Poklady ze Swansea

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Soubor vzácných artefaktů, které našli různí hledači s detektory kovu, se podařilo nashromáždit muzeu ve Swansea (Wales). Všechny tyto historické předměty byly nedávno prohlášeny za poklady. Některé z nich pochází až z doby bronzové.

Muzeum si získaných nálezů skutečně váží. Chtějí, aby z nich něco měla i veřejnost. „Z odborného hlediska nám nalezené poklady přinesly další podrobnosti o životě našich předků ve Swansea. Proto jsme o artefakty usilovali. Vystavíme je, aby se na všichni zájemci mohli přijít podívat,“ uvedla za muzeum Emma Williamsová.

Za poklady prohlásil nálezy podle zákona platného od roku 1996 koroner Colin Phillips. První ze vzácných předmětu objevil už v červnu 2011 detektorem kovu hledač Gary May ze St. Thomas. Konkrétně jde o stříbrnou brož a prsteny z olova a cínu, které podle oddělení historie a archeologie Národního muzea v Cardiffu pochází z 13. až 14. století. „Než jsem tento poklad našel, hledal jsem s detektory kovu několik let. Objevil jsem hodně věcí z doby bronzové a Římské říše. Měl jsem docela štěstí. Artefakty, o kterých je řeč, se nacházely v písku jen několik centimetrů pod zemí. Kdybych předměty nenašel, zaúřadoval by příliv,“ myslí si hledač.

Depot muzeu přenechal, aniž by si nárokoval nějakou odměnu. „S muzeem mám výborné vztahy. Vždycky mně pomohli, když jsem potřeboval poradit s nějakým nálezem. Proto jsem rád, že jim můžu takhle něco přenechat a budou z toho mít vlastně užitek všichni,“ povyprávěl Phillips.

Dalším nálezem, který patří do pokladů, je zlatý prsten. Detektorem kovu ho objevil Ronald Sanders v březnu 2013 v Port Eynon. Pravděpodobně pochází ze 17. století, obsahuje deset procent zlata. Dále muzeum získalo pět bronzových artefaktů nalezených Garym Valentinem. Konkrétně jde o kousky sekyrek. Nacházely se asi pětadvacet centimetrů pod zemí. Hledač je detektorem kovu našel v prosinci 2015. Podle archeologů pochází z doby bronzové.

Posledním předmětem je stříbrný prsten, který jistý hledač vybádal detektorem kovu v červenci 2016. Nacházel se devět centimetrů pod zemí. Obsahuje deset procent stříbra a podle všeho pochází z konce 15. nebo začátku 16. století. Jméno hledače muzeum nezveřejnilo.

Vedoucí sbírek a výzkumu v Národním muzeu ve Walesu Marek Redknap považuje nalezené artefakty ve Swansea za velmi vzácné a přístupu hledačů si cení. „Získali jsme tak cenné informace například o tom, jaký druh šperků byl ve Swansea v oběhu. A to zvlášť díky časovému rozptylu, ze kterého nalezené artefakty pochází,“ uzavřel Redknap.

Zdroj: www.walesonline.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

krása

Pěkné a díky za čtení ;-)

Už by bylo na čase mit taky takový podminky jako u nich škoda že tu je spousta důležitých osobností naivní a nic proto nedělají :-P

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru