Ponorka USS Grayback

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Po 75 letech se podařilo objevit vrak americké ponorky USS Grayback, která zmizela u pobřeží japonského ostrova Okinawa. Potopila se společně s osmdesátičlennou posádkou. Objevil ji tým hledačů pod názvem Lost 52e včele s průzkumníkem Timem Taylorem.

Osudným se ponorce USS Grayback a její posádce stal 28. leden 1944. Tenkrát vstoupila do své desáté bitvy, když z Pearl Harboru mířila do Východočínského moře. Podařilo se jí zničit dvě japonské nákladní lodě. Ona sama však také utrpěla ztráty, zbyly jí pouze dvě torpéda a měla se vrátit do Midway. Počítalo se, že se tam objeví nejpozději 7. března. Jenže se neznámo kde ztratila zhruba po třech týdnech. Americké námořnictvo ji nedokázalo nijak lokalizovat, prohlásili proto ponorku za ztracenou.

Po druhé světové válce americká armáda zkoumala japonské válečné záznamy, když pátrala po stopách, které by je mohly navést k ztraceným plavidlům. Našli zvukovou nahrávku, na které se uvádělo, že USS Grayback ztroskotala poté, co na ni dopadla bomba z japonského letadla. Dokonce zaznělo, kde přesně k útoku došlo. Ale kvůli špatnému překladu hledalo americké námořnictvo ponorku asi 160 kilometrů od místa, kde se plavidlo skutečně nachází.

Až nyní po více než sedmdesáti letech se podařilo zjistit skutečné souřadnice místa, kde k útoku došlo. A to díky japonskému vědci Yukata Iwasakiovi, který  si všiml chyby, když zkoumal záznamy z druhé světové války ve starých spisech japonského námořnictva ve městě Sasebo, které se nachází na západě ostrova Kjúšú. Na základě nových informací tak mohla skupina hledačů ponorek Lost 52 začít s pátráním po USS Grayback.

Netrvalo dlouho a ztracenou ponorku se jim skutečně podařilo u Okinawy najít. Stejně jako v předchozích případech hodlá Lost 52 zdokumentovat příběh ponorky. Nehledají je totiž proto, aby je vytáhli z moře a obnovili. Po ztracených ponorkách pátrají, aby mohli budoucím generacím obstarat co nenejvíce informací o druhé světové válce, námořnictvu apod.

Na prohledávání dna moře běžně používají speciální roboty, kteří jsou uzpůsobení k práci pod vodou. V podstatě vypadají jako vozítka na dálkové ovládání, která na sobě mají kamery. Jsou tudíž schopná snímat, co se v moři nachází. O objevu USS Grayback se už dozvěděli někteří příbuzní obětí, kterým se ulevilo, že můžou tuto kapitolu uzavřít.

Video

Zdroj: www.cnn.com, www.mentalfloss.com

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Bohužel Americké druhoválečné ponorky byly špatné.A i posádky nebyl tak dobré jako ty německé.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru