Potopený tanker z druhé světové války

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Podvodní archeologové často zkoumají potopené lodě a ponorky z druhé světové války. To ale není zdaleka všechno. Aktuálně se zabývají britským tankerem pod názvem Coimbra, který v roce 1942 torpédovala německá ponorka. Spolu s dalšími odborníky se snaží zabránit neštěstí. Reálně totiž hrozí, že z tankeru začne unikat do oceánu ropa.

Tanker u amerického pobřeží zklikvidovala válečná ponorka německého námořnictva, kterým se všeobecně říkalo U-Boot. Jde o zkratku z německého Unterseeboot, což v překladu znamená podmořský člun. Toto označení se používalo pro ponorky během první i druhé světové války.

Úniku ropy z britského tankeru se snaží zabránit dva týmy odborníků. Coimbra byla jednou ze 148 plavidel, které se ponorkám U-Boot u amerického pobřeží podařilo zlikvidovat. Už před čtyřmi lety se olejová skvrna objevila třicet mil od pobřeží Long Islandu. Na základě toho se podařilo zjistit, kde se vrak tankeru konkrétně nachází. Tým specialistů věří, že se jim podaří zabránit katastrofě.

Od dubna na tom společně pracují členové pobřežní stráže, odborníci z ministerstva ochrany životního prostředí a ze soukromé společnosti Resolve Marine. Do poloviny května odčerpali z tankeru přes 235 litrů ropy. Tým bude pokračovat v práci, dokud nedostanou z tankeru veškerou ropu a nepomine tak nebezpečí znečištění vody v oceánu. Odhadují, že to bude trvat několik týdnů až měsíců.

Tanker pak nechají na místě jako místo posledního odpočinku posádky, která tam zemřela, když se plavidlo potopilo. K jejímu zasažení došlo 15. ledna 1942 po deváté hodině večer. Torpédo mířilo přímo na strojovnu. Noční obloha se v důsledku velké exploze rozzářila, oheň viděli až obyvatelé Hamptons na Long Islandu, který byl od tankeru vzdálený asi 27 mil. Hned upozornili úřady, že se něco děje.

Do moře uniklo část ropy, kterou tanker převážel. Na dno dopadl během pár minut. Ani jeden z pěti člunů na palubě nemohl být bezpečně spuštěný. Na dvou raftech se podařilo zachránit jen devět členů posádky, dalších dvanáct se pak drželo převráceného záchranného člunu. Po nějaké době se jim ho naštěstí podařilo otočit. Avšak ještě nějakou dobu seděli mokří v mrazu, přežili jen dva. Až po dvanácti hodinách jim přijela na pomoc loď USS Rowan. Přímo v tankeru pak zemřelo dalších pětadvacet členů posádky.

Zdroj: www.forces.net, www.uboat.net

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

mňam

Ty úniky z vraků jsou dost nebezpečné, viděl jsem o tom dokumentární film. Těch vraků je spousta a odčerpat palivo z nádrží je složité.

Tak jestli od dubna do poloviny května z vraku odčerpali 235 litrů ropy, jak se v článku píše, a jedná se skutečně o tanker, tak předpokládám že do konce tohoto století to už nestihnou. ;-)

Dívala jsem se, jestli to sedí a fakt píšou 235 litrů :-) :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru