Pozůstatky vikingské vesnice v Dublinu

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Z mimořádného nálezu se radují irští archeologové. Nedávno v Dublinu objevili pozůstatky vikingské vesnice. Spustili rozsáhlý výzkum a našli vzácné artefakty. Kromě částečných obvodových zdí vykopali také kožené boty či dřevěné nádoby. Jsou ve výborném stavu, což archeologové přisuzují tomu, že dotyčná oblast byla v minulosti zaplavená.



Na pozůstatky vesnice se došlo díky připravované stavbě hotelu, který má mít 234 lůžek.  Archeolog Aisling Collins říká, že měli obrovské štěstí. „Artefakty, které jsme našli, jsou opravdu unikátní. Je to neuvěřitelné. Někdy můžete roky pracovat na jednou místě a nic takového prostě nenajdete,“ vysvětlil Collins, proč mají z nálezu vikingské vesnice velkou radost.

Podle archeologů vesnice vznikla asi v jedenáctém století. Kromě kožených bot a dřevěných nádob tam našli předměty vyrobené z kostí, ozdobnou tyč nebo klíč ze slitiny mědi. Na několika místech vykopali také věci z keramiky. Nejcennějším nálezem je příklad umělecké graffiti vytesané do kusu břidlice. Obrázek znázorňuje postavu na koni se štítem a mečem. Jsou tam také dva ptáci. Břidlice s obrázkem se nacházela v zadní části jednoho z domů. „Pro nás jsou to důkazy průmyslové činnosti. Hodně používali kosti, které jsme také našli,“ poznamenal Collins. Archeologové vykopali také kamennou studnu ze středověku. Uvnitř byly zřejmě schody, které vedly až dolů.



Ve stejné oblasti objevili také pozůstatky dalších dvou osad. Jedna z nich byla podle všeho založená v 13. nebo 14. století.  Soudí podle zbytků odpadních jam, které jsou pro toto období typické. Také k této osadě archeologové přiřadili několik nalezených předmětů. Jedná se o stříbrnou minci krále Eduarda I., který na anglický trůn nastoupil roku 1272, po smrti svého otce Jindřicha III., a vládl až do roku 1307. Kromě toho archeologové vykopali také zbytky středověké hrnčířské dílny, kde se nacházely kusy dlažby, na které je vyobrazený pták připomínající holubici.

Lidé v osadách pravděpodobně pobývali několik stovek let, protože během dalšího výzkumu našli archeologové pece či klenuté sklepy, které se stavěly v 17. století. Ty nejspíše patřily k druhé osadě.

Vedení firmy Hudson Bay, která chce hotel postavit, má originální plán. Prvky nalezené vikingské vesnice chtějí zakomponovat do stavby. „Máme opravdu silný příběh a byla by škoda ho nevyužít. Jsme opravdu potěšení, že ho může zohlednit v projektu,“ řekl ředitel Hudson Bay Johnny O’Sullivan.  

Nalezené artefakty budou vyčištěny a následně umístěny do Národního muzea Irska.

Archeology sice objev vesnice a osad těší, pořád si ale lámou hlavu nad tím, jak Vikingové vpadli do Irska a jak tady pobývali. Prý je ještě potřeba zodpovědět hodně otázek. Od osmnáctého století našli na území Dublinu téměř osmdesát vikingských hrobů. Všechny dosavadní nálezy nabádají k tomu, že toto město bylo úspěšnou obchodní základnou Vikingů. Na Britském ostrově podle historiků a archeologů zakládali nejprve malá sídla, ale s obchodními vazbami. Z nich vyjížděli na výpravy. Vyhledávali třeba kláštery, kde sebrali cennosti a jídlo. „Přišli jsme na to, že Vikingové byli v kontaktu s obyvateli Irska a vůbec Britského ostrova ještě před tím, než tam vpadli a začali drancovat. Nejspíše mezi sebou obchodovali, jak by jinak věděli, kde na ostrově jsou kláštery a co všechno tam jde najít?“ uvažuje expert na středověk Gareth Williams, který pracuje v Britském muzeu.

Začátek Vikingské éry v Británii je dlouho považován za 8. června 793, kdy se na obzoru objevili skandinávští lupiči a napadli klášter na ostrově Lindisfarne u východního pobřeží Anglie. Možná se ještě dočkáme nějakých změn.

Foto: www.irishtimes.com, www.archaeology.org
Odkaz na video: Viking village in Dublin

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Kolik toho jeste vsude po svete lezi.. Kamen pekny a na tom videu ten nadherny klic.
Super clanek. ;-)

Jo kdyby se nestavělo tak se na to nepřijde, klíč parádní. Deska jsem myslel že je větší ale super.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru