Pozvánky od Lovce pokladů 14.4. - 20.4.2008

Kategorie: Pozvánky

 

  • (19. 4. 2008)

Pozvánka na mineralogickou burzu

Ilustrační foto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sobota, 19.4.2008, kulturní dům, Příbram

Jedna z nejkrásnějších burz minerálů, plná otisků, zkamenělin, drahých kamenů,
kamínků, šutráků, šotoliny, šperků a sběratelských předmětů z oboru šutrologie a šperkařství.
Přijďte se taky mrknout. Více na: http://www.mineral.cz
Doporučuje Feri, jedu se tam podívat též a detíka beru s sebou, po burze
následuje hledání na haldách.
Hezký nadcházející víkend přeje Feri

 

  • (14. 4. 2008)

Holocaust v jižních Čechách- přednáška

Ilustrační foto

 

Jihočeské muzeum Vás zve na přednášku Holocaust v jižních Čechách. Přednášejícím bude PhDr. Jan Podlešák. Začátek v 16.45 hodin. Přednáškový sál, přízemí, Jihočeské muzeum. Dukelská 1

 

 

 

 

Podrobnosti: http://www.muzeumcb.cz/

 

  • (17. 4. 2008)

Ve stínu Habartovského incidentu- přednáška

Ilustrační foto

 

Přednáška v zimní zahradě sokolovského zámku. V 17. hod. Mgr. Vladimír Bružeňák – ve stínu Habartovského incidentu.

 

 

 

 

 

 

Podrobnosti: http://www.omks.cz/

 

  • (18. 4. – 6. 7. 2008)

HRADECKÁ BOJIŠTĚ - MÍSTO SASKÉ PAMĚTI

(Saské pomníky z války 1866 v severovýchodních Čechách)

Události prusko-rakouské války roku 1866 představovaly historický mezník také pro tehdejší Saské království. Sasko jako spolková země muselo nejprve v nově založeném Severoněmeckém spolku od roku 1871 a pak v Německé říši rezignovat na významné části své suverenity ve prospěch státního centra a pruské hegemonie.

Ilustrační fotoNa bojištích války v roce 1866 stálo saské vojsko s 26.000 vojáky jako rakouský spojenec. Tato koalice přivodila hned na počátku konfliktu pruský útok na Sasko, obsazení země pruskou armádou a odchod saských jednotek do severních a východních Čech. Zde se saské a rakouské oddíly spojily ke společným operacím. Po pokusech udržet obrannou linii na Jizeře se Sasové významnou měrou zúčastnili bojů o Jičín 29. června 1866. O čtyři dny později utrpěli spolu s Rakouskem rozhodující porážku na bojištích u Hradce Králové. V následujících dnech také saské jednotky ustoupily na Moravu a k Vídni. /Stopy saské účasti ve válce zůstaly dodnes ve východočeské krajině mezi Jizerou a Labem. Na linii od Turnova přes Jičín k Hradci Králové se nachází téměř padesát pomníků, pamětních kamenů a hrobů, upomínajících na přítomnost saských jednotek a na padlé saské vojáky. /Těmto svědectvím z dějin česko-saských vztahů, málo vnímaným a známým jak z české, tak i ze saské strany, je věnována i výstava, připravená na Filozofické fakultě Technické univerzity v Chemnitz (Saská Kamenice) ve spolupráci s tamním muzeem a Muzeem východních Čech v Hradci Králové.

Podrobnosti: http://www.muzeumhk.cz/

 

  • (18. 04. 2008)

Den památek - Mezinárodní den památek a sídel - Hrad Bítov


Ilustrační foto

V tento den bude hrad přístupný dětem do 15 let zdarma a ostatním organizovaným výpravám mládeže bude poskytnuta sleva.

 

 

 

 

Ilustrační foto

 

 

 

 

 

 

 

 

Podrobnosti: http://www.hradbitov.cz/kulturni-akce.php

 

  • Stálé expozice

Muzeum východních Čech- OD PEVNOSTI K SALONU REPUBLIKY

Dějiny architektury města Hradce Králové od poloviny 18. století do počátku druhé světové války.

Ilustrační foto

Osudový zlom ve vývoji významného středového Hradce Králové nastal v polovině 18. století, kdy bylo město postupně přestavěno ve vojenskou pevnost. Druhým přelomovým okamžikem se stala porážka Rakušanů v bitvě na Chlumu v červenci 1866, která přispěla k zrušení a bourání pevnosti a současně vytvořila prostor pro unikátní rozvoj města v moderní urbanistický celek meziválečného období. Expozici dominují dva modely města Hradce Králové, v prvním případě model od Františka Žaloudka z let 1908-16 zachycující vojenskou pevnost v roce 1865, ve druhém případě model města z roku 2000, který dokumentuje zejména období tzv. Salonu republiky.

 

Hrad Špilberk- oddělení historie

Ilustrační foto

Po přestěhování Muzea města Brna na hrad Špilberk obohatily sbírkový fond exponáty muzea odboje, které do té doby na Špilberku fungovalo. Prostřednictvím těchto památek jsou trvale připomínány trpké chvíle věznění uherských jakobínů, italských vlastenců, polských politických vězňů a v neposlední řadě i doklady o utrpení, které přinesla první a zejména druhá světová válka. Drobným, ale velmi zajímavým fondem je kolekce předmětů útrpného práva, zejména mučicích nástrojů.

Sbírkový fond historického oddělení dokumentuje jednotlivými předměty veřejnou i soukromou sféru brněnské oblasti. Při jednotlivých výstavách jsou tak prezentovány fondy řemesel, cechů, spolků, vývěsních štítů, stuh, praporů, pečetidel, razítek, razidel, písemností, diplomů, štočků, zbraní, módy, zdravotnictví, školství, také svítidel, vybavení domácnosti, kuřáckých potřeb a dalších.

 

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru