíli vytáhl dalších sedm mincí. Nakonec jsme měli hrst stříbrna. Kromě mincí také brož a úlomky prstenů. Bylo to prostě neuvěřitelné,“ zavzpomínal Lord.

Zdroj: www.shropshirestar.com, www.bbc.com, www.ludlowadvertiser.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Clanek hezkej a nalez uzasnej, ale super taky je "vztycny dustojnik".

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru