Použití programu GIMP pro detektoráře

Kategorie: Mapy a GPS

Jednoduchý návod jak si ulehčit hledání nových lokalit.

Program GIMP je freeware program pro manipulaci z obrazovými daty. Pochází z prostředí Linuxu, existuje ale i verze pro Windows. Narazil jsem na internetu na detektoráře, kterého napadlo využít možností tohoto programu ve spojení s historickými mapami na Seznamu, případně kontaminace.cenia.cz. Bohužel původní odkaz nemohu najít. Pokud by jej někdo znal, rád jej doplním jako zdroj. Protože GIMP toho umí opravdu hodně, napadlo mě využít jeho schopností k vylepšení zmiňované metody. Pokud vím, moje vylepšení původní metoda neobsahovala, možná jsem ale jen špatně četl:)

Program GIMP je možné stáhnout tady: http://gimp-win.sourceforge.net/ Stačí kliknout na "Stable version" a pak na další straně na "Download". Program má tu výhodu, že jde nainstalovat i v češtině. Po instaci GIMP spustíme a na mapy.cz nebo jinde si zobrazíme požadovanou část dnešní mapy. Když jsme se zobrazením spokojeni, stiskem klávesy "Print Screen" uložíme obrazovku do schránky. Přepneme do okna GIMPu a pomocí CTRL+V
vložíme obrazovku ze schránky do GIMPU. Poté v okně prohlížeče přepneme BEZE ZMĚNY zvětšení nebo polohy do historické mapy. Opakujeme postup "Print Screen", přepnout na GIMP, CTRL+V. Druhá obrazovka se vloží do nové vrstvy. Na prvním obrázku je vidět okno vrstev standardně umístěné na pravo.

Pomocí symbolu oka u názvu vrstvy je možné vypínat její viditelnost, lze tedy zobrazit jednu nebo druhou mapu. Čím výše je vrstva v seznamu, tím "blíže" je k uživateli, můžeme si vrstvy představit jako listy papíru naskládané na sobě. Pořadí vrstev se dá měnit pomocí označení vrstvy a posunem zelenými šipkami. Trik spočívá v tom, že vrchní vrstvu učiníme průhlednou pomocí slideru "Krytí". Jeho posunem doleva činíme horní vrstvu průhlednější a začíná
tedy "prosvítat" spodní vrstva. Doporučuji zkusit, která vrstva se více hodí jako průhledná a která jako podklad. Pokud jste spokojeni s výsledkem, stačí obrázek uložit, případně vytisknout.

Pokud si chceme některé věci zvýraznit, je nejlepší učinit tak ve zvláštní vrstvě. Tu přidáme kliknutím pravým tlačítkem do seznamu vrstev a výběrem "Nová vrstva" z kontextového menu. Poté můžeme libovolně využívat nástroje jako tužka nebo štětec ke zvýraznění detailů, přidání poznámek, atd.

Doporučuji hotovou mapu ukládat v nativním formátu GIMPu, abyste se k ní mohli kdykoliv vrátit a upravovat po vrstvách. Obvykle si ještě obrázek vyexportuji ve formátu JPEG a oříznu okraje v programu Irfan View. Šlo by to samozřejmě i v GIMPu, Irfan View ale používám velmi často na ořezávání a změnu formátu fotek, je to velice rychlé a jednoduché.

Původní metoda spočívala ve vyznačení starých cest pomocí nástroje štětec do nové vrstvy a poté byla historická vrstva úplně vypnutá. Myslím si, že s průhledností je to mnohem rychlejší a o trochu elegantnější. Jak jsem již naznačil v úvodu - určitě nejsem první, kdo tuhle metodu používá, ale myslím, že stojí za to se o ni podělit.

Závěrem přikládám několik obrázků jako příklad.

Okno vrstev programu GIMP
Okno vrstev programu GIMP
Turistická mapa s okolím Hořovic
Turistická mapa s okolím Hořovic
Turistická mapa s okolím Hořovic jako průhledná vrstva nad historickou mapou
Turistická mapa s okolím Hořovic jako průhledná vrstva nad historickou mapou
...a s poznámkami v nové vrstvě:)
...a s poznámkami v nové vrstvě:)
Současná fotomapa okolí Hořovic
Současná fotomapa okolí Hořovic
Průhledná historická vrstva krásně ukazuje, kde přesně bývala pole.
Průhledná historická vrstva krásně ukazuje, kde přesně bývala pole.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Koukám že jsi možná někde viděl mé příspěvky s mapami na stejné téma. Psal sem to i sem. Poradím že průhlednost je v tomto případě málo efektivní... Kukni jak je lepší udělat to překrývání:
http://rellik.profitux.cz/?page=mapy
;-)

Mrcasu zdar vše co popisuješ je naprosto fantastické jen jsem asi stoupa ale kde vezmu ty historické mapy abych provedl srovnání ???
Sorry za asi blbej dotaz ale prosím help :,-( :-O :,-(

Mrcasu zdar vše co popisuješ je naprosto fantastické jen jsem asi stoupa ale kde vezmu ty historické mapy abych provedl srovnání ???
Sorry za asi blbej dotaz ale prosím help :,-( :-O :,-(

Mrcasu zdar vše co popisuješ je naprosto fantastické jen jsem asi stoupa ale kde vezmu ty historické mapy abych provedl srovnání ???
Sorry za asi blbej dotaz ale prosím help :,-( :-O :,-(

Nejjednodušší je to takto:
Na http://www.mapy.cz/ vlevo nahoře rozklikni "Další mapy" a zvol "Historická 1836-52".

Já to tušil, že měl někdo stejný nápad přede mnou:) Stránky z odkazu jsem fakt neviděl (a ani článek tady, nejsem tu zase tak dlouho). Viděl jsem jiné stránky - do nové vrstvy se tam cesty zakreslovaly štětcem, ještě doporučoval červenou barvu a stopu číslo 3. Taky používal Print Screen a ne ukládání pomocí tisku mapy a pravého tlačítka. Díky za doplnění, máš to vychytané. Mě to napadlo dnes cestou z práce, tak jsem to zkusil a výsledky mě nadchly :-)

kremator: tak to jsi někde viděl kopii mého původního návodu. Tam sem to řešil přes printscreen a obkreslováním cest. Pak sem to předělal pomocí toho překrývání vrstev. :-)
Původní návod je k vidění tady:
www.lovecpokladu.cz/secret-clanky/hratky-s-mapou-2288
;-)

Ahoj,
můžeš také zkusit: http://oldmaps.geolab.cz
a zvolit si I. vojenské mapování – josefské
1764-1768 a 1780-1783 (rektifikace), měřítko 1: 28 800 pro Čechy_Moravu_Slezko a další. Mapy jsou to opravdu zajímavé.

Né kopii. Moji vlastní verzi ;-) Nedávno jsem přišel na další zajímavý trik. Printscreen turistické mapy a v měřítku si udělejte kružnici o poloměru 2,5km na jiný obrázek, uložte jako *.gif a nechte zmizet podkladovou barvu. Výsledné kružnice vkládejte do center vsí. Pokud takto pokryjete určitou oblast, vyplivne vám to bílá místa, kde stáli vsi. Průměrná vzdálenost vsí je právě 2,5km. Pokud tam vesnice chybí a je tam křižovatka cest nebo vodní zdroj, byla tam ves.

No, každopádně je to super metoda a neškodí jednou za čas si ji připomenout 8-) Azazi, Tvůj trik zkusím taky.

naučil jsem se stejnou věc dělat v programu PhotoFiltre.
Výsledek je parádní a jednoduché jako facka ;-) Není problém to pochopit v páru sekundách

Pokud se nechcete uprintscreenovat, tak zkuste MapGrabber, kterej umí automaticky stáhnout téměř libovolný mapy, v libovolnym měřítku. Vyplatí se hlavně, když chcete větší kus mapy, která se nevejde na jednu obrazovku...
Navíc jako bonus pro vlastníky GPS to umí výslednou mapu opatřit GPS značkama a použít jako podklad pro GPS :-) Čili žádný překrývání nepotřebuju. Na mobilu s GPS si otevřu program TrekBuddy a v něm otevřu historický mapy a GPS mi na nich ukáže mojí přesnou polohu...

Tímhletím si ušetřím ruční kreslení do fotomapy. Mám Garmin E-TREX LEGEND HCX.Teď jde o určení polohy cesty v širém lánu.Jde nějak nahrát histor. mapu do této navigace? o:-)

Až se najde chvilka, zkusím napsat pokračování - a to hlavně na základě skvělých podnětů z této debaty. Těšit se můžete také na letmé seznámení a moji dosavadní zkušenost s programy MapGrabber a OziExplorer.

Kdysi jsem se okrajově zabýval podobným problémem - jak dostat naskenovanou mapu do GPS. Bohužel detaily si nepamatuji, ale myslím, že to kolega řešil zakoupením PDA s Windows CE:). Strejda google mi našel jenom tohle - http://moagu.com/?page_id=9

Také se "pochlubím" svým specifickým způsobem překrývání map :-DŽádné programy,žádné zdlouhavé úpravy:najel jsem si na Mapy.cz historickou mapu aktuálního území,nasadil na monitor průhlednou folii,na ní slabou fixou obtáhl všechny staré cesty a jiné potřebné body,pak jsem jen překliknul na letecké mapy a to celé ofotil,pak už stačí jen výslednou mapku-fotku vytisknout aje to.Myslím,že je to nejjednodušší ikdyž možná ne tak precizní způsob "prolnutí" map 8-)

To je anglicky, takže toho moc nevím... :,-(

Jsou to dobré nápady všechny jsou funkční ale byli vydány Mullerovy mapy na CD jsou to staré mapy digitalizovány a je nanich staré cesty. Dnes se podle nich dělají ciklistesky a hojně to používají všichni jsou dost přesné ale je problém je sehnat byli vydány jen v malé míře.

Už se s tím peru druhej den a nena ne vyhrát.. :-/

Už se s tím peru druhej den a nena ne vyhrát.. :-/

Mullerovo mapování? Vždyť jsou to jen nahrubo zobrazené cesty. Pokud má výsledná "detektorářská" mapa za něco stát. Musí se brát v úvahu i 1. voj. mapování, na 2. již chybí řada rybníků, lesy mají větší plochu. Pokud jdete po starších Ag, apod. je důležité si vytipovat místa mezi vesnicema, kde asi nebylo pole. Dnešní lesy mají v některých oblastech republiky větší rozlohu než ve středověku. Takových různých "proměnných" je mnohem více a vytipovat skutečně plodnou lokalitu chce zkušenosti a hodně štěstí.

Zdrace chlapáci,
já když hledám válečný místa, používám web www.kontaminace.cenia.cz, která je ze snímků z let 1947-56, což je relativne krátce po válce a výhoda je ta, že jde i přepínat mezi mapou novodobou.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru