Pořádně vykoupaný test detektoru Mars MD Gauss

Kategorie: Detektory kovů - Recenze a Testy , Mars - recenze a testy

Když jsem se konečně dočkal, samozřejmě o víc jak týden později (pošta či darební předchůdci...), bylo to asi nejhorší období čtyř dnů v měsíci. Jak by řekl klasik "chčije a chčije" .. Klasik ale netušil další superzážitky, jako že si někde zapomenu kanady a holinky a že bomber po letech není až tak nepromokavý jak bych čekal.

Těch pár hledání v teniskách fááákt nezapomenu, každopádně pro Gausse jsem si do Jílového zajel a zahájil přípravy na hledání. Na radu kamaráda jsem nainstaloval aplikaci Aladin (že prej super na déšť). Tak to jóóó...ráno vyrážím v 8 hodin s tím, že Aladin ukazuje, že pršet bude cca ve 13 hodin a stěrače v autě aktuálně hlásí : "hlavně nevylejzej z auta".  Přeci nejsem z cukru, TO DÁM ... Jedu na lokalitu, kde se dá občas ještě něco vyšťourat. Aplikace ONE SOIL hlásí spoustu hnědých polí v okolí, tak to snad půjde. Přijíždím za Brandýs nebo Starou Boleslav, dodnes nevím který břeh je čí :), a můj stěračový meteoradar jede na nejvyšší obrátky takže žůžo.

Z původního úmyslu, že natočím video z reálného hledání, nic nebude, protože slejvák je tak intenzivní, že to kamera  nedává. Chvíli ještě na mobilu hledám, zda je Gauss voděodolný , což bez brejlí na čtení je v tu chvíli úplně jedno, samozřejmě nemám u sebe ani pytlík na svačinu na překrytí jednotky a tak usuzuju podle zpracování krabičky, folie a tlačítek to bude OK. Zádrhel přišel ihned následovně. Tester přede mnou utáhnul zámek tyče tak, že jsem i přes veškerou snahu nebyl schopnej ho povolit. Od té doby co jezdím v autě, na kterém si ani nejsem schopen nic krom výměny kola opravit, nevozím s sebou ani nářadí. Mírně rozladěný odjíždím na nedalekou pumpu s dotazem, zda nemají na půjčení sikovky.

Heureka, ochotně je přináší a dotazuje se, že co je to za detektor, že také hledá a tento nezná a proč ty kleště? Přichází super chvíle se spoustou chvály na adresu toho, kdo to utáhnul a také machrování o jakou to novinku se jedná. Problém vyřešen, vracím se na pole nakopnutej adrenalinem. Zapnu detík, odladím zem, všechno vyšponované, jak taky jinak bez těch brejlí co jsou doma na stole :) Každopádně nastavení GAIN na 35 protože vím, že naplno není u většiny detektorù to pravé, DISC na 0 když už si matně z překládání pamatuju, že se tam láme zvuk hlubokého a vysokého tónu, FREQ na některé H, když už tak mě samozřejmě první zajímá těch 48 Khz, SEARCH na Hi a MODE na An .

S tímto nastavením jsem hledal cca 4 hodinky, pak už byla sluchátka nasáknutá vodou a začala mít takový zvláštní dutý zvuk, a já zmodralé prsty a totálně promočenej už jsem to taky nedával. Každopádně hledání na toto nastavení mi ze začátku přišlo trochu divoké a ukvíkané, ale po chvíli docela čitelné. Tam kde byl sice barevný signál, ale kolem spousta železného zvuku, bylo to vždy velké železo kdejakého patvaru. Barev jsem vykopal plnou kapsu, z toho cca 10 mincí, dvě Ag, svátostku, psíka křesadlo a nějaké to olovo.

Doma jsem dal vše sušit a nabíjet. Tady musím vyzdvihnout magnetický konektor na jednotce, který se perfektně přichytává. Obvolal jsem kamarády na druhý den hledání a přečetl si pár věcí z návodu o SEARCH a MODE.

Ráno opět Aladin mele své zaručené předpovědi a venku samozřejmě leje jako z konve. Nicméně dva kámoši se podvolili a vyrážíme na jednu pùvodně dojnou louku docela šíleně zamořenou železem. Po čtvrthodince posměchu na moje teniskové obutí jdeme hledat a vybaven tentokrát brejlema jdu i různě přenastavovat Gaussíka. Tentokrát zkouším i nižší frekvenci 16KHz, která je o poznání klidnější a hodnější. Zkouším také chodit v režimech střídavě  CL a cL. Nakonec končím u H frekvence 48KHz Hi a An MODE, které mě baví asi nejvíc. Sice ukvíkané na takovém množství železa, ale analogová odezva dává dle mého soudu nejvíc informací. Do takto zamořeného prostředí železem bych uvítal určitě menší sondu na separaci, TIGER je ještě moc velký a zahlcuje se. Po třech hodinách nás fakt silný a studený déšť vyhnal domù. Jsem rád.. mám toho dost. Další den ráno při pohledu z okna vyhlašuju stávku a s výmluvou, že věci jako sluchátka a detektor musí uschnout pro dalšího testera, nikam nejdu.

Tak a tady moje hodnocení detektoru:

Konstrukce je  pevná a vyvážená, dobře zpracovaná. Nikde nic neviklá, zámek drží (až moc – i já ho rukou dost utáhnul, že nešel povolit), nasouvací jednotka drží dobře a až delší čas ukáže jestli to nebude jinak.

Nastavení je jednoduché, intuitivní a stačí se jen naučit co která položka v malém menu znamená. Myslím, že každý  hledač si mùže v nastavení najít kombinaci, která mu bude vyhovovat. Bohužel jsem za tak krátký čas a nepřízeň počasí nemohl otestovat rozdíly v manuální a automatické zemi a různé jejich kombinace s frekvencí a hledacími režimy a módy vyhodnocení.

Při nastavení 16KHz SEARCH no a MODE CL a cL je detektor hodný, celkem klidný a určitě vhodný i pro nějakého toho nováčka. V železem zamořeném prostředí mně přišlo lepší Search nastavené na Hi .

MODE je zvláštní, protože každému bude vyhovovat určitě něco jiného. Mě osobně  oslovilo An ale klidnější CL a cL s lepším číslicovým vyhodnocením bude mít jistě spoustu svých fanouškù. Vše bude záležet samozřejmě na typu půdy.

Nastavení 48KHz je trošku jiná liga, určitě lepší na drobné cíle, ale také mnohem “živější” v železe a chce si to pohrát s dalšími režimy. Pro zkušeného hledače s dobrým sluchem klidně i v An vyhodnocení.

Bezdrátový přenos

Přenos je velmi rychlý s okamžitou odezvou, to už známe ostatně z bezdrátového setu MD link. Zapojení krabičky, přepínání kanálů a párování je velmi jednoduché a měl by ho každý zvládnout.  Sluchátka jsou ,asi ne úplně do horka , ale v zimě a marastu jsem byl za ně rád. Do krabičky si ovšem mùžete připojit jakákoliv svoje oblíbená sluchátka.

Závěr

Osobně mě detektor oslovil a po pár hodinkách jsme se i sžili tak, že jsem nekopal žádné nechtěné železo. Jediné drobné mínus vidím v tom, že mu chutná koks, což ale u takové frekvence není nic neobvyklého.
Za mne to je ve své cenové kategorii hodně velký favorit. Možnost dvou frekvencí, 16KHz jako All terén a vysoké 48KHz na drobné cíle, je výbornou kombinací. Rád se k detektoru ještě vrátím a popřípadě natočím nějaké to video z reálného hledání s různými kombinacemi SEARCH a MODE.

Dan Habán

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Příjemně, čtivě sepsáno. Moc pěkná recenze.

4 hodiny v lijáku cituji:"Barev jsem vykopal plnou kapsu z toho cca 10 mincí,dvě Ag,svátosku,psíka křesadlo a nějaké to olovo" Dál už jsem to nečetl.Díky Dane, :-P

PARÁDA - no vida končně to někdo zpracoval ;-). A já už myslel že další recenze nebude :-) :-D

Další už je na cestě .)

Díky moc za super recenzi. Mohl by jsi to jen tak zhruba a od boku porovnat s NOXem 600?
Docela po tomhle detektoru koukám jen se trochu bojím země původu :-D

Přečetl jsem si dnes všechny recenze, které byly doposud na adresu MD Gauss napsány a zjistil jsem, že tomu všemu chybí vlastně ta nejdůležitější informace. To, že je detektor voděodolný, na kolik pracuje Khz a jaké jsou jeho pracovní módy se dozvíme při načtení libovolného odkazu na Google.To nejhlavnější, co zajímá každého potencionálního kupce je dosah.

Marek zpracovával v minulosti špičkové recenze detektorů, které nabízel. Nejdříve shrnul tyto základní údaje a následně každou recenzi detektoru doplnil tabulkou adekvátních dosahů na různé objekty v různých prostředí. Přesně tohle by asi ráda znala většina z nás a pokud bude přiloženo dosahové srovnání s ikonou současného hledání Equinoxem, tak pak to bude recenze par excellence.
Např. www.lovecpokladu.cz/home/detektor-kovu-tesoro-eurosabre-ii-sestimesicni-test-4999

Jinak platí co jsem napsal. Tato recenze je velice pěkně a čtivě napsána, ale......

To: namor Jen bych chtěl připomenout že jde o testování v reálném terénu. Tedy o skutečném chození po poli, lese a pod. Vžádném svém testu a to ani teď Habán netestoval dosah na poligonu. Já osobně poligony nemám rád ato z jednoho prostého důvodu. Protože víš předem co pod cívkou máš ! A to tvé vědomí chtě nechtě ovlivní natolik, že nastavíš detektor na hraniční maximum, tak aby si ten cíl chytil. Vreálu je to ale jiné. Chodíš a nevíš co pod cívkou máš. A různé typy půd, ikdyž máš odladěno na to mají taky vliv. Navíc svou recenzi jsem provedl a popsal bez komerčního záměru. Tedy je mi jedno jestli se bude prodávat víc nebo míň. Mě šlo především o to jak se skutečně chová v terénu a nemalou měrou rozhodovalo i to jestli mi sedne nebo ne. Ono ruku na srdce - ten dosah taky není všechno. Každopádně Gaus má dosah opravdu velice slušný. A to že mi naprosto sedl zdůrazňovat nemusím. Jenomže každý má jiné představy a nároky. Kupříkladu je pro mne Gaus daleko lepší než Equinox 800. A opět se budu opakovat EQ nijak nehaním - mě prostě nesedí ve více věcech které ovšem Gaus má v pohodě a stejně tak mé současné Amfibio. Když by se mě někdo dnes zeptal jestli bych ještě jednou nechtěl vyzkoušet Noxe, rozhodně bych řekl že ne, ty tři měsíce mi naprosto stačili. ;-) Navíc si myslím že tyto nezávislé testy několika detektorářů jsou daleko průkaznější a vypovídající než cokoliv jiného. A k tomu odkazu, uvědom si že ten test probíhal půl roku 8-)

cobra - díky za reakci, jsem rád, že se mému názoru chceš věnovat.
Nicméně stále se domnívám, že informace o dosahu detektorů jsou pro většinu potencionálních zájemců alfou a omegou při nákupu nového stroje. I já jsem v minulosti na základě Markových recenzí vyměnil svůj starý detektor za ES II a znovu o několik let později ES II vyměnil za DeLeon pod vlivem recenze na Tesoro DL.
Chápu a věřím ti, že ty jsi zmíněný detektor testoval podle svých potřeb bez nějakého vlivu na prodej a stejně bych postupoval i já. Každý z pokročilých uživatelů vyžaduje něco jiného. Pro mne je nejdůležitější kultivovaný chod detektoru, ovšem ve spojení seriozního dosahu.

Zkrátka tyto informace jsou relevantní a vzhledem k tomu, že Habán je prodejcem detektorů, jsem přesvědčen o významnosti těchto informací v recenzi.

Tvl ten Cobra zase.... :-D :-DPobavil.. :-D

Hodně dobrý,

Dík

To: marczus Nějak nechápu - tady nejde o pobavení ale názor.

To: namor Ono je vlastně stejně jedno co napíšu... Prostě existují zarytí zastánci Minelabu, Deuse, Nokty apod. A ty si stejně nepustí nic do hlavy. Já už svůj názor změnil a značka detektoru pro mne není prioritou. Jasně s tím dosahem ti rozumím, je blbost mít špičkovej detektor s bleskovou odezvou, neuvěřitelnou separací ale Jednokrejcar nevidět hlouběji víc jak 10 cm ;-) 8-)

cobra - vůbec není jedno co napíšeš. Je to důležité už jenom proto, že svůj názor veřejně presentuješ a stojíš si za ním. Kolik z těch 1650 lidí, co tento článek četli, to udělá :-)
Zarytí zastánci jsou v pořádku. Já jsem např. zarytý Škodovkář a ještě žádná recenze mě nepřesvědčila, abych svou zarytost k jedné jediné značce přehodnotil. To jen takové malé odbočení.
Dál bych to asi nepitval a budu věřit, že další recenze jakéhokoliv detektoru se budou více věnovat dosahu, tak jak to bylo dříve zvykem např.u Markových recenzí. Pro mě osobně je to důležité.
Hezký podzim všem.Roman

To: Cobra,. Je to dobrá recenze, lidi jsou různí a různé chutě mají......
Obě jsou dobře...

Dane já zrovna ten den byl u Starý Boleslavi. To vědět tak jsem se přijel podívat na bahňáka. Recenze kvalitní. Jen mě fakt mrzí že jsem tě neviděl. :-D

Zrovna mi psal Roman, že by měk tu svojí recenzi posílat dnes. Tak budete mít další porovnání :)

To Honzatuu : Porovnávat s Noxem bych to nechtěl. Za prvé jsem dost dlouho multifrekvenčně založenej , tak by to asi nebylo úplně objektivní a za druhé je to nesrovnávatelné. Je to jako bys srovnával u motorek CBR 900RR a XJR 1300 - obě jsou dobré a super se projedeš ale z jedné bolej záda a na druhé krk ;-) Ale dobrá i přes to že jsem NOXař , tak se mě tahle východní mašinka líbí a určitě se jí budu chtít ještě pověnovat..

To namor: Měl jsem to opravdu jen ty tři dni co lilo a můj polygon zničili z části bezdomovci holením kabelů a část nějakej dobrák vykopal. No a polygon v Jílovém je také vykopanej. O výpovědi airtestu ani nebudu mluvit. Při hledání mě dosahy přišli fajn ale objektivita bez testu na polygonu nic nepoví. A kopat v tom lijáku nějakej svahovej to bych ani náhodou nedal ;-) Škoda že nebylo počasí mám připravené dvě kamery , jednu na detektor a druhou na čelo..

To waffen : Byl jsem až za Kostelcem , škoda

;-)

To Habán: samozřejmě ti rozumím (i jako celoživotní motorkář :-D)
Jen mě to zajímalo a ten detektor mě docela láká a proto nasávám info. Jinak se svým NOXem jsem spokojený.

habán - to jsi měl opravdu mizerné podmínky. Jinak jak z Tvé reakce plyne, pokud by bylo kde testovat, tak jsi dosahy přidal.To mě těší.

To: Elmara - tak co je s tím Romanem ? :,-(

Napsal že do dneška do večera. Ale nevím jak to dopadne, zdá se že tam vypuknul mor....

:-D :-D :-D :-D :-D

No, já to nevím zda to vlastně je taková legrace. Mají malá děcka. Doufám se tím rychle prokřešou ;-)

Jo takhle - to není MOR ale Covid.... já myslel že to píšeš s nadsázkou......

covid je ksindl, sebral mi čich.

tak ještě že máš psa :)

:-D :-D

Dane a co vyzkoušet místo Alibaby,Norský stránky(Yr)? :-D ;-)
-jinak recenze pobavila,paráda :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru