Polský bagrista našel v rašeliništi středověký meč

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Koncem května byl v Polsku byl nalezen pozdně středověký meč ve velmi dobrém stavu. V rašeliništi jej objevil bagrista Wojciech Kot při odvodňování bažiny u obce Mircze v jihovýchodním Polsku.

Wojciech meč odnesl nejprve domů a následující den kontaktoval muzeum v Hrubieszowě a posléze meč předal. S experty se vrátil k rašeliništi a přesně jim popsal nálezovou situaci.

Situaci komentoval Bartłomiej Bartecki, ředitel muzea Stanisława Staszice v Hrubieszowě: "V místě nálezu je mokřina a rašeliniště. Je možné, že některý nešťastný rytíř do bažiny zapadl a nebo prostě meč ztratil. Jedná se o jedinečný nález nejen v rámci našeho regionu. Stojí za zmínku, že zatímco v muzejních sbírkách podobné artefakty existují, jejich objevy v terénu nejsou tak časté. I z tohoto důvodu pro nás meč představuje velmi důležité informace".

Meči chybí původní rukojeť, jež mohla být vyrobena ze dřeva, kosti či parohu, ale jinak je v dobrém stavu. Jeho původní hmotnost je odhadována na pouhých 1,5 kg, což je na 120 centimetrů dlouhou zbraň poměrně málo. Prodloužená rukojeť je ideální pro obouruční úchop. Takovéto provedení je typické zejména pro 14. století.

Na zadní straně meče je dodnes zřetelně vidět symbol kříže uvnitř heraldického štítu, což může být podle Barteckiho značka kováře. Meč představuje poctivou řemeslnou práci. Stále je dobře vyvážený, ve výborném stavu a nevykazuje žádné známky úmyslného vyřazení z důvodu poškození.

Oblast je prvně zmiňována až ve 13. století v souvislosti výstavbou několika loveckých chat. Tento region býval součástí (Kyjevské) Rusi, v roce 1366 připadl polskému království. Polský guvernér nechal postavit zámek v Hrubieszowě koncem 14. století, tedy přibližně v době, ze které pochází nalezený meč.

Archeologové plánují opakovanou návštěvu lokality a chtějí provést s ohledem na nevlídné půdní podmínky alespoň základní průzkum. Chovají naději, že v rašelině najdou další artefakty nebo součásti rytířského vybavení. Meč je nyní ve Varšavě, kde bude zakonzervován a zkoumán. Odborníci se snaží odhalit jakékoli indicie, které by mohly napomoci identifikovat původního vlastníka a poodhalit tak zapomenutý příběh meče. Po konzervaci a studiu se meč vrátí do Hrubieszowa, kde bude trvale vystaven v místním muzeu.

Protože nálezce meč odevzdal a předal všechny důležité informace, požádá ředitelství muzea ministerstvo kultury a národního dědictví o udělení odměny nebo alespoň oficiální poděkování a uznání za příkladnou spolupráci.

Roman Němec

Zdroje: zmescience.com, disclose.tv, thehistoryblog.com, news.nationalgeographic.com

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

150-tý článek a žádný nezklamal jen tak dál ..... :-) dík

http://www.securitymagazin.cz/historie/polak-nasel-stredoveky-mec-ze-13-stoleti-povaloval-se-v-bazine-1404056610.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Krásnej, třeba jim ještě vylezou nějaké detaily po RTG.

Stavyp: Už? Letí to no... A díky :-)

Otravnykomar ty fetuješ? Proboha co by to muselo bejt za frajera aby to udržel v ruce? V té době ještě nebyla stromba. A fakt nadělanej frajer měl 165cm. 8-)

http://news.nationalgeographic.com/2017/06/medieval-sword-found-poland-peat-bog-spd/

http://mentalfloss.com/article/502094/medieval-sword-discovered-polish-peat-bog

http://www.disclose.tv/news/medieval_longsword_found_in_polish_peat_bog/139436

http://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/medieval-sword-excellent-condition-accidentally-found-peat-bog-poland-021458

Hujere nebuď idiot, nebo ty mas snad patent na rozum?!

Ok kdy a kde? Ty podvodniku 8-)

Nic tady to nemá cenu. Mějte se tu fajn s tema svejma podvodama a pravdama. 8-)

Krásnej nález. Jenom nerozumím větě "nevykazuje žádné známky úmyslného vyřazení z důvodu poškození."
To fakt někdo řekl ?

hyena: tzn. že nebyl vyhozen na šroťák, třeba z důvodu zlomení.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru