Pražský Groš - mince mincí část 2

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika

Václav II


Král Václav II. si přál, aby se Pražský Groš stal doslova věčnou mincí, raženou ve stejné kvalitě a s neměnnou podobou. Většinu obchodníků však především zajímalo jaký obsah stříbra je v minci obsažen.
Z tohoto pohledu, a také svojí vahou, byl Pražský Groš na počátku svého vzniku mincí výjimečnou. Obsah stříbra byl stanoven na 15 lotů (16 bylo nejryzejší stříbro jakého tehdejší hutníci dokázali dosáhnout), což znamená, že se jednalo o obsah stříbra okolo 93 procent.

Základem všech významějších finančních operací, v období nástupu Václava II. na trůn, se stalo ryzí stříbro. Jako početní jednotka se používala řada hřiven. Současně s ražbou Pražských grošů se tak z Pražské hřivny stává vlastně vyšší početní jednotka. Jedna Pražská hřivna obsahovala 253,14 ryzího stříbra a vyrobilo se z ní 64 Pražských grošů.
Je docela zajímavé, sledovat tehdejší náklady na těžbu stříbra, nebo následné rozdělení zisku. Těžařům patřilo 6/8 vytěženého stříbra. Platili mzdy dělníkům, náklady spojené s těžbou a samozřejmě své potřeby. Rudokupcům patřila 1/8, stejně jako králi. Král pak ze svého podílu musel platit ještě výrobu mincí.

Takto to skoro vypadá, že králi vlastně nic nezůstalo, ale není tomu tak. Vytěžené ryzí stříbro muselo být totiž odevzdáno a vykoupeno raženou mincí za předem stanovenou cenu. Král tak na ražbě mincí velice profitoval.

Stříbrný poklad

Od roku 1300 do roku 1305 se v Kutné hoře vyrazilo několik milionů Pražských grošů. Jsou to skutečně neuvěřitelná čísla. Podíl těžby stříbra v Kutné hoře se na tehdejší produkci této rudy v Evropě podílí snovými 40 procenty.

Je jasné, že obrovské stříbrné bohatství, ztvárněné do podoby nádherné gotické mince, dovolilo Václavu II. v posledních letech vlády poměrně významnou expanzi. Roku 1300 je korunován králem v Polsku. Jeho nezletilý syn je korunován v Uhrách. Václav II. tak dosáhl pomocí Kutnohorského stříbra sjednocení tří středoevropských mocností pod svojí vládou.

Bohužel, Václav II. záhy umírá (r. 1305) a o rok později je zavražděn i jeho syn, Václav III. S Václavem III. odchází poslední mužský panovník z rodu Přemyslovců a rod vymírá po meči.

Malá mince

Aby byl výčet počinů Václava II. na ražbě nových mincí v království celý, je třeba se zmínit o drobném penízku Václava II., zvaného Parvus. Platil jednu dvanáctinu groše a razil se v Kutné hoře v letech 1300 - 1305. Malá plocha nedovolovala použít celý opis a tak bylo nutno použít zkratky. Přední stranu mince tvořila česká královská koruna a nápis ve zkratkách: "W.II. R. BOEM (Václav II. král český)". Rub mince byl tvořen zemským znakem Lva ve skoku a nápisem Prag parvi (Pražští malí).

parvus

Elmara

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Fakt spickove cteni....nema to chybu.

Krásný druhý díl, již se těším na třetí (za týden).

pls já nám medený ¨pražý groš nevíde odhadnou cenu je vykopaný v měšci takze nádhera byl nalezen jeste s nkolika mincemi je to rok 1573 ddddiikkkkk

zaujímalo by ma či sa platilo PG Václava II aj po vyrazení PG Jana Luxemburského alebo ďalších, alebo či sa pretavili do iných PG?

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru