Poslední signál při posledním hledání roku – zlatý prsten z občanské války

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Každý zkušenější hledač to zažil – při cestě zpět k autu jako jeden z posledních signálů nezřídka přijde zajímavý nález. Detektorista Lee Morgan z ostrova Man toto „pravidlo“ povýšil na další úroveň: Při posledním hledání loňského roku měl při návratu k autu poslední signál, který se rozhodl kopat. Výsledkem je vzácný 350 let starý zlatý smuteční prsten s broušeným křišťálem, který patřil vysoce postavenému bohatému šlechtici. Nyní byl prohlášen za poklad.
Lee Morgan prsten objevil jednoho pozdního odpoledne koncem prosince. Šperk pochází z období anglické občanské války (1642 – 1651). „Najít takto velkolepý předmět byl fantastický pocit,“ řekl Lee Morgan pro BBC. Zlatý artefakt krátce nato ohlásil a později předal Manskému muzeu. Protože mezi ohlášením a odevzdáním musel prsten přes svátky ohlídat, raději jej nosil stále u sebe a dokonce s ním i spal – měl jej pod polštářem.

Pan Morgan řekl, že nález byl doslova „posledním signálem celého roku“, když detekoval na poli spolu s jeho rodiči. Po dvouhodinovém hledání se rozhodl vrátit zpět k autu, když zaznamenal signál v oblasti, kterou již předtím rozsáhle prohledal. Z nevelké hloubky se z hlíny „vyloupl“ dokonale zachovalý prsten, který v okamžiku nálezu dle Morgana „vypadal stejně jako v den, kdy byl vyroben“. Lee poté dodal: „Nečekal jsem, že to bude tak velkolepé, jak to doopravdy bylo.“
„Zatímco samotný nález byl šokem, odhalení příběhu za ním bylo ještě napínavější“, vyprávěl šťastný nálezce. Prsten totiž pochází z poloviny 16. století a zlaté iniciály JD pod kamenem naznačují, že mohl být ztohoven na památku úmrtí 7. hraběte z Derby, lorda z ostrova Man Jamese Stanleyho, jak uvádí dr. Alison Foxová, kurátorka muzea: „Prsten je malý a poměrně jemný, ale kvalitní a neporušený. Kvalita napovídá, že byl vyroben pro jednotlivce s vysokým společenským statusem. Je nepravděpodobné, že bychom dokázali s jistotou určit, kdo prsten vlastnil nebo koho měl připomínat, ale existuje možnost, že by mohl být spojován s rodinou Stanleyů, dříve pánů ostrova Man. Iniciály JD mohou odkazovat na Jamese Stanleyho, zastánce monarchistů v občanské válce. Dopisy a dokumenty z té doby ukazují, že se podepisoval jako J. Derby, takže iniciály JD by tomu odpovídaly.“

James Stanley nebyl zpočátku příliš aktivní, nezapojoval se do politických konfliktů mezi poslanci a monarchisty, ale když vypukla válka v roce 1642, přidal se k monarchistům a velel jejich jednotkám v mnoha bitvách, často však prohrával. V září 1651 byl v poslední bitvě anglické občanské války u Worcesteru zajat. O měsíc později byl souzen za velezradu proti Charlesu Stuartovi dle zákona, který vešel v platnost o měsíc dříve. Poměrně rychle byl usvědčen a následně popraven. Prsten mohla nechat zhotovit jeho manželka Charlotte a sama jej nosit, případně ho věnovat dceři jako památku na otce.

Artefakty nalezené na ostrově musí být nahlášeny organizaci Manx National Heritage a pokud je předmět prohlášen za poklad, nálezce je odškodněn. Lee má ovšem značné štěstí, neboť se jedná již o třetí jeho nález uznaný pokladem od roku 2008, kdy začal hledat s detektorem kovů. V minulosti našel stříbrný vikinský ingot a také mincovní depot. Podle pana Morgana je muzeum „tím nejlepším místem“ pro takové nálezy, protože jsou „součástí historie ostrova Man“.

Roman Němec

Prsten záhy po vyjmutí ze země


Prsten z období anglické občanské války možná patřil lordu Stanleymu


Lord James Stanley s manželkou Charlotte Stanley (rozenou de La Trémoille) a dcerou Henrietou Marií Stanley


Lee Morgen před muzeem, kde je prsten vystaven

Zdroje: bbc.com, thehistoryblog.com, dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ten je.Krásna zlatnická práce ;-)

Pěkný kousek, měl bych ke článku ale asi 2 výtky.
1. Asi lordovi nepatřil, když byl vyroben nejspíš jako smuteční k jeho úmrtí.
2. Cituji: Prsten totiž pochází z poloviny 16. století.... Spíš poloviny 17.
Takové faux pas by se právě tobě stávat neměly ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru